Wielkanoc 2016: kiedy wypada? Jak obliczamy, kiedy wypadną święta?

wielkanoc
fot.: Thinkstock
wielkanoc 2016 obchodzimy 27 i 28 marca.

Wielkanoc 2016 zbliża się wielkimi krokami. Przeczytajcie, kiedy dokładnie przypadają te święta i w jaki sposób każdego roku to obliczamy.

Święta Wielkanocne każdego roku obchodzimy w innych dniach, jednak zawsze to, kiedy przypadają, określa się według tych samych zasad. Przeczytajcie więc, kiedy wypada Wielkanoc 2016 i dlaczego akurat w tym czasie.

>>Przeczytaj również: Co symbolizuje zając wielkanocny?>>

Wielkanoc 2016: kiedy wypada?

Święta wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy w kolejną, czyli Wielką Niedzielę. Niedziela Palmowa 2016 przypada 20 marca. Bardzo ważnym elementem katolickich obchodów Wielkiego Tygodnia jest Triduum Paschalne. Wtedy katolicy biorą udział w misterium paschalnym, poświęconym męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

Triduum Paschalne rozpoczyna Wielki Czwartek. Rano odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego, a wieczorem msza, upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Czwartek przypada również święto kapłanów. Wielki Czwartek w Wielkanoc 2016 obchodzimy 24 marca. Kolejnym ważnym dla wszystkich katolików dniem jest Wielki Piątek, w Wielkanoc 2016 przypadający 25 marca. To dzień, w którym odprawiana jest droga krzyżowa oraz Liturgia Męki Pańskiej. Szczególnie ważnym wydarzeniem jest droga krzyżowa, odbywająca się w rzymskim Koloseum, pod przewodnictwem papieża. Wielka Sobota to czas oczekiwania, wyciszenia, który obchodzimy 26 marca 2016. Chrystus umarł, ale jeszcze nie zmartwychwstał. To okres czuwania przy jego grobie. Wielka Sobota jest również dniem maryjnym, ponieważ Maryja jako jedyna wyrwała w wierze w zmartwychwstanie swojego syna. To jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie sprawuje się Eucharystii. Wierni przychodzą natomiast do kościoła, poświęcić koszyki pełne jedzenia, które spożyją podczas wielkanocnego śniadania.

Wielkanoc 2016 przypada po tych dniach - 27 i 28 marca. Pierwszego z tych dni obchodzimy Wielką Niedzielę, a drugiego - Wielki Poniedziałek. Te dni to czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Podczas niedzielnej mszy rezurekcyjnej, połączonej z procesją, katolicy ogłaszają światu zmartwychwstanie swojego Boga.

>>Przeczytaj również: Pisanki wielkanocne - pomysły dla kreatywnych mam>>

Wielkanoc 2016: jak obliczyć, kiedy wypada?

Wielkanoc 2016 wypada pod koniec marca - w jaki sposób dokonuje się obliczeń, związanych z tym świętem? Zostały one ustalone już dawno temu, na soborze nicejskim w 325 roku. Ustalono wtedy, że Wielkanoc będzie przypadać w pierwszą niedzielę, następującą po pierwszej w danym roku wiosennej pełni Księżyca. Ustalenia te próbowano zmienić, postuluje się je również obecnie - by Wielkanoc była świętem stałym i była niezależna od pełni Księżyca, jednak na razie nie zostały one przez Kościół katolicki zaakaceptowane.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2016-02-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.