Metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie – elektrostymulacja mięśni dna miednicy

2013-03-22 13:05 Agnieszka Roszkowska

Metody leczenia nietrzymania moczu po porodzie zależą w większości przypadków od stopnia zaawansowania choroby. Jedną ze skutecznych metod jest elektrostymulacja. Dowiedz się, na czym polega leczenie nietrzymania moczu metodą elektrostymulacji.

Metoda elektrostymulacji w leczeniu nietrzymania moczu jest bardzo pomocna u kobiet, które nie potrafią samodzielnie ćwiczyć. Wiele kobiet ma bowiem trudności z prawidłową identyfikacją mięśni dna miednicy oraz ich uruchomieniem (czasem są tak wiotkie, że próby zaciśnięcia spełzają na niczym). Elektrostymulacja polega na pobudzeniu mięśni do skurczu za pomocą prądu elektrycznego o określonych parametrach. W tym celu stosuje się specjalne elektrody dopochwowe.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dobrze wiedzieć

Nietrzymanie moczu ma kilka postaci:

  1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje w trakcie kaszlu, kichania, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń fizycznych.
  2. Naglące nietrzymanie moczu – gdy popuszczenie spowodowane jest silnym parciem na pęcherz moczowy.
  3. Mieszane – połączenie wysiłkowej i naglącej postaci nietrzymania moczu.
  4. Ciągłe nietrzymanie moczu – polega na stałym wycieku moczu.
  5. Nietrzymanie sytuacyjne – może się pojawić na przykład w czasie stosunku seksualnego

Elektrostymulacja czyli leczenie nietrzymania moczu

Elektrostymulacja poprawia ukrwienie, a odpowiedni bodziec elektryczny wymusza siłę skurczu potrzebną do uruchomienia procesu odbudowy mięśnia. Można powiedzieć, że elektrostymulator działa jak siłownia dla mięśni dna miednicy. Z zabiegów elektrostymulacji można skorzystać w gabinecie lekarskim, ale można również wykonywać je samodzielnie, w domu. Pod warunkiem, że wcześniej pacjentka zaopatrzy się w odpowiednie urządzenie do elektrostymulacji i zostanie przeszkolona (przez lekarza lub terapeutę), w jaki sposób należy przeprowadzać ćwiczenia. Terapia leczenia nietrzymania moczu tą metodą powinna trwać od dwóch do kilku miesięcy – w zależności od stopnia osłabienia mięśni przepony, sumienności w wykonywaniu ćwiczeń i innych czynników. Jeśli ćwiczy się sumiennie i regularnie, jest to metoda o wysokiej skuteczności.

10 objawów, które mogą zaniepokoić kobietę w połogu >>

Polecamy wideo: Rozstępy po ciąży

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE