Do siego roku – co to znaczy?

2021-11-30 14:56
Do siego roku - co to znaczy?
Autor: Getty images Do siego roku - co to znaczy?

Do siego roku to wyrażenie, które pojawia się w kontekście życzeń noworocznych. Skąd się wzięło w naszym języku i co właściwie znaczą życzenia “do siego roku”?

Do siego roku to wyrażenie, które brzmi archaicznie i niezrozumiale. Nic w tym dziwnego, gdyż “siego” pochodzi od staropolskiego zaimka wskazującego “si”, którego się już nie używa w tej formie. A dokładnie” to jego forma w dopełniaczu. Zaimek “si” oznaczał “ten”, “ów”.

Przeczytaj: Życzenia noworoczne - gotowe życzenia do pobrania

Jak nie zwariować w święta?

Do siego roku – co oznacza?

Zatem pełne wyrażenie “do siego roku” należy rozumieć jako “do tego (nadchodzącego) roku”. Możemy je stosować jako kurtuazyjne zakończenie dowolnych życzeń noworocznych i w zasadzie tylko w tej sytuacji.

Uważaj na błędną pisownię "dosiego"

Często na kartkach świątecznych, a także (o zgrozo) na reklamach spotkać można to wyrażenie w błędnym zapisie “dosiego roku”. Tymczasem poprawny zapis jest tylko jeden “do siego roku”.

Przeczytaj także: Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza