Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy dziecko ma zaparcie?

Zaparcia u niemowląt. Co robić, gdy dziecko ma zaparcie?
fot.: photos.com

Zaparcie u niemowlęcia może wywoływać alergia, niewłaściwa dieta lub zaburzenia mikroflory jelitowej. Wyznacznikiem tego czy niemowlę ma zaparcie jest nie częstość wypróżnień, a jedynie oddawanie przez niemowlaka stolców nadmiernie zbitych, powodujących duży wysiłek lub ból przy wypróżnieniu, albo oddawanie stolców rzadziej niż raz na 2-3 dni, o ile towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak drażliwość niemowlęcia, osłabienie apetytu, słabe przyrosty masy ciała. Sprawdź, co robić, gdy niemowlę ma zaparcie.

Zaparcie u niemowlęcia karmionego piersią występuje bardzo rzadko. Dochodzi do nich zazwyczaj dopiero przy wprowadzaniu pierwszych niemlecznych produktów do diety niemowlęcia. Warto wówczas unikać kaszki ryżowej, marchwi i tartego jabłka.
Wiele mam niepokoi się, że niemowlę nie wypróżnia się codziennie. Niepotrzebnie. Układ pokarmowy noworodka i niemowlaka jest niedojrzały - dziecko może wypróżniać się zarówno przy każdym karmieniu, jak i raz na tydzień, przy czym sporo zależy od tego, czy jest karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym.

Kiedy można powiedzieć, że niemowlę ma zaparcie?

  • Zaparcie u niemowlęcia poniżej 6. miesiąca życia rozpoznaje się, gdy dziecko ma trudności przy robieniu kupki, płacze przy tym przez około 10 minut, jest niespokojne, nie ma apetytu, a jego brzuszek jest twardy i nabrzmiały.
  • Zaparcie u starszego niemowlęcia rozpoznajemy, gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu, świadomie wstrzymuje zrobienie kupki, odczuwa ból podczas jej robienia lub oddawane stolce są zbite. Zaparciom może towarzyszyć również ból brzucha, popuszczanie stolca, wzdęcie, niepokój, zmniejszony apetyt i małe przyrosty masy ciała.

Zaparcie czy dyschezja?

U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia często występuje tzw. dyschezja. Do jej rozpoznania wymagane jest jednoczesne wystąpienie 2 kryteriów:

  • trwający co najmniej 10 minut wysiłek i płacz, po którym niemowlę oddaje bez problemu miękki stolec
  • brak jakichkolwiek innych zaburzeń zdrowotnych

Płaczowi dziecka może towarzyszyć zaczerwienienie twarzy. Pomiędzy okresami krzyku nie występują żadne objawy. Ten typ zaburzeń w oddawaniu stolca ustępuje samoistnie, dlatego oprócz ewentualnego zwiększenia ilości wody w diecie należy po prostu czekać i obserwować malca.

Jak możesz pomóc niemowlęciu, gdy ma zaparcie?

  • Mama karmiąca piersią może wprowadzić do swojej diety więcej produktów będących źródłem błonnika pokarmowego - razowe pieczywo, grube kasze, surowe warzywa zamiast białego chleba, ryżu, ziemniaków i gotowanych jarzyn.
  • W jadłospisie niemowląt starszych oprócz zwiększenia ilości wody, należy ograniczyć podawanie ryżu. Kaszki i kleiki ryżowe warto zamienić na produkty kukurydziane. Soki np. śliwkowy, gruszkowy i jabłkowy mogą zmniejszać zaparcia, tak jak i  przeciery z jabłek i śliwek w słoiczkach. Również dodawanie do  każdego posiłku 2-3 łyżeczek oliwy z oliwek ułatwi wypróżnienie.
  • Do picia najlepsza jest woda źródlana, którą można też rozcieńczać soki, przede wszystkim marchwiowe i jabłkowe. Więcej wody w jelicie ma wpływ prawidłowe działanie błonnika pokarmowego. Oprócz tego rozluźnia konsystencję kupki i przyspiesza pasaż, ułatwiając w ten sposób wypróżnianie. Ilość wody nie powinna przekraczać dziennej porcji mieszanki.
  • Masaż brzuszka wykonywany 3-4 razy dziennie również może pomóc.

Nie podawaj żadnych leków przeczyszczających ani nie rób lewatywy bez konsultacji z lekarzem. W razie potrzeby pediatra zleci czopki lub leki doustne regulujące pracę jelit.

Ważne!

3- czy 4-miesięczny malec karmiony wyłącznie piersią może robić kupkę nawet raz na 1–2 tygodnie. Pokarm mamy jest tak doskonałym i wartościowym posiłkiem, że jest niemal w całości trawiony i malec nie ma czego wydalać. Nie jest to więc zaparcie, o ile wypróżnieniu nie towarzyszą niepokojące objawy, np. kupka jest twarda, dziecko napina się i płacze.

źródło: miesięcznik "M jak mama"
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.