Odparzenia pupy u niemowlaka: jakie kosmetyki. Pieluszkowe zapalenie skóry: leczenie i pielęgnacja

2012-11-09 12:45

Pieluszkowe zapalenie skóry to częsta dolegliwość u niemowląt. Odparzenie pupy, choć nie jest groźne, zaniedbane może doprowadzić do poważnych dolegliwości, dlatego konieczna jest właściwa pielęgnacja. Leczenie odparzeń zaawansowanych jest bardzo ciężkie. Pamiętajcie o używaniu wilgotnych chusteczek i kremu na odparzenia.

odparzenia
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Odparzenia pupy - co to za dolegliwość?
  2. Odparzenia pupy - jak ich uniknąć? Kosmetyki dla niemowląt
  3. Odparzenia pupy: krem na odparzenia

Pieluszkowe zapalenie skóry dotyczy nie tylko samej pupy, ale także okolic - miejsc znajdujących się pod pieluszką, czyli pachwin, ud i tych fragmentów ciała, które zwykle przykrywa pieluszka. Podpowiadamy jak sobie radzić, by nie dopuścić do problemów skórnych u niemowląt i jakie stosować kosmetyki i preparaty dla niemowląt. 

Odparzenia pupy - co to za dolegliwość?

Okolice pupy to najbardziej newralgiczne punkty na ciele niemowlaka – wymagają nie tylko starannej higieny, ale też dokładnej pielęgnacji podczas przewijania. Mają bowiem niemal stały kontakt z moczem i kałem, podrażnieniom skóry sprzyja również panująca pod pieluszką ciągła wilgoć i wysoka temperatura. To powoduje odparzenia pupy u niemowląt.

Odparzenia pupy - jak ich uniknąć? Kosmetyki dla niemowląt

Koniecznie używaj preparatów przeciw odparzeniom. Zaliczamy do nich:

- preparaty zapobiegające odparzeniom u niemowląt – kremy albo zasypki (pudry), których zadaniem jest stworzenie bariery utrzymującej z dala od skóry substancje powstające w wyniku rozkładu moczu i kału (m.in. amoniak); w składzie zasypek dla niemowląt zwykle jest talk, w kremach zaś lanolina albo wazelina oraz substancje łagodzące, np. d-pantenol, stosuje się je po każdej zmianie pieluszki, chyba że pieluszka ma kanaliki wchłaniające rzadki kał noworodka (preparaty te zatykają kanaliki, zwiększając ryzyko odparzeń)

- kremy i maści łagodzące odparzenia skóry u niemowląt – preparaty o silnym działaniu kojącym, zwykle na bazie substancji przeciwzapalnych i łagodzących (np. d-pantenol, masło shea, alantoina, witamina F), a także tlenek cynku, który ma działanie wysuszające zmiany skórne; ze względu na to, że mają one silne działanie wysuszające, należy je stosować dopiero wtedy, kiedy na skórze pojawią się zaczerwienienia albo krostki

- kremy dla niemowląt typu 2 w 1: zapobiegające odparzeniom i zmniejszające je; takich preparatów jest w sklepach i aptekach najwięcej, w ich składzie są zarówno substancje tworzące warstwę ochronną (lanolina), jak i łagodzące oraz działające wysuszająco (d-pantenol, tlenek cynku).

Odparzenia pupy: krem na odparzenia

Kremy nakładamy cienką warstwą, by do skóry docierało powietrze – to ważne, zwłaszcza jeśli jest zmieniona chorobowo. Omijamy śluzówki, bo substancje działające wysuszająco mogą je podrażnić. Jeśli stosujesz krem, nie używaj pudru ani zasypki. Wilgotne chusteczki przydają się do oczyszczania pupy podczas przewijania niemowlaka. W sklepach są różne ich rodzaje. Dla noworodka najlepiej wybrać chusteczki przeznaczone dla maluchów o bardzo wrażliwej skórze, opatrzone dopiskiem „sensitive” – nasączone balsamem łagodzącym i pozbawione zapachu.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza