Czego objawem są czerwone dłonie?

2019-12-27 14:34
Czerwone dłonie
Autor: Getty images

Dłonie mogą robić się czerwone z wielu powodów, jednak gdy staje się to częstym problemem, może oznaczać konkretną dolegliwość. Sprawdź, dlaczego dłonie są zaczerwienione.

Zaczerwienienie dłoni często jest związane z wykonywaniem domowych czynności, takich jak ręczne pranie czy mycie naczyń. Czasami jest wynikiem zetknięcia z gorącym przedmiotem czy parą wodną.

Czerwona skóra dłoni może być też reakcją alergiczną na detergenty lub kremy, najczęściej jest jednak wynikiem odmrożenia.

Jeżeli zaczerwienienie utrzymuje się mimo zmiany proszku do prania czy kosmetyków, a odmrożenie jest wykluczone, inną przyczyną może być schorzenie zwane rumieniem dłoniowym. To z kolei świadczy o chorobach wątroby, w szczególności o marskości i stłuszczeniu tego organu.

Trzeba wtedy sprawdzić, czy występują inne objawy choroby wątroby: spuchnięte nogi i jama brzuszna, widoczne żyły w górnej części klatki piersiowej i na brzuchu, wzmożone zmęczenie. Konieczne jest wykonanie badań wątroby pod kierunkiem lekarza specjalisty.

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE