Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy dziecko ma zaparcie?

Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy dziecko ma zaparcie?
fot.: photos.com

Zaparcie u niemowlęcia może wywoływać alergia, niewłaściwa dieta lub zaburzenia mikroflory jelitowej. Wyznacznikiem tego czy niemowlę ma zaparcie jest nie częstość wypróżnień, a jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy wypróżnieniu, albo oddawanie stolców rzadziej niż raz na 2-3 dni, o ile towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak drażliwość niemowlęcia, osłabienie apetytu, słabe przyrosty masy ciała. Sprawdź, co robić, gdy niemowlę ma zaparcie.

Zaparcie u niemowlęcia karmionego piersią występuje bardzo rzadko. Dochodzi do nich zazwyczaj dopiero przy wprowadzaniu pierwszych niemlecznych produktów do diety niemowlęcia. Warto wówczas unikać kaszki ryżowej, marchwi i tartego jabłka.
Wiele mam niepokoi się, że niemowlę nie wypróżnia się codziennie. Niepotrzebnie. Układ pokarmowy noworodka i niemowlaka jest niedojrzały - dziecko może wypróżniać się zarówno przy każdym karmieniu, jak i raz na tydzień, przy czym sporo zależy od tego, czy jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym.

>> Jaka jest współczesna Matka Polka? Podobna do ciebie? Co to znaczy, być matką gotowa na wszystko i jak zabezpieczyć zdrowie dziecka już podczas porodu - SPRAWDŹ!

Kiedy można powiedzieć, że niemowlę ma zaparcie?

  • Zaparcie u niemowlęcia poniżej 6. miesiąca życia rozpoznaje się, gdy dziecko ma trudności przy robieniu kupki, płacze przy tym przez około 10 minut, jest niespokojne, nie ma apetytu, a jego brzuszek jest twardy i nabrzmiały.
  • Zaparcie u starszego niemowlęcia rozpoznajemy, gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu, świadomie wstrzymuje zrobienie kupki, odczuwa ból podczas jej robienia lub oddawane stolce są zbite. Zaparciom może towarzyszyć również ból brzucha, popuszczanie stolca, wzdęcie, niepokój, zmniejszony apetyt i małe przyrosty masy ciała.

 

Dobrze wiedzieć

Ważne!

3- czy 4-miesięczny malec karmiony wyłącznie piersią może robić kupkę nawet raz na 1–2 tygodnie. Pokarm mamy jest tak doskonałym i wartościowym posiłkiem, że jest niemal w całości trawiony i malec nie ma czego wydalać. Nie jest to więc zaparcie, o ile wypróżnieniu nie towarzyszą niepokojące objawy, np. kupka jest twarda, dziecko napina się i płacze.

Zaparcie czy dyschezja?

U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia często występuje tzw. dyschezja. Do jej rozpoznania wymagane jest jednoczesne wystąpienie 2 kryteriów:

  • trwający co najmniej 10 minut wysiłek i płacz, po którym niemowlę oddaje bez problemu miękki stolec
  • brak jakichkolwiek innych zaburzeń zdrowotnych

Płaczowi dziecka może towarzyszyć zaczerwienienie twarzy. Pomiędzy okresami krzyku nie występują żadne objawy. Ten typ zaburzeń w oddawaniu stolca ustępuje samoistnie, dlatego oprócz ewentualnego zwiększenia ilości wody w diecie należy po prostu czekać i obserwować malca.

Jak możesz pomóc niemowlęciu, gdy ma zaparcie?

  • Mama karmiąca piersią może wprowadzić do swojej diety więcej produktów będących źródłem błonnika pokarmowego - razowe pieczywo, grube kasze, surowe warzywa zamiast białego chleba, ryżu, ziemniaków i gotowanych jarzyn.
  • W jadłospisie niemowląt starszych oprócz zwiększenia ilości wody, należy ograniczyć podawanie ryżu. Kaszki i kleiki ryżowe warto zamienić na produkty kukurydziane. Soki np. śliwkowy, gruszkowy i jabłkowy mogą zmniejszać zaparcia, tak jak i  przeciery z jabłek i śliwek w słoiczkach. Również dodawanie do  każdego posiłku 2-3 łyżeczek oliwy z oliwek ułatwi wypróżnienie.
  • Do picia najlepsza jest woda źródlana, którą można też rozcieńczać soki, przede wszystkim marchwiowe i jabłkowe. Więcej wody w jelicie ma wpływ prawidłowe działanie błonnika pokarmowego. Oprócz tego rozluźnia konsystencję kupki i przyspiesza pasaż, ułatwiając w ten sposób wypróżnianie. Ilość wody nie powinna przekraczać dziennej porcji mieszanki.
  • Masaż brzuszka wykonywany 3-4 razy dziennie również może pomóc.

Nie podawaj żadnych leków przeczyszczających ani nie rób lewatywy bez konsultacji z lekarzem. W razie potrzeby pediatra zleci czopki lub leki doustne regulujące pracę jelit.

Zaparcia u niemowląt do 6 miesiąca życia [wideo]

Każdy niemowlak ma indywidualny rytm wypróżniania się i bardzo trudno jest określić - kiedy robi to za często, lub zbyt rzadko. Kilkutygodniowe dzieci mogą przez wiele dni nie oddawać stolca i nie jest to zaparcie - mleko mamy jest tak wartościowym pokarmem, że bardzo często organizm wchłania go niemal w całości. Najważniejsze jest to, by rodzice kontrolowali czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Zapytaliśmy eksperta czy niemowlaki miewają zaparcia, czy nabrzmiały brzuch dziecka jest oznaką choroby oraz kiedy warto zgłosić się do lekarza.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2009-04-24
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.