Upały, pot i... obtarte uda. Jak je szybko zaleczyć? Znamy sposoby na obtarte uda

2021-07-21 14:08

Niektóre osoby mają skłonność do obcierania ud, ale przytrafić się to może prawie każdemu. Boleśnie obtarta skóra na wewnętrznych stronach ud nawet przez kilka dni może utrudniać chodzenie, bo cały czas rany się odnawiają. Jak szybko złagodzić uciążliwe dolegliwość?

Upały, pot i... obtarte uda.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego obcieramy sobie uda?
  2. Obtarte uda: Chłodzić? Nie, obsuszyć
  3. Domowe sposoby na obtarte uda
  4. Opaski na otarcia ud w czasie upałów

Dlaczego obcieramy sobie uda?

Dlatego, że pocimy się w tych miejscach. Gdy uda stykają się podczas stania i chodzenia, ich wewnętrzne strony zaczynają się nadmiernie pocić, a to dodatkowo podrażnia skórę.

Pot może mieć różny skład. W 97 procentach tworzy go woda, ale oprócz niej pot zawiera m.in. sól, tłuszcze, mocznik, kwas moczowy, kwas mlekowy, amoniak i związki mineralne; ich stężenie zależy od diety, schorzeń, hormonów i innych właściwości organizmu.

Niektóre ze składowych potu mogą mieć właściwości żrące. Podrażniona skóra traci swoje ochronne atrybuty i ma podwyższoną temperaturę, jest więc szczególnie podatna na obtarcia.

Obtarte uda: Chłodzić? Nie, obsuszyć

Ochładzanie obtartych ud zimną wodą czy lodem będzie przynosić tylko chwilowe ukojenie. Nie należy też smarować podrażnień żadnymi kremami czy tłustymi maściami, bo skóra musi oddychać. Jest tylko jedna metoda na obtarte uda – trzeba podrażnione miejsca szybko obsuszyć.

Sprawdź: Pierwsza pomoc - otarcie, skaleczenie, krwotok z nosa, drzazga

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne: co robić, gdy przesadziłaś z opalaniem?

Nogi bez żylaków

Domowe sposoby na obtarte uda

Na obtarte uda można też zastosować domowe metody. Pierwszą z nich jest natarcie ran talkiem. Talk jest niezwykle drobny i wnika w każdy por skóry, nadając jej gładką powierzchnię. Teraz stykanie się ud nie będzie już tak bolesne. Przy okazji talk przyspiesza proces gojenia ran.

Nie zawsze mamy w domu talk, ale prawie zawsze dysponujemy mąką ziemniaczaną. Można jej użyć zamiast talku. Mąka ziemniaczana, również niezwykle miałka, w zetknięciu z wilgocią wytworzy na skórze coś na kształt krochmalu, który również będzie sprzyjał wysuszaniu i gojeniu się podrażnienia.

Na czas leczenia obtartych ud warto zadbać o ubiory, które będą separowały uda od siebie. Poza tym, osoby ze skłonnością do obtartych ud powinny zawsze mieć przy sobie pojemnik z talkiem - do kupienia również w niewielkich opakowaniach.

Zobacz także: Ciąża latem - jak przetrwać upały w ciąży?

Opaski na otarcia ud w czasie upałów

W sklepach można dostać specjalne opaski na uda, zapobiegające podrażnieniom skóry. Zobacz naszą galerię opasek i wybierz najlepsze dla siebie.

Źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza