Gorączka u dziecka: kiedy i jak zbijać gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka: kiedy i jak zbijać gorączkę u dziecka
fot.: photos.com
Gorączka u dziecka: kiedy i jak zbijać gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Kiedy trzeba interweniować i zbijać gorączkę u dziecka, a w jakich przypadkach można pozwolić, by organizm malucha sam uporał się z problemem? Jak obniżyć gorączkę u dziecka?

Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?

Stan podgorączkowy pobudza do działania układ immunologiczny. Ale za wysoka temperatura osłabia organizm, dlatego jeśli przekracza 38°C (38,5°C mierzona w odbycie), trzeba ją obniżać. Do dyspozycji masz preparaty apteczne i domowe metody. Kilkulatki mogą przyjmować – specjalnie dla nich przeznaczone – paracetamol lub ibuprofen, w dawce dostosowanej do wagi. Przy wysokiej gorączce lepiej użyć czopków, ponieważ działają najszybciej.

Dzieciom do końca 12. roku życia nie wolno podawać preparatów na bazie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny, polopiryny). Mogą one być przyczyną zespołu Reye’a, rzadkiej, ale groźnej choroby, która prowadzi do uszkodzenia komórek wątroby i mózgu. Jeśli gorączka u dziecka pojawiła się w nocy, a ty nie masz żadnego preparatu przeciwgorączkowego, spróbuj obniżyć temperaturę, przykładając do brzucha dziecka ręcznik zmoczony w chłodnej wodzie i podobnymi kompresami okładając jego łydki. Pomaga też kąpiel w wodzie niższej o 1°C od temperatury ciała.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Nie przegap

Jak zbijać gorączkę u dziecka?

Gdy dziecko gorączkuje, mocno się poci, a co za tym idzie – traci wodę i cenne dla organizmu elektrolity. Dlatego trzeba często dawać mu picie, by nie doprowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, czysta bądź z dodatkiem soków owocowych.

Dziecko mające gorączkę powinno odpoczywać, nawet jeśli nie chce leżeć w łóżku – gdy będzie skakać i się bawić, wysiłek fizyczny jeszcze podniesie temperaturę. Warto dbać, by w pokoju chorego było nie więcej niż 20°C, i często go wietrzyć – to pomoże dziecku szybciej wrócić do zdrowia.

Przeczytaj również: Jakie są przyczyny chrypki u dziecka?

Polecamy wideo: Jak powinna wyglądać dieta dziecka?

Agnieszka Piskała, dietetyk, radzi co powinno pojawiać się na talerzu małego dziecka, jak komponować posiłki i których potraw absolutnie nie można ze sobą łączyć.

źródło: miesięcznik "Zdrowie" Aktualizacja: 2016-10-28 Publikacja: 2012-09-14
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.