Jest decyzja NFZ o zawieszeniu rehabilitacji, szczepień i planowanych zabiegów

2020-03-16 7:41
Rehabilitacja stacjonarna
Autor: Getty images

Dnia 15 marca 2020 roku NFZ wydał decyzję o zawieszeniu świadczeń rehabilitacyjnych, planowanych pobytów w szpitalach oraz badań profilaktycznych i szczepień na czas zagrożenia epidemicznego w kraju.

Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na apel Krajowej Izby Fizjoterapeutów. W związku z epidemią koronawirusa zalecił ograniczenie do niezbędnego minimum lub wstrzymanie świadczeń rehabilitacji leczniczej. Decyzja dotyczy ambulatoriów, dziennych i stacjonarnych oddziałów oraz fizjoterapii domowej.

Jednocześnie NFZ przypomina, że w przypadku nieudzielenia świadczenia, świadczeniodawca niezwłocznie powinien powiadomić o tym fakcie oddział wojewódzki Funduszu.

W oficjalnym oświadczeniu NFZ czytamy, że takie wstrzymania są niezbędne i mają służyć minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COViD-19.

Decyzja NFZ o zawieszeniu wykonywania świadczeń dotyczy przede wszystkim:

  • planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych,
  • prowadzenia rehabilitacji leczniczej,
  • świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień,
  • stomatologii,
  • ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • badań diagnostycznych wykonywanych ambulatoryjnie takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG,
  • badań profilaktycznych i przeprowadzania szczepień.

Oczywiście NFZ zaleca, aby każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie, tj. wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów i prawdopodobieństwo pogorszenia tego stanu.

NFZ zalecił także całkowite zawieszenie udzielania świadczeń w mammobusach i dentobusach.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Czeka nas wiele ograniczeń.

Czytaj więcej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza