Gorączka u niemowlaka: jak mierzyć temperaturę, jak zbijać gorączkę, kiedy do lekarza?

Goraczka u niemowlaka
fot.: photos.com
Gorączka u niemowlaka: jak mierzyć temperaturę, jak zbijać gorączkę u niemowlęcia, kiedy do lekarza?

Gorączka u niemowlaka nie powinna być lekceważona. Wprawdzie nie musi oznaczać choroby, ale gorączkę u niemowlęcia trzeba obserwować i obniżać. Szczególnie gorączka u noworodka powinna być sygnałem, że trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Kiedy mówimy o gorączce u  niemowlaka?

U małego dziecka wewnętrzny termoregulator nie pracuje jeszcze w pełni sprawnie, dlatego temperatura może się podnieść i wtedy, gdy malec nie jest chory. Zasadniczo za normę uznaje się temperaturę do 37,5ºC. Od 38ºC stwierdzamy gorączkę u niemowlaka, przy czym u niemowlęcia 38,5ºC to już gorączka wysoka, wymagająca zbijania środkami farmakologicznymi i kontaktu z lekarzem. U dzieci starszych szybkiego działania wymaga temperatura ok. 39ºC.
Uwaga! U noworodka (dziecka do ukończenia pierwszego miesiąca życia) każde podwyższenie temperatury u niemowlaka powyżej normy wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Leczenie, nawet drobnej infekcji, u takich maluszków jest niemal zawsze szpitalne.

Jak mierzyć gorączkę u niemowlaka?

Nie przekonasz maleństwa, by trzymało termometr pod pachą. Dokładnie zmierzysz gorączkę w pupie – końcówkę termometru posmaruj kremem, połóż dziecko na plecach, a nóżki unieś do góry, by rozluźnić mięśnie pośladków. Wsuń termometr nie głębiej niż na 1,5 cm i odczekaj ok. 2 minut. Od wyniku trzeba odliczyć 5 kresek. Jeśli nie chcesz tak kontrolować temperatury, pomyśl o pomiarze w buzi, ale wówczas potrzebny będzie specjalny termometr elektroniczny, najlepiej w kształcie smoczka (nigdy rtęciowy!). Od wyniku trzeba odliczyć 0,4ºC. Najszybciej i najpewniej zmierzysz w uchu, ale trzeba użyć specjalnego termometru.

Jakie mogą być przyczyny gorączki u niemowlaka?

Twój malec może być chory, ale równie dobrze jego „gorączka” może oznaczać, że wychodzą mu ząbki albo przesadziłaś z grubością ubranka. Sprawcą może też być płacz. Zatem nie zaszkodzi, jeśli, nim podniesiesz alarm, dziecko rozbierzesz do pieluszki i spróbujesz uspokoić. Jeśli lubi wodę, zrób mu kąpiel nieco chłodniejszą od temperatury ciała (o stopień, maksymalnie dwa). Kiedy podejrzewasz ząbkowanie (malec dodatkowo ślini się, wkłada ręce do buzi), zastosuj łagodzący żel (warto mieć go w domu, nim pojawią się kłopoty, środki takie dostępne są bez recepty, ale nie zapomnij przeczytać ulotki dołączonej do opakowania). Gdy te metody nie pomogą, czas pomyśleć o wizycie u pediatry.

Kiedy do lekarza z gorączką u niemowlaka?

Gorączka u dziecka, które ma mniej niż trzy miesiące, zawsze wymaga szybkiej konsultacji z pediatrą, a w przypadku noworodka natychmiastowej. Starsze niemowlę lekarz musi szybko obejrzeć, jeśli podwyższonej temperaturze towarzyszą duszności, kaszel, nieutulony płacz, biegunka, wymioty, drgawki, niechęć do jedzenia i picia, zatrzymanie moczu, światłowstręt. Także wtedy, gdy gorączka przekracza 39ºC lub utrzymuje się ponad trzy doby albo ogólny stan dziecka szybko, wyraźnie się pogarsza. Nigdy nie lekceważ wysypki. Nietrudno pomylić ją z wybroczynami, typowymi dla zagrażającej życiu sepsy (inaczej posocznica). Bywa też, że choroba wirusowa objawiająca się w ten sposób wymaga specjalnego leczenia dziecka (ze względu na ryzyko powikłań). Stany podgorączkowe też należy wyjaśnić. Wizyty lekarskiej wymaga temperatura podwyższona w niewielkim stopniu, ale utrzymująca się dłużej niż 7 dni.

Jak zbijać gorączkę u niemowlaka?

Nie lekceważ gorączki. Nawet jeśli jest spowodowana banalną przyczyną, sama w sobie, nieobniżona na czas, może stać się źródłem kłopotów. Gdy maleństwo ma temperaturę 38,5ºC, jeszcze przed wizytą u lekarza wskazane jest, nawet najmniejszemu maluchowi, podanie paracetamolu albo ibuprofenu w syropie, przeznaczonego dla maluszków. Jeśli dziecko nie ma biegunki, możesz zastosować czopek. Środek przeciwgorączkowy przepisany przez pediatrę stosuj ściśle według jego zaleceń.
Uwaga! Ciało gorączkującego dziecka zawsze schładzamy, nigdy nie rozgrzewamy. Nawet wtedy, gdy malec ma dreszcze, zapomnij o kołdrze czy dodatkowym kaftaniku. W wyniku ogrzewania temperatura ciała może gwałtownie wzrosnąć, dlatego w ciepłym pomieszczeniu (ok. 20ºC) rozbierz dziecko do pieluszki, ewentualnie nakryj je bawełnianą pieluszką lub włóż przewiewne, cienkie śpiochy. Jeśli rączki bądź stopy są bardzo zimne (co zdarza się przy gorączce), nie zaszkodzą bawełniane rękawiczki i skarpetki. Wokół łóżeczka rozwieś mokre pieluchy. Przystawiaj malca jak najczęściej do piersi, aby się nie odwodnił. Starsze dziecko warto poić wodą i herbatkami. Przy wyższej gorączce wykąp dziecko w wodzie o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała (często zalecane dwa stopnie poniżej temperatury ciała u niektórych dzieci wywołują nieprzyjemne dreszcze), a jeśli dziecko wydaje się zbyt osłabione, połóż mu chłodny kompres na czoło.

Gorączka u małych dzieci cz. 1 [wideo]

Gorączka u małego dziecka wymaga uważnej obserwacji. Jednak należy wiedzieć, że podwyższona temperatura u niemowlaka nie zawsze jest oznaką choroby. Czasem wystarczy przewietrzenie pokoiku, lub rozebranie malucha z dodatkowego sweterka i gorączka spada. Zapytalismy eksperta w jakich przypadkach gorączka u niemowlaka jest powodem do niepokoju, jak prawidłowo zmierzyć temperaturę małemu dziecko i co zrobić oraz kiedy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

konsultacja: Jacek Jankowski, pediatra, Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Warszawie źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-31 Publikacja: 2012-09-28
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.