Paznokcie akrylowe krok po kroku. Jak wykonać modny manicure?

2016-10-06 17:23

Paznokcie akrylowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Przedłużanie paznokci akrylem jest szczególnie polecane osobom, które mają delikatne i łamliwe paznokcie. Jest to również skuteczna metoda na zapuszczanie paznokci, ponieważ naturalna płytka odrasta swobodnie pod akrylem. Można dzięki temu zregenerować paznokcie po długim obgryzaniu lub zniszczeniu.

Paznokcie akrylowe krok po kroku. Jak wykonać modny manicure?
Autor: Thinkstockphotos.com Paznokcie przedłużone akrylem można malować na dowolne kolory.

Spis treści

 1. Paznokcie akrylowe krok po kroku
 2. Jak zdjąć paznokcie akrylowe?

Paznokcie akrylowe to naturalne paznokcie przedłużone za pomocą utwardzonego akrylu. Jest to proszek, który samoistnie się utwardza, daje również możliwość wymodelowania paznokci i nadania im pożądanego kształtu. Manicure akrylowy jest niezwykle trwały i mocny, dlatego polecany jest także osobom, które mają cienkie lub łamliwe paznokcie. Akryl ukryje również niedoskonałości paznokcia - odkształconą i nierówną płytkę, ślady po obgryzaniu. Akryl można usunąć z paznokci w dowolnym momencie.

Manicure akrylowy utrzymuje się na paznokciach w dobrym stanie do 3 - 4 tygodni od wykonania.

Ta metoda stylizacji paznokci jest bezpieczna, jeśli jest prawidłowo i profesjonalnie wykonana -  nie uszkadza niepotrzebnie warstw paznokcia. Płytkę należy tylko delikatnie zmatowić przez zabiegami utwardzania paznokci. Zaletą akrylu jest jego trwałość i odporność na urazy mechaniczne, umożliwia odbudowanie paznokci – ponieważ paznokieć naturalny rośnie pod akrylem. Wadą akrylowego przedłużania paznokci jest nieprzyjemny i duszący zapach akrylu. Można jednak kupić akryl bezwonny, który jest bezpiecznym preparatem dla kobiet w ciąży.

Czytaj też: Naklejki na paznokcie - rodzaje. Jak je nakładać?

Paznokcie akrylowe krok po kroku

 1. Dezynfekujemy dłonie.
 2. Przygotowujemy paznokcie - matowimy delikatnie płytkę, odsuwamy skórki.
 3. Odtłuszczamy paznokieć (np. cleanerem).
 4. Wybieramy i dopasowujemy tipsy na naturalnym paznokciu – przyklejamy specjalnym klejem do tipsów – do połowy naturalnej płytki (boki sztucznych paznokci muszą idealnie pasować do boków naszych paznokci) lub wykonujemy je na szablonie.
 5. Piłujemy próg między tipsem a naturalnym paznokciem.
 6. Skracamy tipsy za pomocą gilotyny, następnie nadajemy im wybrany kształt.
 7. Matujemy paznokcie kostką lub delikatnym pilnikiem.
 8. Nakładamy primer – tylko na naturalny paznokieć.
 9. Szykujemy akryl i liquid w dwóch osobnych szklanych naczynkach oraz pędzelek do akrylu.
 10. Zanurzamy pędzelek w liquidzie, a następnie w proszku akrylowym (tworzymy tak kulkę) i nanosimy na środek tipsa. Akrylowymi kuleczkami pokrywamy cały paznokieć i rozprowadzamy na jego powierzchni. Ważne – na bieżąco sprawdzaj ewentualne nierówności i je koryguj, szczególnie z boków paznokci. Jeśli paznokcie wyjdą zbyt grube, to zawsze można je spiłować. Jeśli jest taka potrzeba, nakładanie akrylu powtórz kilka razy, by uzyskać właściwą grubość i kształt paznokcia.
 11. Pędzel do akrylu myjemy w acetonie od razu po wykonaniu stylizacji, ponieważ bardzo szybko zastyga.
 12. Po wyschnięciu/utwardzeniu się paznokci nadajemy im odpowiedni kształt pilnikami.
 13. Malujemy na dowolnie wybrany kolor.

Jak zdjąć paznokcie akrylowe?

Do usuwania paznokci akrylowych potrzebujemy czysty aceton – działa najskuteczniej. Wlewamy do szklanego naczynia i moczymy sztuczne paznokcie przez około 30 minut. Podczas ich moczenia co 5-10 minut można próbować podważać akryl za pomocą drewnianego patyczka. Po usunięciu akrylu należy wyrównać i oczyścić paznokcie blokiem. Można również próbować spiłować paznokcie pilnikiem, ale jest to bardzo pracochłonne i wymaga dużej ostrożności w działaniu, by nie uszkodzić naturalnej płytki paznokcia.

Zdaniem eksperta
Joanna Kaczorowska - stylistka paznokci

Jaka jest różnica między metoda akrylową i żelową - wady i zalety każdej z nich?

Joanna Kaczorowska: Jeśli chodzi o akryl to jest to proszek, który w połączeniu z płynem zwanym liquidem nakłada się na wcześniej przyklejony na naturalny paznokieć tips. Akryl utwardza się samoistnie w ciągu kilku minut. Potem należy paznokieć opiłować w celu nadania mu żądanego kształtu. Następnie baza/lakier przezroczysty i lakier wg uznania. Żel natomiast jest substancją o konsystencji żelu np. do włosów lub galaretki, który również nakłada się na przygotowany uprzednio tips. Żel twardnieje pod specjalną lampą pod wpływem światła UV. Po 30 sekundach lub 2-3 minutach (zależnie od rodzaju żelu) żel twardnieje i nadaje się już do obróbki – nadania odpowiedniego kształtu.

Który lepszy? Który gorszy? – każda z metod ma zwolenników i przeciwników, bo ma swoje wady i zalety. Akryl jest bardziej twardy, mocniejszy/wytrzymalszy na uderzenia. Bardziej masywny. Zdarza mu się niekiedy żółknąć. Żel natomiast wygląda bardziej naturalnie, ale i jest delikatniejszy, elastyczny i na pewno subtelniej wygląda. Jest bardziej przezroczysty od akrylu. Na pewno nie jest tak odporny „na wstrząsy” jak akryl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza