Niezbędne po poronieniu, ale nie tylko. Sprawdź, kiedy konieczne jest łyżeczkowanie macicy

2022-07-13 14:56

Łyżeczkowanie macicy w medycynie nazywane jest abrazją macicy. Mimo że większość kobiet wie, co oznacza to pojęcie, nie do końca zdaje sobie sprawę, na czym ten zabieg tak naprawdę polega i kiedy się go wykonuje. Co każda kobieta powinna wiedzieć o abrazji macicy?

Abrazja jamy macicy, łyżeczkowanie
Autor: materiały prasowe Sprawdź, kiedy konieczne jest łyżeczkowanie macicy

Nie wszyscy wiedzą, że abrazja jamy macicy (łyżeczkowanie macicy) to zabieg, który może uratować kobiecie nie tylko zdrowie, ale i życie. Zaleca się go m. in. w przypadkach, gdy brak takiego działania może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet - bez względu na wiek.

Choć najczęściej łyżeczkowanie kojarzy się nam z poronieniem, w większości przypadków wykonuje się je w zupełnie innych, niezwiązanych z poronieniem czy aborcją przypadkach.

Spis treści

  1. Co to jest abrazja jamy macicy?
  2. Kiedy wykonuje się łyżeczkowanie macicy?
  3. Jak wygląda zabieg abrazji?
  4. Powikłania po abrazji jamy macicy
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Co to jest abrazja jamy macicy?

Najprościej jest powiedzieć, że abrazja (łyżeczkowanie) macicy to po prostu mechaniczne złuszczanie tkanek endometrium (ścianek macicy). Złuszczenie może być całkowite (tzw. oczyszczenie macicy) lub częściowe, gdy np. łyżeczkowanie wykonuje się w celu pobrania fragmentu endometrium do badania.

Kiedy wykonuje się łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie jamy macicy służy nie tylko leczeniu macicy, ale i diagnozowaniu jej stanu. W diagnostyce pozwala na pobranie materiału z wnętrza macicy do badań histopatologicznych. Wówczas mówimy o mikroabrazji jamy macicy.

  • Diagnostyka

Łyżeczkowanie w celach diagnostycznych wykonuje się m. in. u kobiet po menopauzie, które nadal mają krwawienia. W takich przypadkach istnieje podejrzenie nowotworu, dlatego konieczne jest pobranie próbki tkanek endometrium do badania. Łyżeczkowanie wykonuje się także kobietom, u których wymagane jest zdiagnozowanie niepłodności czy nieregularnych i obfitych miesiączek.

  • Leczenie

Częściej niż do celów diagnostycznych abrazję macicy wykonuje się po to, by uratować zdrowie lub życie kobiety. Może być np. wykonywana u kobiet, u których wykryto polipa w jamie macicy. Łyżeczkowanie polega więc na jego usunięciu. Wskazaniem do abrazji są także inne niepokojące zmiany na endometrium np. pogrubienie ścianek macicy.

Łyżeczkowanie macicy jest powszechnym zabiegiem także po porodach. Niemal zawsze wykonuje się je po cesarskim cięciu, tyle że nie przez kanał rodny, a od strony brzucha, przez wykonane w porodzie cięcie. U kobiet po porodzie naturalnym abrazja wskazana jest tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko, że w jamie macicy znajdują się jakieś niewydalone pozostałości po łożysku.

Łyżeczkowanie to także częsty zabieg przy poronieniach. Lekarz zaleca abrazję, gdy ma podejrzenia, że macica w pełni nie oczyściła się samoistnie lub doszło do obumarcia płodu i jest problem z jego wydaleniem drogą naturalną.

Czytaj także: Łożysko - co to jest łożysko? Budowa i funkcje łożyska

Zarodek się nie rozwija. Co dalej?

Jak wygląda zabieg abrazji?

Zabieg abrazji wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą i trwa zaledwie około 10 minut. Lekarz wprowadza do jamy macicy urządzenie tzw. łyżkę, której zadaniem jest złuszczenie tkanek na ściankach macicy. Usunięte tkanki często poddaje się badaniom laboratoryjnym.

Po zabiegu kobieta przebywa w szpitalu zwykle jedną dobę, ale jej pobyt z różnych względów może być przedłużony. Zwykle po abrazji macicy pojawia się krwawienie, które powinno ustać po kilku dniach. Mogą również doskwierać bóle macicy i kanału rodnego.

Powikłania po abrazji jamy macicy

Sam zabieg, choć jest powszechny w ginekologii, jest obarczony komplikacjami. Może np. dojść do przebicia lub znacznego uszkodzenia jamy macicy lub doprowadzenia na jego skutek do stanu zapalnego.Po zabiegu mogą wystąpić obfite krwawienia z dróg rodnych. Wówczas kobieta musi być dłużej hospitalizowana.

Mogą pojawić się też infekcje intymne. Bardzo rzadko, choć nie można wyeliminować takiego ryzyka, po łyżeczkowaniu dochodzi do zachorowania kobiety na tzw. Zespół Ashermana. Dzieje się tak na skutek blizn i zrostów wewnątrz jamy macicy powstałych po łyżeczkowaniu.

Głównymi objawami tej choroby są skąpe i bolesne miesiączki, co w dalszej kolejności może wywoływać bezpłodność wtórną czy poronienia nawykowe.

Przeczytaj: Niepłodność immunologiczna - co to jest, czy można ją leczyć?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza