Pijesz kawę rano? Lepiej rób to dopiero po śniadaniu!

2021-09-23 8:58

Naukowcy udowodnili, że kawa wypita na pusty żołądek może fatalnie wpływać na metabolizm. Przed poranną dawką kofeiny lepiej jest więc zjeść śniadanie.

Pijesz kawę rano? Lepiej rób to dopiero po śniadaniu!
Autor: Getty Images

Badacze z University of Bath w Wielkiej Brytanii ostrzegają: kawa wypita na czczo, a zwłaszcza po nieprzespanej nocy, może zaburzać prawidłowe uwalnianie insuliny i gospodarkę glukozą. Osoby, którym zdarza się to często, mogą w ten sposób doigrać się m.in. chorób układu krążenia czy cukrzycy.

Kawa dobra na wszystko: poznaj właściwości kawy

Naukowcy przeprowadzili trzy eksperymenty na grupie ochotników. W jednym z nich uczestnicy mogli w nocy dobrze się wyspać, a po przebudzeniu wypili słodki napój. W drugim, w ciągu nocy co godzinę byli budzeni na pięć minut, a rano wypili taki sam napój. W trzecim doświadczeniu ochotnicy także byli budzeni w nocy, ale tym razem 30 minut przed spożyciem słodzonego napoju wypili mocną, czarną kawę.

Co ciekawe, badanie pokazało, że kiepski sen w ciągu jednej nocy nie zaburzył bardzo gospodarki glukozą i działania insuliny. To dobra wiadomość, ponieważ dotąd uważano, że niewyspanie - zarówno podczas jednej, jak i wielu nocy - może mieć opłakane skutki dla metabolizmu.

Sprawdź: Czy w ciąży można pić kawę?

Czy można pić kawę karmiąc piersią?

Niestety, kawa wypita przed śniadaniem (słodzony napój) zwiększyła wyrzut insuliny aż o 50 proc. Jest to więc kolejny dowód na to, że kawa pita w nieodpowiedni sposób może przyczyniać się do powstania insulinooporności.

Wiemy, że prawie połowa z nas, kiedy się budzi, pije kawę przed zrobieniem czegokolwiek innego. Intuicja podpowiada nam, że im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym mocniejszą powinniśmy wypić kawę. To ważne badanie, które niesie daleko idące konsekwencje. Do tej pory bowiem mieliśmy niewiele informacji o tym, jak tego typu zachowanie działa na nasze organizmy, w szczególności na nasz metabolizm i kontrolę poziomu cukru” - podkreśla nadzorujący badanie prof. James Betts.

Czytaj także: Hiperglikemia: przyczyny i objawy. Jak leczyć wysoki cukier?

Kawa wypita z samego rana może i daje więc pobudzającego kopniaka, ale każdy taki kopniak szkodzi naszemu zdrowiu.

Mówiąc w uproszczeniu, kontrola poziomu cukru zostaje upośledzona, kiedy pierwszą substancja, z którą nasz organizm ma kontakt, jest kawa, szczególnie po źle przespanej nocy. Możemy poprawić naszą sytuację, jeśli najpierw coś zjemy, a dopiero potem wypijemy kawę, jeśli nadal będziemy czuć taką potrzebę” - dodaje specjalista.

Zobacz: Co pić zamiast kawy, by się pobudzić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza