Jak ubierać niemowlę zimą na spacer?

ubieranie dziecka zimą
fot.: thinkstockphotos.com
Jak ubierać dziecko na zimowy spacer?

Jak ubierać niemowlaka zimą? W tym czasie również trzeba spacerować z dzieckiem - codzienny spacer zalecany jest przez cały rok, również podczas niepogody. Aby niemowlę nie zmarzło, trzeba je odpowiednio ubrać. Oto zasady ubierania niemowlęcia zimą: kompeltujemy zimą wyprawkę dla niemowlaka.

Jeśli dziecko urodziło się jesienią  lub zimą zadbaj o odpowiednią wyprawkę, która pozwoli odbywać spacery. Codzienny spacer z niemowlakiem to inwestycja w zdrowie dziecka, której nie można przecenić. Regularne spacery budują odporność niemowlaka, dotleniają organizm, wspomagają rozwój dziecka. Niemowlę, który regularnie spaceruje, lepiej śpi, ma lepszy apetyt i dużo mniejszą skłonność do infekcji. Spacerować trzeba również podczas deszczu, śniegu czy mrozu. Wyjątki od tej reguły są nieliczne - to mróz przekraczający -10˚C, ulewa, śnieżyca, silny wiatr. Gdy pada, trzeba po prostu zabezpieczyć folią i zadbać o prawidłowe ubranie niemowlaka.

Jak ubrać niemowlę zimą: spacer z niemowlakiem

Nie oznacza to jednak, że zimą niemowlę musi być szczelnie opatulone. Przegrzewanie dziecka zimą, czyli zbyt grube ubieranie to częsty problem, prowadzący do przeziębień i powstawania potówek. Niemowlę, któremu jest zbyt gorąco, odczuwa dyskomfort podczas spaceru, a jedynym sposobem na zakomunikowanie tego jest płacz. Spaceruj z niemowlakiem przez dwie godziny dziennie, najlepiej przed południem. Lepiej zrezygnować ze spaceru zimą, gdy niemowlę jest silnie przeziębione i gorączkuje. Jeśli ma lekką infekcję, spacer mu nie zaszkodzi.

Zasady ubierania niemowlaka zimą

Ubierając niemowlę na zimowy spacer, załóż mu jedną warstwę ubrania więcej niż sobie. Ubierz dziecko na cebulkę, dzięki temu będziesz mogła zdjąć w razie potrzeby jedną z warstw. Możesz zabrać ze sobą na spacer z niemowlakiem np. dodatkowy kocyk i sprawdzać, czy dziecku nie jest za zimno. Nie sugeruj się zimnymi rączkami i stopami dziecka – te często pozostają zimne, nawet gdy niemowlakowi jest ciepło. Lepiej sprawdzaj kark niemowlaka - powinien być ciepły. Spocony oznacza, że dziecku jest za gorąco, chłodny - że za zimno. Ubranka niemowlaka nie powinny krępować ruchów, muszą być przewiewne, wygodne i łatwe do zdejmowania. Najlepiej, by były wykonane z naturalnych materiałów.

Ubrania dla niemowlaka nie powinny być sztywne, a ściągacze nie mogą uciskać ciała. Pierwszą warstwę ubranek niemowlaka powinny stanowić body lub koszulka z długim rękawem i rajstopki. Kolejną – spodenki dresowe, polarowa bluza lub sweterek, albo jednoczęściowy pajacyk.

Na wierzch załóż dziecku kombinezon – jeśli nie ma zakrytych stóp, konieczne są dodatkowe skarpetki. Obowiązkowa jest ciepła, wełniana lub polarowa czapka i rękawiczki – jeśli nie są one doszyte do kombinezonu. Kaptur zakładaj tylko wtedy, gdy zauważysz, że niemowlakowi jest zimno. Szalik również nie jest potrzebny dla niemowlaka. Nie opatulaj nim twarzy dziecka – zbierająca się para wodna zamarza i powoduje odmrożenia. Zwróć uwagę na ochronę szyi i czoła niemowlaka przed mrozem. Dziecko przykryj w wózku kocykiem.

źródło: Mjakmama24.pl Aktualizacja: 2017-01-25 Publikacja: 2016-11-01
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.