Jak czyścić nos niemowlaka?

Katar u dziecka, katar alergiczny
fot.: thinkstockphotos.com
Katar u dziecka może mieć podłoże alergiczne, wirusowe lub bakteryjne.

Podobnie jak uszka czy pępuszek, także nosek dziecka wymaga codziennej pielęgnacji. Czy wiesz, dlaczego i jak bezpiecznie czyścić nos niemowlaka?

Nos, oprócz tego, że jest narzędziem do rozpoznawania zapachów, pełni w organizmie człowieka ważną rolę. Przede wszystkim służy do oddychania i do filtrowania wpadającego powietrza. Znajdujące się w nosie błona śluzowa i rzęski, wstępnie oczyszczają je z alergenów i mikroorganizmów chorobotwórczych, ale również ocieplają i nawilżają zanim trafi ono do płuc. Dlatego stan nosa i jego śluzówek jest istotny dla zdrowia. Aby pracował tak, jak powinien, trzeba go oczyszczać i odpowiednio pielęgnować. Inaczej stanie się niedrożny i będzie utrudniać oddychanie, a warto wiedzieć, że niemowlęta nie potrafią jeszcze chwytać powietrza buzią. Malec z zatkanym noskiem nie może więc ssać i częściej się budzi. W przypadku najmłodszych dzieci dbanie o nosek to zadanie nasze, czyli rodziców.

Jak czyścić nos niemowlaka? Pielęgnacja po kąpieli

Każdego dnia nos człowieka, także niemowlęcia, produkuje naturalną wydzielinę, która pokrywa błonę śluzową, znajdującą się we wnętrzu nozdrzy (nie ma to nic wspólnego z katarem). Zapobiega ona wysuszaniu błony, która, jak już wspomnieliśmy, pełni rolę filtra wdychanego powietrza oraz stymuluje rzęski do wychwytywania zanieczyszczeń. Wydzielina, o ile nie jest usuwana np. w czasie wycierania nosa, gromadzi się w nozdrzach i zasycha. Tak jest w przypadku malutkich dzieci, które same nie potrafią jeszcze wydmuchać noska. Dlatego powinno się ją regularnie usuwać. Po każdej kąpieli, gdy czyścisz buzię dziecka, poświęć trochę uwagi jego noskowi. Prawdopodobnie dzięki chwili spędzonej w wanience, wydzielina w nosie zmiękła pod wpływem wilgoci, jeśli jednak tak się nie stało, wpuść do nozdrzy malca po 1-2 krople roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej. Połóż maluszka na boczek, by wydzielina sama wypłynęła i delikatnie usuń ją wacikiem z brzegów nosa (nie wsadzaj watki zbyt głęboko!).

Polecamy też

Jak czyścić nos niemowlaka? Nawilżanie noska modą morską

Śluzówki nosa pracują sprawniej, gdy są odpowiednio nawilżone. Zbyt sucha błona śluzowa oznacza słabszą pracę rzęsek, a to z kolei wpływa na gorsze wychwytywanie przez nie wirusów i alergenów z powietrza – sprzyja więc infekcjom. Dlatego dbaj, by powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, miało właściwą wilgotność i temperaturę. To problem szczególnie częsty w sezonie grzewczym. Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekroczyć 21 st. C, a wilgotność – znajdować się w przedziale od 40 do 60 procent. Abu uzyskać taki efekt, przykręć kaloryfery, zawieś na nich pojemniki z wodą (codziennie ją wymieniaj, by nie gromadziły się w niej pleśnie) lub powieś na nich mokre, czyste ręczniki, często też wietrz pokój. Po wieczornej kąpieli zaaplikuj niemowlęciu wodę morską w sprayu (dociera głębiej niż kropelki roztworu soli fizjologicznej), która nawilży jego nosek i ułatwi oddychanie podczas nocnego wypoczynku.

Chcesz wiedzieć, jak używać aspiratora i kiedy go stosować? Przeczytaj o tym w marcowym numerze "M jak mama".

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-22 Publikacja: 2016-02-17
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.