Doula - czy to jest nowy zawód?

2012-11-30 16:32

Doula to nowy zawód. Dzięki swojemu doświadczeniu - także z własnego macierzyństwa, doula może pomagać innym ciężarnym i młodym mamom. Doula to towarzyszka porodu i pierwszych dni z dzieckiem. Osoba zajmująca się świadczeniem tego typu usług zwykle nie ma wykształcenia medycznego, więc nie może zastępować fachowej opieki. Jej rola opiera się raczej na doradzaniu.

Spis treści

  1. Doula - czy to jest zawód?
  2. Doula to nie położna ani niania
  3. Doula - gdzie znaleźć dobrą doulę
  4. Czy doula jest potrzebna?

Doula to słowo pochodzenia greckiego. Oznacza dokładnie "kobietę służącą". I to jest główne zadanie douli - bycie wsparciem dla młodych, niedoświadczoych rodziców, głównie mam.

Doula - czy to jest zawód?

W Polsce świadczenie tego typu usług dopiero raczkuje. Pierwsze doule i samo określenie pojawiło się w powszechnym użyciu dopiero około 10 lat temu. W kilku krajach Europy Zachodniej, gdzie doule znane są od lat 80-tych, oficjalnie uważa się tego typu doractwo za zawód.

Doula to nie położna ani niania

Ponieważ nie jest dokładnie zdefiniowane i określone prawnie czym zajmuje się doula, krążą w społeczeństwie różne błędne definicje douli. Choć doula może towarzyszyć w porodzie, nie jest położną. Z drugiej strony każda położna może świadczyć usługi douli w zakresie doractwa macierzyńskiego. Doula nie jest też nianią. Mimo że udziela porad rodzicom na temat opieki nad dzieckiem i wychowania, sama nie sprawuje bezpośredniej opieki nad dzieckiem.

Doula - gdzie znaleźć dobrą doulę

Stowarzyszenie Doula w Polsce to instytucja zrzeszająca kobiety wykonujące ten zawód. Istnieje dopiero od 2011 r., ale ma już pewne osiągnięcia. Na stronie towarzystwa znajdziemy listę członkiń, standardy pracy douli oraz szpitale przyjazne doulom.

Czy doula jest potrzebna?

Osoby wykonujące ten zawód mówią, że tak. Ze względu na to, że obecnie odchodzimy od wielopokoleniowych rodzin, w których babki i mamy przekazywały młodym mamom zasady opieki na niemowlęciem, osoby takie jak doula są bardzo potrzebne. W wiekszości rodzin dziecko, które przychodzi na świat jest pierwszym, z którymi mają w ogóle do czynienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza