Mierzenie temperatury: sposoby na zmierzenie temperatury, przyczyny gorączki

Goraczka u niemowlaka
fot.: photos.com
Gorączka u niemowlaka: jak mierzyć temperaturę, jak zbijać gorączkę u niemowlęcia, kiedy do lekarza?

Gorączka u niemowlaka nie powinna być lekceważona. Wprawdzie nie musi oznaczać choroby, ale gorączkę u niemowlęcia trzeba obserwować i obniżać. Szczególnie gorączka u noworodka powinna być sygnałem, że trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Kiedy mówimy o gorączce u  niemowlaka?

U małego dziecka wewnętrzny termoregulator nie pracuje jeszcze w pełni sprawnie, dlatego temperatura może się podnieść i wtedy, gdy malec nie jest chory. Zasadniczo za normę uznaje się temperaturę do 37,5ºC. Od 38ºC stwierdzamy gorączkę u niemowlaka, przy czym u niemowlęcia 38,5ºC to już gorączka wysoka, wymagająca zbijania środkami farmakologicznymi i kontaktu z lekarzem. U dzieci starszych szybkiego działania wymaga temperatura ok. 39ºC. 

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Dobrze wiedzieć

Uwaga! U noworodka (dziecka do ukończenia pierwszego miesiąca życia) każde podwyższenie temperatury u niemowlaka powyżej normy wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Leczenie, nawet drobnej infekcji, u takich maluszków jest niemal zawsze szpitalne.

Jakie mogą być przyczyny gorączki u niemowlaka?

Twój malec może być chory, ale równie dobrze jego „gorączka” może oznaczać, że wychodzą mu ząbki albo przesadziłaś z grubością ubranka. Sprawcą może też być płacz. Zatem nie zaszkodzi, jeśli, nim podniesiesz alarm, dziecko rozbierzesz do pieluszki i spróbujesz uspokoić. Jeśli lubi wodę, zrób mu kąpiel nieco chłodniejszą od temperatury ciała (o stopień, maksymalnie dwa). Kiedy podejrzewasz ząbkowanie (malec dodatkowo ślini się, wkłada ręce do buzi), zastosuj łagodzący żel (warto mieć go w domu, nim pojawią się kłopoty, środki takie dostępne są bez recepty, ale nie zapomnij przeczytać ulotki dołączonej do opakowania). Gdy te metody nie pomogą, czas pomyśleć o wizycie u pediatry. 

Przeczytaj również: 9 pytań o gorączkę dla dzieci

Nie przegap

Sposoby mierzenia temperatury u dziecka

Mierzyć temperaturę dziecku można na kilka sposobów: w pupie, na czole, w uchu bądź w ustach. Bardzo wygodne są termometry douszne na podczerwień, które wsuwa się do ucha dziecka – wynik pokazuje się po sekundzie i jest bardzo dokładny, gdyż błona bębenkowa ma identyczną ciepłotę, co ośrodek termoregulacji w mózgu. Inny mało stresujący sposób to termometr w smoczku. Wygląda jak zwykły gryzaczek, ale w silikonowej części ma czujniki, a w tarczy – wyświetlacz.

Przeczytaj również: Sposoby na katar u niemowlaka

Jak zmierzyć gorączkę u niemowlaka w pupie?

Nie przekonasz maleństwa, by trzymało termometr pod pachą. Dokładnie zmierzysz gorączkę w pupie – końcówkę termometru posmaruj kremem, połóż dziecko na plecach, a nóżki unieś do góry, by rozluźnić mięśnie pośladków. Wsuń termometr nie głębiej niż na 1,5 cm i odczekaj ok. 2 minut. Od wyniku trzeba odliczyć 5 kresek. Jeśli nie chcesz tak kontrolować temperatury, pomyśl o pomiarze w buzi, ale wówczas potrzebny będzie specjalny termometr elektroniczny, najlepiej w kształcie smoczka (nigdy rtęciowy!). Od wyniku trzeba odliczyć 0,4ºC. Najszybciej i najpewniej zmierzysz w uchu, ale trzeba użyć specjalnego termometru.

Jak wygląda mierzenie temperatury termometrem elektronicznym?

Temperaturę możesz zmierzyć także termometrem elektronicznym, wsuwanym do odbytu. Najlepiej połóż dziecko na boku albo na brzuszku. Pod pupę podłóż mu pieluszkę tetrową. Końcówkę termometru nasmaruj tłustym kremem dla niemowląt i delikatnie wsuń do odbytu. Wynik otrzymasz po 30 sekundach. Lekarze odradzają termometry paskowe, przykładane do czoła – służą one wyłącznie do określania przybliżonej ciepłoty ciała i nie dają gwarancji prawidłowego pomiaru.

Polecamy też

Kim jest dla Ciebie dziecko?

Polecamy wideo: Gorączka u małych dzieci 

Gorączka u małego dziecka wymaga uważnej obserwacji. Jednak należy wiedzieć, że podwyższona temperatura u niemowlaka nie zawsze jest oznaką choroby. Czasem wystarczy przewietrzenie pokoiku, lub rozebranie malucha z dodatkowego sweterka i gorączka spada. Zapytalismy eksperta w jakich przypadkach gorączka u niemowlaka jest powodem do niepokoju, jak prawidłowo zmierzyć temperaturę małemu dziecko i co zrobić oraz kiedy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

konsultacja: Jacek Jankowski, pediatra, Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Warszawie źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-10-18 Publikacja: 2012-09-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.