Poród ze znieczuleniem: jakie mogą wystąpić powikłania?

2016-06-28 13:12 Agnieszka Roszkowska

Poród w zależności od rodzaju i jego przebiegu w oczywisty sposób wpływa na formę młodej mamy bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat. Po porodzie pojawia się obfita, krwista wydzielina z dróg rodnych, są trudności z opróżnieniem pęcherza i jelit, podczas karmienia dokuczają bóle zwijającej się macicy. Zobacz, co może cię zaskoczyć po porodzie ze znieczuleniem zewnątrzoponowym.

Jeśli wszystko odbyło się tak jak należy: lekarz anestezjolog nie popełnił żadnego błędu, a twój organizm zareagował prawidłowo na środek znieczulający, nie powinnaś odczuwać żadnych przykrych skutków ubocznych znieczulenia zewnątrzoponowego. A zatem wystarczy, że zastosujesz się do rad dotyczących porodu drogami natury. Powinno ci być o tyle łatwiej, że będziesz na pewno mniej zmęczona niż kobiety, które rodziły bez znieczulenia. Czasami jednak mogą wystąpić pewne przykre objawy:

  • jeśli pojawi się ból głowy (zdarza się to bardzo rzadko), natychmiast poproś lekarza o leki przeciwbólowe, pij również dużo płynów – to zmniejsza dolegliwości
  • jeśli dojdzie do przejściowego zatrzymania moczu i nie będziesz mogła wysiusiać się w ciągu 6–8 godzin od porodu, położna zrobi cewnikowanie pęcherza.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE