Syn boi się sam spać [Porada eksperta]

2014-06-17 17:21

Mam 8-letniego syna, który do dnia dzisiejszego boi się spać sam. Próbowałam już różnych sposobów, np. lampka nocna, ulubiona maskotka, która go pilnuje itp. żeby go zachęcić do spania samemu w swoim łóżku. Syn zaśnie sam, ale w nocy potrafi się obudzić i przyjść do mnie. Nie wiem co jeszcze mogłabym zrobić w tym kierunku. Jak pytam syna, dlaczego boi się spać sam to mówi, że boi się ciemności i że ktoś przyjdzie w nocy do niego. Najgorsze jest to, że w ciągu dnia syn potrafi być agresywny w stosunku do swoich kolegów, nie słucha się mnie ani nauczycieli, a w nocy ma lęki. Proszę o radę.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Proponuje aby Pani spróbowała jeszcze jednego sposobu, nim syn pójdzie spać, proszę mu poczytać coś do snu. Najlepiej to co lubi, coś co go będzie wyciszać na noc i uspokajać. Niech to będzie bajeczka, którą oboje lubicie (bez przemocy i agresji). Jeżeli dziecko przychodzi do Pani w nocy, to należy dziecko zabrać z powrotem do jego pokoju, chwilę z nim posiedzieć do momentu, aż zaśnie. Trzeba być bardzo cierpliwym i nie odpuszczać, do momentu aż dziecko się przyzwyczai. Proszę wprowadzać to systematycznie, jeżeli się Pani podda to nie zobaczy Pani efektów.

Dziecko przed pójściem spać, musi się wyciszyć, nie powinno oglądać nic w telewizji co wywołuje agresje, ani grać w podobne gry komputerowe. Co do zachowania Pani dziecka, mogę tylko przypuszczać co może wywoływać takie zachowanie. Może to być kilka sytuacji lub zdarzeń np.:

- problemy w szkole,

- kłopoty w relacjach z rówieśnikami,

- kłótnie miedzy rodzicami,

- separacja, rozwód rodziców lub brak rodzica, a także wyjazd jednego z nich do pracy w celach zarobkowych.

Myślę, że powinna Pani jak najszybciej skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Zachowanie takie może też być informacją dla Pani, aby więcej czasu z nim spędzać, zwrócić na niego uwagę!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza