Kącik Taty

Ginekomastia to powiększenie jednego lub obu gruczołów piersiowych u przedstawiciela płci męskiej. W pewnych okresach życia bywa ona fizjologiczna i całkowicie samoistnie przemija, w innych jednak przypadkach ginekomastia może być spowodowana poważnymi chorobami. Co zrobić, gdy u mężczyzny pojawia się przerost sutka?
Blisko dwie trzecie ankietowanych ojców uważa, że poświęca swoim dzieciom średnio od 3 do 8 godzin dziennie – wynika z raportu „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?” przygotowanego przez Nationale-Nederlanden.
Prezent na Dzień Taty to wyraz miłości i szacunku. Prezent dla taty można kupić lub wykonać własnoręcznie - wszystko zależy od wieku dziecka i jego możliwości - zapewne nie obędzie się też bez pomocy ze strony mamy. Proponujemy wszystkim mamom, by znalazły chwilkę pod nieobecność taty i pomogły dziecku przygotować prezent na Dzień Taty.
U kobiety wiadomość o ciąży wyzwala całą masę lęków. A czego boi się przyszły tata? On też nie ma lekko – i jemu sen z powiek spędzają różne pytania i obawy. Ma do nich prawo, ale powinien je zracjonalizować i spróbować przezwyciężyć. Oto 8 najczęstszych obaw mężczyzny, oczekującego narodzin swojego pierwszego dziecka.  
Tata, który chce opiekować się dzieckiem może skorzystać z przywileju, jakim jest urlop tacierzyński. Zależy on jednak od ilości wykorzystanych dni urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Ile trwa urlop tacierzyński i kto może z niego skorzystać?
Czy grzybica penisa to powszechny problem? Grzybicze zakażenia okolic intymnych bywają uznawane za typowo kobiecy problem, takie myślenie jest jednak błędem – u panów takie infekcje również mogą występować. Grzybica penisa spotykana jest co prawda rzadziej od grzybicy pochwy, jednakże warto o niej mówić, bo może ona doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jakie więc objawy powinny nasunąć podejrzenie grzybicy penisa, jak przebiega leczenie tej infekcji i w jaki sposób mężczyźni mogą zmniejszać u siebie ryzyko zachorowania?
Męska andropauza odpowiada występującej u kobiet menopauzie. W przebiegu andropauzy mężczyźni mogą doświadczać wielu dolegliwości, którymi mogą być zarówno zaburzenia seksualne, jak i zaburzenia nastroju czy osteoporoza. Andropauza może więc być nie tylko uciążliwa, ale i groźna – jak się ją rozpoznaje i jakie są możliwości łagodzenia jej objawów?
Depresja poporodowa u mężczyzn? Wbrew pozorom u młodych ojców również może występować ten rodzaj zaburzeń depresyjnych. Jakie problemy mogą stanowić objawy depresji poporodowej u mężczyzn i co młode matki powinny zrobić, kiedy zauważą takie dolegliwości u swojego partnera?
Tak na prawdę bycie tatą zaczyna się już w okresie prenatalnym. Nie jest tajemnicą, że miłość, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie udzielane przez przyszłego ojca ma jednoznacznie pozytywny wpływ na stan psychofizyczny ciężarnej. A zdrowa mama to zdrowy maluch. Każdy mężczyzna kształtuję swoją relację z dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia, intensywność tej więzi zależy od jego zaangażowania. O roli taty z życiu dziecka opowiada położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.
Nowa książka Wydawnictwa Zwierciadło z serii Reportaż to „Ojcowie szóstego levelu. Reportaże o ojcostwie”autorstwa Magdaleny Szwarc.
Tata na wychowawczym - ta sytuacja zdarza się w Polsce nieczęsto. Choć do urlopu rodzicielskiego upoważnieni są oboje rodzice, to najczęściej matka dziecka korzysta z tego prawa. Ojciec sprawujący opiekę nad swoją pociechą nadal jest rzadkością. O swoim doświadczeniu w tym zakresie i o tym, jak na tatę na wychowawczym reaguje społeczeństwo, opowiada Wojciech Nowak z Bydgoszczy.
Koszulki dla taty z zabawnym nadrukiem są bardzo popularne jako prezent dla młodych ojców. Sprawdź, które propozycje będą najlepsze dla twojego partnera.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19