Kaszel u dziecka: prawdy i mity o uporczywym kaszlu u dziecka

uporczywy kaszel
fot.: Thinkstock
Uporczywy kaszel jest objawem infekcji, a nie chorobą.

Kaszel u dziecka - młodzi rodzice usilnie szukają na niego sposobów i chcą wiedzieć jak najwięcej o przyczynach uporczywego kaszlu. Nie jest to najłatwiejsze, tym bardziej, że wokół kaszlu u dziecka urosło wiele mitów. Dziś się z nimi rozprawiamy: który z najczęściej powtarzanych mitów na temat kaszlu u dziecka jest prawdziwy, a który z prawdą nie ma nic wspólnego? 

Kaszel u dziecka jest bardzo dobrze znany, ale i tak zawsze niepokoi rodziców. Zazwyczaj zwiastuje bowiem kłopoty: chorobę lub alergię. Tak naprawdę kaszel to reakcja obronna organizmu, dzięki której układ oddechowy oczyszcza się np. z zalegającej w nim wydzieliny czy z niepożądanego ciała stałego, które dostało się do dróg oddechowych (np. okruszek ciastka). Aby rozpoznać rodzaj kaszlu i szybko sobie z nim poradzić, warto się dowiedzieć czegoś więcej na jego temat. Oto prawdy i mity dotyczące uporczywego kaszlu.

Uporczywy kaszel znacza chorobę - MIT

Kaszel to tylko objaw – najczęściej infekcji wirusowej lub bakteryjnej górnych dróg oddechowych, czasem zapalenia płuc. I właśnie dlatego nie należy go lekceważyć. Połączony z dusznościami, może być objawem alergii wziewnej, np. na pyłki traw. Kaszel może być także efektem zakrztuszenia się.

Gdy niemowlę cierpi na uporczywy kaszel, trzeba z nim iść do lekarza - PRAWDA

Jeśli niemowlę kaszle, lepiej jak najszybciej iść z nim do pediatry, który zdiagnozuje przyczynę kaszlu. U starszego dziecka można poczekać kilka dni, łagodząc dolegliwość syropami i czekając na rozwój wypadków. Jeśli do kaszlu dołączą inne objawy, np. wysoka temperatura, wizyta u lekarza będzie niezbędna.

Suchy, uporczywy kaszel zawsze przechodzi w mokry - PRAWDA

Suchy kaszel to pierwszy etap infekcji. Wywołuje go drażnienie śluzówki wydzieliną (np. katarem spływającym do gardła) lub wirusami. Po kilku dniach infekcji suche pokasływanie zamienia się w kaszel mokry, połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Taki kaszel świadczy już o tym, że proces chorobowy trwa.

Uporczywy kaszel może trwać bardzo długo - PRAWDA

Kaszel u dziecka będący wynikiem infekcji może trwać przez cały okres choroby, czyli zwykle 7-9 dni. Często jednak towarzyszy dziecku jeszcze po wyleczeniu i nasila się np. przy zmianie temperatury, czyli po wejściu z ulicy do ciepłego pomieszczenia. Jest wtedy coraz słabszy, ale może utrzymywać się jeszcze nawet przez 2-3 tygodnie, aż drogi oddechowe ostatecznie się oczyszczą.

Jednym syropem można wyleczyć każdy kaszel - MIT/PRAWDA

Inaczej leczy się kaszel suchy, a inaczej mokry. Ten pierwszy wymaga podawania leków, które złagodzą drażnienie w gardle i męczący odruch kasłania. Natomiast przy kaszlu mokrym lekarze zalecają podawanie syropów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających odkrztuszanie. Jednak niektórym rodzicom trudno odróżnić kaszel suchy od mokrego, dlatego  w aptekach pojawiły się "inteligentne" syropy, przeznaczone do stosowania na obu etapach dolegliwości. Jednocześnie zmniejszają one częstotliwość odruchu kaszlowego, chronią błonę śluzową przed czynnikami drażniącymi, a także ułatwiają odkrztuszanie śluzu. 

Kaszlące dziecko musi dużo pić - PRAWDA

Dzięki dużym ilościom płynu wydzielina staje się rzadsza i łatwiej ją odkrztuszać. Płyny nawilżą też śluzówki, przez co jego kaszel u dziecka będzie mniej męczący. Sprawdzi się tu woda niegazowana, herbatki owocowe, a nawet rosół. Ponieważ suche i ciepłe powietrze nasila kaszel, pamiętaj również o nawilżaniu mieszkania.

Dobrze wiedzieć

Co oznacza taki uporczywy kaszel u dziecka?

  • suchy – to początek infekcji, zakrztuszenie albo alergia
  • mokry – zaawansowana infekcja
  • świszczący – astma
  • szczekający – zapalenie krtani
  • napadowy – alergia

Domowe sposoby na uporczywy kaszel są kompletnie nieskuteczne - MIT

Wiele "leków babuni", np. syrop z pędów świerka czy mleko z miodem to domowe sposoby na kaszel. Miód ma lepsze działanie przeciwkaszlowe niż składniki popularnych syropów, badania wykazały, że zmniejsza intensywność kaszlu o ponad 50 proc. i poprawia jakość snu dziecka o ponad 60 proc. już po jednym dniu stosowania!

Uwaga: miód podajemy dzieciom po 1. roku życia. Syrop z pędów świerka działa natomiast wykrztuśnie: pomaga zarówno w suchym, jak i mokrym kaszlu. 

Przy uporczywy kaszlu syrop na kaszel warto podawać na noc - MIT

Suchego, uporczywego kaszlu nie powinno się hamować, bo w ten sposób opóźnia się jego przejście w fazę kaszlu mokrego. Nie powinno się też zatrzymywać wykrztuszania wydzieliny przy kaszlu mokrym, bo pomaga to oczyścić płuca z bakterii i innych niepożądanych substancji. Dlatego syropy przeciwkaszlowe nie są dobrym rozwiązaniem i można je podawać wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach i tylko po konsultacji z lekarzem, np. gdy nocne ataki kaszlu są bardzo męczące i uniemożliwiają maluszkowi sen.

Oklepywanie pleców oraz inhalacje są skuteczną pomocą - PRAWDA

To dobry sposób na ułatwienie dziecku pozbycia się wydzieliny. Wystarczy oklepywać boki plecków dziecka dłonią złożoną w łódeczkę od dołu do góry lub zafundować dziecku inhalacje: starszą pociechę posadź nad miską z wywarem z szałwii i rumianku, młodszą – zabierz do łazienki  i odkręć kran z gorącą wodą, by wypełnić pomieszczenie parą wodną.

Aktualizacja: 2017-03-22 Publikacja: 2016-03-10
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.