Kupka niemowlaka: zielona, żółta, czarna. O czym świadczy kolor kupki dziecka?

Zielona kupka, żółta kupka, czarna kupka. O czym świadczy kolor kupki dziecka?
fot.: photos.com

Czy zielona kupka niemowlaka to znak, że jest ono chore i trzeba pędzić do lekarza? A może zielona kupka niemowlaka to norma? Zresztą nie tylko kolor kupki niemowlaka to gorący temat rozmów na forach. Jaka konsystencja kupki niemowlaka powinna wzbudzić niepokój? Jaki powinien być zapach kupki dziecka?

Pierwsza kupka niemowlaka, a właściwie noworodka, czyli smółka, jest lepka, gęsta i ciemnozielona. Powstała w czasie życia płodowego z wód płodowych, mazi płodowej, złuszczonych nabłonków i żółci oraz innych substancji. Niemowlę powinno wydalić pierwszą kupkę w ciągu pierwszej, najpóźniej drugiej doby życia. Jeśli to nie nastąpi, lekarz będzie musiał sprawdzić, co jest przyczyną opóźnienia. Po smółce przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około piątej, szóstej doby kupka niemowlaka powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączasz nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa.

>> Jaka jest współczesna Matka Polka? Podobna do ciebie? Co to znaczy, być matką gotowa na wszystko i jak zabezpieczyć zdrowie dziecka już podczas porodu - SPRAWDŹ!

Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego piersią

Kupka dziecka karmionego piersią może być: ziarenkowata, grudkowata o konsystencji musztardy; jasnożółta, musztardowa lub intensywnie zielona.

Prawidłowy kolor kupki niemowlaka karmionego mieszanką

Kupka dziecka karmionego mieszanką może być żółtobrązowa, jasnożółta lub brązowozielona o bardziej stałej konsystencji niż kupka dziecka karmionego piersią.

>> Jaka dieta przy biegunce u dziecka. Co powinien jeść niemowlak?

Zielona kupka niemowlaka

Oficjalnie kupka dziecka nie powinna być zielona, ale mimo to ten kolor jest bardzo popularny i wcale nie musi świadczyć o tym, że dzieje się coś złego. Przede wszystkim intensywnie zielone kupki mieszczą się w normie. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia). Poza tym, gdy pojawi się zielona kupka zastanów się, co jadłaś. Poobserwuj dziecko i przyjrzyj się swojej diecie. Gdyby jednak zielona kupka zaczęła pojawiać się u twojego dziecka codziennie, skonsultuj problem z pediatrą.

Czarna albo ciemnozielona kupka niemowlaka

Czarny lub ciemnozielony kolor kupki dziecka może być spowodowany niektórymi pokarmami (tu na prowadzenie wysuwają się jagody), żelazo, które podaje się w przypadku anemii – oba te powody nie wymagają interwencji lekarza. Może być jednak i trzeci powód takiego koloru kupki dziecka. To krew. Jeśli podejrzewasz, że to ona może być przyczyną ciemnego zabarwienia kupki dziecka, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Krew w kale to zawsze sygnał alarmujący, mogący świadczyć np. o alergii pokarmowej, zapaleniu jelit, wadzie ich budowy oraz paru innych poważnych schorzeniach.

Biała lub niemal biała kupka niemowlaka

Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

>> Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy dziecko ma zaparcie?

Kupka niemowlaka ma wyjątkowo dziwny kolor

Nie panikuj, pomyśl, co dziecko ostatnio jadło. Po buraczkach kupka będzie czerwona, po marchewce – żółta, a po szpinaku – zielonkawa. Ważne, by nie wyglądała jak tłusta i nie miała błyszczącej powierzchni, bo wtedy musi jak najszybciej odwiedzić lekarza, by sprawdził, czy dziecko nie ma kłopotów z trzustką.

Śluz w kupce niemowlaka

Śluz w kupce noworodka może pojawić się w niewielkich ilościach, gdy wprowadzasz nowe pokarmy. Jeśli jest przejściowe, nie musisz się przejmować. Jeśli ten stan się utrzymuje – skonsultuj się z lekarzem, bo może być objawem alergii pokarmowej. Śluz jest także objawem stanu zapalnego i pojawia się przy biegunce.

Krew w kupce niemowlaka

Krew w kupce dziecka albo zmienia kolor kupki na ciemnozielony lub czarny albo widać ją wyraźnie w stolcu w postaci kłaczków, strzępków, nitek bądź ciemnych punkcików. Może się pojawiać, gdy dziecko ma zaparcia – wtedy pochodzi z pękniętego naczynka. Ale przyczyny pojawienia się krwi w kupce dziecka mogą być też dużo poważniejsze. Dlatego zawsze, gdy zauważysz krew w kupce dziecka, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

>> Latem dzieci są szczególnie narażone na powstawanie odparzeń zarówno tych pieluszkowych, jak i tych będących skutkiem przegrzania dziecka. Jakie sposoby na odparzenia doradza położna?

Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2013-07-07
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.