Odchudzanie po ciąży - dieta po porodzie i współpraca z dietetykiem

Zrzucaj zbędne kilogramy po ciąży z głową!

Odchudzanie po ciąży wymaga od kobiety dużego wysiłku, konsekwencji i zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Dlatego lepiej poszukać doradcy, który o odchudzaniu wie wszystko i wesprze twoje wysiłki. Dobranie odpowiedniej diety po ciąży, systematyczna kontrola efektów odchudzania po porodzie skutecznie wspomogą proces wracania do formy sprzed ciąży. Dowiedz się dlaczego tak trudno wrócić do wagi sprzed ciąży? Na czym polega współpraca z dietetykiem?

Odchudzanie po ciąży powinno być łatwe, szybkie i przyjemne, bo jesteś aktywna jak nigdy wcześniej – niemowlę jest przecież takie absorbujące! Nadprogramowe kilogramy powinny więc znikać bez stosowania diety po ciąży, a tak się nie dzieje. Ciążowe „pamiątki” widoczne na biodrach, ramionach, a przede wszystkim na brzuchu nie dają ci spokoju i raz po raz próbujesz wypowiedzieć im wojnę.

Odchudzanie po ciąży: dlaczego waga ani drgnie?

Jest wiele powodów, które mogą utrudniać ci teraz walkę o szczupłą sylwetkę.

  • Nieregularny tryb życia. Niedosypiasz, jadasz o różnych porach, w pośpiechu. A najważniejszą zasadą w odchudzaniu jest 5 posiłków o stałych porach. U osób śpiących za mało zaburzone jest wydzielanie hormonów, odpowiedzialnych za uczucie głodu – jedzą więcej i częściej wybierają słodkie przekąski.
  • Dojadanie, próbowanie. Niby dbasz o to, co kładziesz na talerz, ale często zdarza ci się dokończyć obiad po dziecku, dopić po nim soczek czy dojeść banana na spacerze. A to wszystko między posiłkami. Zapewne gotujesz dla rodziny i także próbujesz. Wszystko razem daje sporą sumę kalorii.
  • Hormony. Zanim ich poziom się ustabilizuje i przemiana materii będzie taka jak przed ciążą, minie trochę czasu, zwłaszcza jeśli karmisz piersią. Dlatego nawet jeśli przed ciążą miałaś sprawdzone sposoby na chudnięcie, teraz mogą one nie zdać egzaminu.
  • Alergik przy piersi. Niemowlę, które nie toleruje pewnych pokarmów, narzuca ci ograniczenia w jadłospisie. Trudno wtedy skomponować dietę dobrze zbilansowaną i taką, która sprzyja odchudzaniu. Wystarczy jeden z tych powodów, by powrót do dawnej wagi okazał się ponad twoje siły, jeśli będziesz się z tym mierzyć sama. Gubienie kilogramów wymaga dyscypliny i pomysłowości, ale także wiedzy o tym, jak organizm radzi sobie z przemianą materii, co pomoże ją usprawnić, a co spowolni.

Polecamy też

Odchudzanie po ciąży: jaka jest rola dietetyka?

Specjalista dietetyk umożliwi ci skorzystanie z indywidualnego programu, najlepiej dopasowanego do twoich potrzeb i możliwości. Na czym to polega?

  • Pierwsza wizyta. Dietetyk niczym komputer najpierw zgromadzi potrzebne informacje – wypyta o stan zdrowia, alergie, skłonności rodzinne, codzienny plan dnia oraz ulubione i nielubiane potrawy. Przeanalizuje twoje nawyki żywieniowe i aktywność. Mając te dane, będzie mógł ułożyć plan odchudzania i jadłospis – jak najmniej uciążliwy, byś nie czuła głodu, miała energię, zapewniła sobie (i dziecku, jeśli karmisz) niezbędne substancje odżywcze. Jeśli uzna to za wskazane, zaleci konsultacje u trenera, który dobierze najlepszy rodzaj ćwiczeń: siłownię, basen, marsze – by przyspieszyć metabolizm i wysmuklić figurę.
  • Systematyczne kontrole. Wskakiwanie na wagę od czasu do czasu nie jest miarodajne. Raz pokazuje ona więcej, raz mniej, a wtedy łatwo się zniechęcić. Podczas kolejnych wizyt u dietetyka nie tylko sprawdzana jest waga, ale też ilość tkanki tłuszczowej czy wody w organizmie. Jeśli efekty nie są zadowalające, wtedy dietetyk podpowie, jak skorygować działania.
  • Utrzymanie efektów. Po odzyskaniu wagi trzeba przejść na dietę podtrzymującą, która dostarcza nieco więcej kalorii. A bez dietetyka łatwo o efekt jo-jo

Nie przegap

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-17 Publikacja: 2016-07-17
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.