Wyprawki dla noworodka od urzędu miasta. Sprawdź, czy twoje miasto daje taki prezent?

2020-06-09 9:56

Czy wiesz, że niektóre miasta oferują wyprawki dla nowo narodzonych mieszkańców? Zobacz, co znajduje się w wyprawce małego Warszawiaka, Krakowianina, Wrocławianina czy Poznaniaka i dowiedz się, jak uzyskać taki prezent od miasta.

Wyprawki dla noworodka od urzędu miasta. Sprawdź, czy twoje miasto daje taki prezent?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Jestem z Ciebie dumna
  2. Fifny Gzubek
  3. Nie tylko dla ciała, ale i dla ducha
  4. Krasnal Wrocławski wita!

Wiele miast w ramach wsparcia dla młodych rodziców oferuje wyprawki dla noworodków. Takie prezenty od miast można otrzymać m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Krakowie. Zawartość wyprawki od miasta różni się w zależności od miejsca, jednak to, co je łączy to fakt, że można ją otrzymać bezpłatnie po złożeniu wniosku w urzędzie miasta, i że jest przeznaczana wyłącznie dla rodziców płacący podatki w danym mieście.

Czytaj: Wyprawka za darmo - bezpłatne produkty dla najmłodszych

Ekologiczna wyprawka dla noworodka: co powinno się w niej znaleźć?

Jestem z Ciebie dumna

To napis, który widnieje na body oferowanym wszystkim nowo narodzonym warszawskim dzieciom. Oprócz niego w wyprawce rodzice znajdą inne ubranka, kocyk, pieluszki tetrowe, ręcznik kąpielowy i inne drobiazgi umieszczone w tzw. koszu Mojżesza, w którym malec może spędzić pierwsze tygodnie swojego życia.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać Wyprawkę Młodego Warszawiaka, mama lub tata dziecka, zamieszkujący z nim i rozliczający podatki w stolicy powinien złożyć wniosek w ciągu miesiąca od urodzenia się dziecka. Warunkiem przyznania wyprawki jest wypełnienie przez wnioskodawcę wniosku on-line  w kreatorze na stronie Urzędu m.st. Warszawy, następnie wydrukowanie, podpisanie i złożenie wraz z załącznikami. Dokumenty należy złożyć w USC lub Kancelarii Urzędu miasta.

Fifny Gzubek

To z kolei napis, który widnieje na śpioszkach znajdujących się w wyprawce małego Poznaniaka (dla niezorientowanych w gwarze poznańskiej "fifny gzubek", to inaczej „szykowny malec”). Każdy nowo narodzony Poznaniak otrzyma również czapeczkę, skarpetki i inne potrzebne akcesoria – wszystkie z elementami graficznymi związanymi z historią miasta, a więc rogalem świętomarcińskim, koziołkami z ratusza itd. Wszystko w dwóch kolorach do wyboru. Maksymalna wartość zestawu nie przekracza 100 złotych.

Wyprawkę dla gzubka otrzymają rodzice, którzy mieszkają i płacą podatki w Poznaniu, niezależnie od dochodów rodziców. Wniosek o jej przyznanie należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia narodzin dziecka.

Nie tylko dla ciała, ale i dla ducha

Pomysłodawcy Krakowskiej Wyprawki poszli krok dalej za swoimi kolegami z Warszawy czy Poznania. Oprócz ubranek i innych tekstyliów dla maluszka opatrzonych w rysunki lajkonika i obwarzanków, a także grzechotki w kształcie smoka wawelskiego, dołączyli do wyprawki książeczkę, kartę biblioteczną i Informator Krakowskiej Rodziny.

Książeczka to wierszyki dla dzieci Michała Rusinka o Krakowie, a karta biblioteczna – to zachęta to kontynuowania z dzieckiem przygody z literaturą. Wyprawka przysługuje wyłącznie dzieciom zameldowanym na pobyt stały na terenie Miasta Krakowa po złożeniu przez ich rodziców wniosku. Można to zrobić w USC w czasie rejestracji maluszka.

Krasnal Wrocławski wita!

Nie bez powodu wyprawka dla małego Wrocławianina opatrzona jest motywem krasnala. Przecież wrocławski figurki skrzatów to wizytówka miasta. W wyprawce fundowanej przez miasto znaleźć można body, maskotkę w kształcie krasnala, kocyk, Wrocławski Informator Rodzinny, broszura „Na dobry początek” z kartą biblioteczną Miejskiej Biblioteki Publicznej, książeczkę dla dzieci oraz list gratulacyjny od Prezydenta Wrocławia.

Informator – jak czytamy na stronie UM to komplet najważniejszych adresów i telefonów opieki nocnej oraz świątecznej, aptek całodobowych i poradni rodzinnych.

Wyprawkę Wrocławską rodzice otrzymają podczas odbioru odpisu aktu urodzenia dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego lub we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza