Czy rady babci pomogą ci wyleczyć dziecko? 5 znanych MITÓW

2023-01-11 10:54

Babcie często pośrednio biorą udział w wychowywaniu naszych dzieci, radzą też jak je leczyć. Niestety, wiele tych rad dotyczących leczenia dziecka nie ma potwierdzonej skuteczności i okazują się zwykłymi mitami. Oto lista tych najpopularniejszych babcinych sposobów na przeziębienia i choroby, które można włożyć między bajki.

babcia i wnuczka
Autor: Getty Images

Choć babcie zawsze chcą dobrze, nie zawsze ich rady dotyczące sposobów leczenia naszych dzieci są rzeczywiście pomocne. Czasem mogą wspierać, ale zawsze to i tak lekarz wie jak najlepiej leczyć nasze dzieci.

Część starych sposobów opieki nad przeziębionymi lub chorymi dziećmi odeszło też do lamusa i aktualna wiedza całkowicie im przeczy. Za które porady lepiej podziękować i nie wdrażać ich w życie? Oto jakie babcine sposoby na choroby można włożyć między bajk. 

Spis treści

  1. Mit 1: Z przeziębieniem najlepiej poradzi sobie sok malinowy, sok z cebuli lub mleko z miodem
  2. Mit 2: Małe dziecko powinno nosić czapkę przez cały rok
  3. Mit 3: Wysoka gorączka to pozytywny objaw walki z chorobą
  4. Mit 4: Nie można wychodzić z noworodkiem na spacer
  5. Mit 5: Dziecko trzeba ciepło ubierać
Beszamel - syropy na przeziębienie

Mit 1: Z przeziębieniem najlepiej poradzi sobie sok malinowy, sok z cebuli lub mleko z miodem

Lekarze twierdzą, że te domowe, kuchenne sposoby w żaden sposób nie niszczą wirusów ani bakterii, które wywołują przeziębienia. Nie mają one żadnej funkcji leczniczej dzieci, a jedynie nieco łagodzą dolegliwości. To wszystko. Z wirusami organizm dziecka radzi sobie sam, na bakterie pomaga jedynie antybiotyk.

Dowiedz się: 7 rzeczy, którymi narażasz dziecko i siebie na nawrót choroby

Mimo nieskutecznych domowych sposobów na wyleczenie, nie powinniśmy z nich całkowicie rezygnować. Wielu lekarzy podkreśla, że wiara rodziców w uzdrowienie dziecka tymi sposobami ma kluczowe znaczenie w szybkim dochodzeniu do zdrowia.

Pozytywne nastawienia na wyzdrowienie pomaga dojść do siebie i walkę z chorobą czyni efektywniejszą.

Mit 2: Małe dziecko powinno nosić czapkę przez cały rok

To typowo polski mit, nieznany w innych krajach. Przyjęło się, że dzieci już od urodzenia powinny mieć na głowie czapeczkę, nawet gdy przebywają w ciepłym pomieszczeniu. Naciąganie czapeczek na uszy w letni czy ciepły wiosenny dzień nie chroni dziecka przed zapaleniem ucha czy przeziębieniem, które są wywoływane przez wirusy i bakterie.

Sprawdź: Co zrobić, gdy dziecko nie chce założyć czapki lub kurtki?

Dziecko do pierwszego roku życia powinno mieć czapeczkę zakładaną na dwór w chłodniejsze dni oraz być nią chronione przed słońcem. Starszym dzieciom czapkę zakładamy wówczas, gdy sami jej potrzebujemy – przy chłodnej pogodzie poniżej 10 stopni oraz cienką czapkę w bardzo słoneczne dni.

Mit 3: Wysoka gorączka to pozytywny objaw walki z chorobą

Gorączka jest sygnałem, że organizm walczy z chorobą, ale ta zbyt wysoka nie jest pozytywną oznaką silnego układu odpornościowego.  Nie można bagatelizować wysokiej temperatury u dziecka i przeczekiwać, by mały organizm sam ją zwalczył.

Przeczytaj: Podajesz te leki swojemu dziecku? Zamiast pomóc możesz poważnie zaszkodzić.

Powinno się samodzielnie zbijać gorączkę przy pomocy środków przeciwgorączkowych, ale i przy zastosowaniu domowych metod – chłodnych okładów czy kąpieli. Gdy gorączka nie ustępuje, a dziecko ma dodatkowe objawy np. drgawki czy wymioty, powinniśmy szukać pomocy lekarskiej.

Mit 4: Nie można wychodzić z noworodkiem na spacer

To kolejny mit, który powielają następne pokolenia. Po wyjściu ze szpitala, nie ma przeciwwskazań by chronić noworodka przed światem zewnętrznym. Jeśli dziecko urodziło się w ciepłą porę roku, można z nim wyjść już nawet drugiego dnia po powrocie do domu (byle nie chodzić z dzieckiem w pełnym słońcu).

Dowiedz się: Inhalacje z soli fizjologicznej - zalety nebulizacji

Jeśli różnica temperatur między domem, a powietrzem na zewnątrz jest znaczna, należy najpierw dziecko werandować kilka dni, a potem wychodzić na coraz dłuższe spacery. Z małym dzieckiem możemy spacerować nawet zimą, do temperatury -10 stopni.

Mit 5: Dziecko trzeba ciepło ubierać

To ulubiona rada naszych babć, które najchętniej zawinęłyby dziecko w dwa kocyki w samym środku lata. Naczelną zasadą ubierania noworodka  i małego niemowlęcia jest to, by zakładać mu jedną warstwę ubrań więcej niż sobie. Przy gorącym lecie, maluchowi wystarczy body z krótkim rękawkiem, bez zakładania skarpetek.

Największym grzechem, jaki można popełnić latem to przegrzanie dziecka. Warto sprawdzać kark dziecka, który da nam sygnał, czy dziecko jest spocone czy nie. A gdy maluch będzie miał kilka miesięcy, możemy spokojnie ubierać go tak, jak siebie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza