Wysypka u dzieci. Rozpoznaj wysypkę u niemowlęcia

Rozpoznaj wysypkę
fot.: Jupiterimages

Wysypka na skórze niemowlęcia może mieć różne podłoże. Rozmaite krostki, plamki i grudki mogą być efektem alergii, probemów dermatologicznych (np. atopowe zapalenie skóry) albo infekcji wywołanej przez choroby zakaźne tj. różyczkę, ospę, szkarlatynę. Sprawdź, kiedy wysypka u dziecka jest niegroźna, a kiedy wymaga interwencji specjalisty?

Nie zawsze łatwo można określić czym spowodowana jest wysypka u niemowlęcia. Diagnozę powinien postawić lekarz, ale warto, byś i ty umiała rozpoznać najczęstsze rodzaje wysypki u dziecka.

Jeśli dziecko ma wysypkę, ale poza tym nic mu nie dolega, wystarczy je przez dzień, dwa obserwować. Być może krostki znikną i wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Gdy tak się jednak nie stanie, idź z dzieckiem do dermatologa.

Jeśli natomiast malec ma krostki, a przy tym gorączkuje, jest osłabiony, w takim przypadku najpewniej zaraził się jedną z chorób wieku dziecięcego. Wysypkę wywołaną infekcją łatwo rozpoznać, bo pojawia się w określonych miejscach i układa w charakterystyczne wzory.
Wówczas konieczna jest wizyta u pediatry, który oceni skalę choroby i zaleci odpowiedni sposób leczenia.

Wysypka wywołana różyczką

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna.
Wysypka wywołana różyczką ma postać drobnych bladoróżowych plamek, które są dość luźno rozmieszczone.

Gdzie się pojawia? Najpierw za uszami, potem rozprzestrzenia się na tułów.
Objawy towarzyszące:
niewysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych.

Jak ulżyć dziecku? Zmiany na skórze nie są dokuczliwe i nie trzeba ich niczym smarować.

Kiedy do lekarza?
Wysypka powinna zniknąć bez śladu po trzech, czterech dniach. Skonsultuj się z pediatrą, jeśli twoje dziecko ma mniej niż pół roku, wysoką gorączkę albo objawy choroby nie mijają po kilku dniach.

Zdaniem eksperta
dr Leszek Olchowik
dr Leszek Olchowik

Poradnia Alergologiczna Polikliniki MSWiA w Piasecznie

pediatra, specjalista chorób płuc i alergolog

Kiedy na skórze dziecka pojawią się krostki, rodzice obawiają się, że kąpiel i środki higieniczne nasilą wysypkę. Czy słusznie?
Wysypka nigdy nie jest wskazaniem do przerwania codziennych zabiegów higienicznych. Brak kąpieli może bowiem sprzyjać nadmiernemu

namnażaniu się bakterii i grzybów na skórze, co może doprowadzić do nałożenia się na chorobę pierwotną nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Długość kąpieli i jej rodzaj zależy od rodzaju wysypki oraz stopnia wysuszenia skóry. Jeśli np. dziecko jest chore na ospę, wówczas dobra jest krótka kąpiel wysuszająca i odkażająca, np. z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu. Jeśli zaś dziecko ma wysypkę alergiczną, konieczne są dłuższe, dziesięciominutowe kąpiele z dodatkiem emolientów, które poza myciem nawilżą i natłuszczą skórę.
Obowiązuje zasada, że preparaty do mycia powinny być bezbarwne, bezzapachowe i hipoalergiczne. Najlepiej myć malca ręką, bo nawet najdelikatniejsze myjki i gąbki mogą spowodować podrażnienie skóry i nasilenie wysypki. Nie w każdej sytuacji można natomiast stosować balsamy i kremy do skóry – dlatego jeśli dziecko przy wysypce ma suchą skórę, warto poradzić się lekarza, jak ją pielęgnować.

Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk

Alergia kontaktowa u dzieci, której objawami mogą być: wysypka, pokrzywka czy obrzęk, jest coraz częstszym problemem. Wielu specjalistów sądzi, że alergia kontaktowa u dzieci może być wywoływana zbyt dużą ilością chemii w otoczeniu. Ubranka, zabawki, pościel mogą zawierać nawet i pół tablicy Mendelejewa. Prawdopodobnie dlatego ekorodzicielstwo rośnie w siłę. Być może produkty eko, takie jak bawełna organiczna, to sposób na to, by alergia kontaktowa ominęła twoje dziecko.

Wyprysk alergiczny i pokrzywka

Alergia to uczulenie spowodowane którymś ze składników pożywienia bądź alergenami znajdującymi się w otoczeniu (np. roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin). Alergię mogą również wywoływać substancje znajdujące się w proszkach do prania czy dziecięcych kosmetykach.
Wysypka wywołana alergią ma postać pokrzywki – bąbli o wyraźnych zarysach i płaskiej powierzchni. Mogą być bardzo duże.

Gdzie się pojawia?
Wysypka może wystąpić na całym ciele, najczęściej na brzuszku, rączkach, buzi.
Objawy towarzyszące: zależą od przyczyny alergii, skóra jednak zawsze swędzi. Pokrzywce może towarzyszyć pogorszone samopoczucie, bóle brzuszka, katar i kaszel, duszność, kolka czy wymioty.

Jak ulżyć dziecku?
Zmienioną skórę trzeba smarować maścią łagodzącą świąd i ewentualnie podać leki antyhistaminowe (niemowlętom może je zalecić tylko lekarz).

Kiedy do lekarza?
Jeśli świąd alergiczny bądź towarzyszące mu objawy są silne i nie znikają mimo wyeliminowania ich potencjalnych przyczyn.

Wysypka wywołana świerzbem

Świerzb jest choroba wywołana przez roztocza z rodzaju świerzbowiec drążący.
Wysypka wywołana świerzbem może mieć postać grudek wypełnionych płynem, krostek, drobnych pęcherzyków. Charakterystyczne są kilkumilimetrowe wypukłości o szarawym wybrzuszeniu – to podskórne korytarze drążone przez świerzbowca.

Gdzie się pojawia?
Najczęściej na rękach i nadgarstkach (głównie między palcami), w zgięciach nadgarstków, fałdach pod pachami, na łokciach, głowie, szyi, podeszwach stóp.
Objawy towarzyszące: świąd, swędzenie.

Jak ulżyć dziecku?
Konieczne jest leczenie świerzbu preparatami przepisanymi przez lekarza.

Kiedy do lekarza?
Natychmiast, kiedy tylko pojawią się objawy zakażenia świerzbem.

Wysypka atopowa wywołana przez atopowe zapalenie skóry (azs)

Atopowe zapalnie skóry to przewlekłe alergiczne schorzenie skóry. Wysypka atopowa niemowląt ma postać grudek na podłożu rumieniowym.

Gdzie się pojawia?
Wysypka u niemowlęcia zwykle najpierw na policzkach, potem na całej buzi. Także w zgięciach łokci i pod kolanami (tu skóra bardzo często ciemnieje).
Objawy towarzyszące: sucha, często łuszcząca się skóra, silny świąd.

Jak ulżyć dziecku?
Systematycznie nawilżać i natłuszczać skórę emolientami. Czasem może być konieczne leczenie sterydami.

Kiedy do lekarza?
Gdy świąd jest bardzo uciążliwy, dziecko rozdrapuje sobie skórę.

Wysypka spowodowana potówkami

Potówki są efektem zatrzymania potu w ujściach gruczołów potowych. Wysypka ma postać drobnych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem.

Gdzie się pojawia?
W miejscach narażonych na przegrzanie, np. w fałdach skóry.
Objawy towarzyszące: brak.

Jak ulżyć dziecku?
Potówki nie są dokuczliwe.

Kiedy do lekarza?
Gdy płyn w pęcherzykach potówek nie będzie przezroczysty, a skóra wokół zaczerwieni się.

Wysypka efektem pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalnie skóry to stan zapalny, wywołany odparzeniem u dzieci noszących pieluchy; podrażnienie skóry przez mocz i stolec.
Lekka forma pieluszkowego zapalenia skóry ma postać zmian rumieniowych, czyli zaczerwienienia skóry. Cięższa to liczne krostki, przekształcające się w nadżerki.

Gdzie się pojawia?
Na skórze pod pieluszką, czasami również na udach.
Objawy towarzyszące: ból, pieczenie, czasami podwyższona temperatura.

Jak ulżyć dziecku?
Zmienione chorobowo miejsca trzeba natłuszczać maścią przeciw odparzeniom. Maluch powinien jak najczęściej przebywać bez pieluszki, bo gdy skóra ma dostęp do świeżego powietrza, szybciej się goi.

Kiedy do lekarza?
Gdy stan zapalny obejmuje dużą powierzchnię skóry (np. całe pośladki), malec ma gorączkę, płacze bądź wdało się zakażenie – z nadżerek sączy się ropa.

Gorączka trzydniowa - wysypka to małe, czerwone plamki

Gorączka trzydniowa inaczej rumień nagły to ostra choroba zakaźna, występująca zwykle u dzieci do 24. miesiąca życia. Wysypka ma postać płaskich, czerwonych plamek.

Gdzie się pojawia?
Najpierw na tułowiu, potem schodzi na ręce i nóżki. Charakterystyczne jest to, że wysypka pojawia się tuż po tym, jak maluchowi spadnie gorączka, i utrzymuje się przez 2–3 dni. W momencie pojawienia się wysypki stan dziecka poprawia się.
Objawy towarzyszące: wysoka temperatura, która spada w 3.–4. dniu choroby.

Jak ulżyć dziecku?
Gorączki trzydniowej się nie leczy. Maluch powinien dużo pić, a gdy temperatura jego ciała przekroczy 38°C, trzeba podać mu środki przeciwgorączkowe dla dzieci.

Kiedy do lekarza?
Zawsze – każde niemowlę z gorączką powinno być zbadane przez pediatrę, by wykluczyć jej inne przyczyny (np. zapalenie ucha, infekcję bakteryjną itp).

źródło: miesięcznik "M jak mama"
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.