Poród ze znieczuleniem: jakie mogą wystąpić powikłania?

Poród w zależności od rodzaju i jego przebiegu w oczywisty sposób wpływa na formę młodej mamy bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat. Po porodzie pojawia się obfita, krwista wydzielina z dróg rodnych, są trudności z opróżnieniem pęcherza i jelit, podczas karmienia dokuczają bóle zwijającej się macicy. Zobacz, co może cię zaskoczyć po porodzie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym.

Jeśli wszystko odbyło się tak jak należy: lekarz anestezjolog nie popełnił żadnego błędu, a twój organizm zareagował prawidłowo na środek znieczulający, nie powinnaś odczuwać żadnych przykrych skutków ubocznych znieczulenia zewnątrzoponowego. A zatem wystarczy, że zastosujesz się do rad dotyczących porodu drogami natury. Powinno ci być o tyle łatwiej, że będziesz na pewno mniej zmęczona niż kobiety, które rodziły bez znieczulenia. Czasami jednak mogą wystąpić pewne przykre objawy:

  • jeśli pojawi się ból głowy (zdarza się to bardzo rzadko), natychmiast poproś lekarza o leki przeciwbólowe, pij również dużo płynów – to zmniejsza dolegliwości
  • jeśli dojdzie do przejściowego zatrzymania moczu i nie będziesz mogła wysiusiać się w ciągu 6–8 godzin od porodu, położna zrobi cewnikowanie pęcherza.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE