Jak rozłąka z rodzicem może wpłynąć na niemowlaka? [Porada eksperta]

2016-01-09 13:24

Mój synek ma 10 miesięcy. Jego tata od urodzenia zajmował się nim tak samo jak ja. Widzę, że maluch jest bardzo z nim związany. Mąż dostał pracę, która wiąże się z wyjazdami. Wygląda to tak, że co dwa tygodnie wraca do domu na weekend i znowu wyjeżdża na dwa tygodnie. Dziś mija czwarta noc od jego wyjazdu i synek nocą zrobił się bardzo niespokojny. Nie mogłam go uspokoić, nie płakał, ale też nie mógł spać i ciągle coś mu nie pasowało. Czy może to być brak taty? Dodam, że mąż w nocy również opiekował się małym, na zmianę ze mną. Czy 10-miesięczne niemowlę odczuwa tak bardzo brak ojca? I jak wpływa to na jego rozwój i psychikę?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Aby odpowiedzieć na to pytanie w sposób, który by panią satysfakcjonował, należy zapytać: czy ojciec był głównym opiekunem waszego dziecka? Czy opiekował się nim przez cały czas? Drugie zasadnicze pytanie, to: jak wyglądały rozstania pani męża z dzieckiem, np. wtedy kiedy wychodził on na zakupy? Do przyjaciół itp.? Czy dziecko podobnie się zachowywało? Też było niespokojne? Zdenerwowane? Jakie były jego reakcje? Czy szybko się wyciszało? I kto mu najczęściej pomagał w wyciszeniu emocji?

Jeśli to pani była dotychczas jego głównym opiekunem, to pani daje mu poczucie bezpieczeństwa. Rozstanie z panią może zachwiać jego poczucie bezpieczeństwa. Jeśli rozstania budzą w dziecku dużo negatywnych emocji i trudno jest mu się wyciszyć, to nie zalecałabym tak długich rozstań, nie w tym wieku i z pewnością nie bez wcześniejszego stopniowego przygotowania dziecka do takiej rozłąki. Rozstania tego typu, powodują u dzieci niepokój i lęk. Poza tym mają ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie proponuję konsultację z psychologiem dziecięcym. Powodzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza