Oto najdziwniejsze pomysły na uśpienie dziecka. Nr 5 jest naprawdę hardcorowy

2022-03-15 15:26

Usypianie niemowlaka a także starszego dziecka bywa prawdziwym wyzwaniem! Dziecko wcale nie ma ochoty na sen, choć wiesz, że jest zmęczone? Zobacz, do jakich sposobów na uśpienie malucha decydują się pomysłowi rodzice.

Najdziwniejsze pomysły na uśpienie dziecka
Autor: Getty images

Spis treści

  1. 1. Taniec z dzieckiem w ramionach
  2. 2. Odkurzanie "na sucho"
  3. 3. Przemierzanie wyboistych dróg
  4. 4. Głaskanie miedzy oczami
  5. 5. Przysiady z dzieckiem
  6. 6. Ciepły ręcznik w łóżeczku

Bujanie w kołysce, śpiewanie kołysanek, wożenie w wózku nie działa? Potrzeba matką wynalazku, a sen niemowlęcia potrzebny jest nie tylko dziecku... rodzicom też należy się chwila wytchnienia. Dlatego niektórzy z nich uciekają się do sposobów, które mogą wydawać się niedorzeczne.

Wielu dorosłych (oczywiście zanim zostanie rodzicami) zarzeka się, że nie da dziecku sobą rządzić. Punkt widzenia nieco się zmienia, gdy dziecko już pojawi się na świecie. Zwłaszcza, gdy okazuje się, że uśpienie go wymaga niestandardowych zabiegów.

Czytaj też: Niemowlę nie chce spać? Założymy się, że winny jest jeden z tych problemów

1. Taniec z dzieckiem w ramionach

Tak, domyślamy się, nie planowałaś pląsać w rytm muzyki, zwłaszcza, że jesteś już wystarczająco zmęczona po całym dniu opieki nad maluchem. Tylko co zrobić, kiedy to jedyny sposób, by dziecko zamknęło oczy? 

Najlepiej wybrać niezbyt energiczne piosenki i opuścić rolety. Oczywiście po to, by w pokoju było ciemniej (dziecku łatwiej będzie usnąć), a nie po to, by sąsiedzi nie mogli podziwiać twojego talentu tanecznego.

Co męczy niemowlaka?

2. Odkurzanie "na sucho"

Mieszkanie wcale nie musi wymagać odkurzenia, by zasadne było włączenie odkurzacza na jakieś 15 minut wieczorem. Szum odkurzacza, podobnie jak szum suszarki czy okapu potrafi uśpić niemowlę szybciej niż cała płyta kołysanek. Oczywiście nie działa to na wszystkie dzieci, ale nie zaszkodzi spróbować.

Czytaj też: Drzemka ważniejsza niż myślałaś. Dlaczego lepiej nie budzić dziecka w ciągu dnia?

3. Przemierzanie wyboistych dróg

Są dzieci, które uśpić da się praktycznie wyłącznie podczas jazdy samochodem... Często jednak nie wystarczy miarowa jazda i odgłosy silnika, a maluch potrzebuje wyraźnie czuć zakręty. Niech nie zdziwi cię widok kierowców z małymi pasażerami w foteliku, którzy robią 20. rundę po osiedlu, celowo krążąc po uliczkach gęsto usianych progami zwalniającymi...

4. Głaskanie miedzy oczami

Choć może zabrzmi to dziwacznie, rodzice przekonują, że głaskanie maluszka u nasady noska (między oczkami) działa na maleństwo uspokajająco, przez co łatwiej jest je uśpić. Zanim skrytykujesz - wypróbuj.

Czytaj też: Ten ojciec usypia rozbawione dziecko w kilka sekund! Jak to robi?

5. Przysiady z dzieckiem

Wiele mam chętnie poćwiczyłoby, aby szybciej wrócić do formy po porodzie, ale są zbyt zmęczone, a doba nie jest z gumy. Okazuje się jednak, że idealnym sposobem na to, by połączyć pożyteczne z pożytecznym, są przysiady z dzieckiem w ramionach. Najlepiej wykonywać je właśnie w celu uśpienia malucha. 

Okazuje się, że ruch, opadania i wznoszenia (byle nie był zbyt gwałtowny) może działać na niemowlę usypiająco. Przygotuj się jednak na dość długi "trening" i na to, że już po 5 minutach poczujesz, że jest to wymagający trening siłowy. Plus jest taki, że twoje pośladki ci za to podziękują.

6. Ciepły ręcznik w łóżeczku

Ten sposób polecają rodzice, którzy twierdzą, że od kiedy go wypróbowali, ich życie naprawdę stało się prostsze. Przynajmniej wieczorami, gdy pora uśpić malucha. Wystarczy na kilka minut położyć w łóżeczku ciepły ręcznik, aby ogrzał materacyk. Przed włożeniem dziecka ręcznik trzeba wyjąć. Ciepło ma pomóc dziecku usnąć.

Czytaj też: Co robić, gdy dziecko zasypia przy piersi w czasie karmienia? Czy budzić, aby zaczęło ssać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza