Dzieci w strefie wojny na Ukrainie - rodzice proszą o pomoc w ściągnięciu ich do Polski

2022-02-25 12:36

W wyniku ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę, w dramatycznej sytuacji znalazło się wiele, do tej pory rozdzielonych z dziećmi z przyczyn ekonomicznych rodzin. Pracujący i mieszkający w Polsce rodzice, desperacko próbują ściągnąć dzieci do naszego kraju. W pomoc angażuje się wiele osób, każdy sposób jest dobry, by pomóc bliskim sobie ludziom być razem.

dziecko trauma wojna
Autor: Getty Images W tą akcję może się zaangażować każdy z nas

Z Ukrainy uciekają tysiące rodzin. Ich sytuacja jest dramatyczna, ale jeszcze gorzej mają ci, którzy do tej pory pozostawali rozdzieleni. Pomoc tym rodzinom - udostępnienie miejsc do spania, pościeli, potrzebnych rzeczy, czy nawet czasu i zabawy dla ukraińskich dzieci od naszych własnych jest teraz na wagę złota. Wiele osób angażuje się w danie im nadziei i choć odrobiny normalności.  

Część potrzebujących prosi jedynie o odebranie ich z granicy polsko-ukraińskiej i dowiezienie do bliskich mieszkających w różnych miastach w kraju. Z takim transportem nie ma większych problemów, bo z różnych polskich miast co jakiś czas organizują się grupy jeżdżące w kilka samochodów na granicę. 

Spis treści

  1. Jak włączyć się aktywnie w pomoc ukraińskim rodzinom?
  2. Jak jeszcze można pomóc? Wiarygodne zbiórki
Trwa inwazja na Ukrainę

Dużo trudniejsze do zorganizowania są ucieczki dzieci, które znajdują się dalej od granicy i nie mają jak dostać się bliżej Polski.

Jak włączyć się aktywnie w pomoc ukraińskim rodzinom?

Kto chce pomóc, z pewnością znajdzie sposób. Większość Polaków zna ukraińskie rodziny, sąsiaduje z nimi, prowadza dzieci do tych samych szkół, więc pomoc ich dalszym bliskim i przyjaciołom jest ułatwiona.

Przeczytaj też: Co zrobić, gdy dziecko pyta o wojnę? Rozmaiwaj, ale wyłącz telewizję, radzi psychotraumatolog

Wszelkie zbiórki - żywności, odzieży, pościeli, pomoc w zapewnieniu noclegu, czy dodaniu otuchy dzieciom można umieszczać także np. na facebookowej grupie zamkniętej Widzialna Ręka/ Visible Hand. Znajdziecie tam też bezpośrednie apele o pomoc. 

Jak jeszcze można pomóc? Wiarygodne zbiórki

Wiele znanych organizacji otworzyło zbiórki na rzecz Ukrainy. Jedne z nich to:

Źródło: Dzieci w strefie wojny na Ukrainie - rodzice proszą o pomoc w ściągnięciu ich do Polski