Opieka i pielęgnacja wcześniaka na oddziale neonatologicznym

wczesniak opieka nad wczesniakiem na oddziale neonatologicznym
fot.: sxc.hu

Pielęgnacja wcześniaków - dzieci urodzonych na skutek porodu przedwczesnego - wymaga specjalnych zabiegów. Wcześniaki są słabe i nieprzygotowane do samodzielnej egzystencji. Wymagają intensywnej opieki neatologa i specjalistycznej aparatury, gdyż wiele z ich narządów nie zdążyło się jeszcze dostatecznie wykształcić. Dlatego też, wcześniaki są bardziej narażone na różnego rodzaju komplikacje zdrowotne niż dzieci urodzone w terminie.

Dzieci, których dojrzewanie w łonie matki zostało gwałtownie przerwane przedwczesnym porodem, są bardzo słabe i zupełnie nieprzygotowane do samodzielnej egzystencji – wiele narządów nie zdążyło się jeszcze dostatecznie wykształcić. To dlatego oddziały intensywnej opieki neonatologicznej (oddziały wcześniaków i patologii noworodka) wyposażone są w specjalistyczną aparaturę, niezbędną dla ratowania zdrowia i życia przebywających w szpitalu maluszków, a personel medyczny - lekarze neonatolodzy i pielęgniarki - dbają o właściwą pielęgnację i opiekę nad wcześniakami.

Niektóre urządzenia wspomagają proces oddychania lub monitorują parametry organizmu, inne służą do podawania pokarmu i lekarstw oraz utrzymują właściwą temperaturę ciała noworodka. Wcześniak ma zbyt mało tkanki tłuszczowej i za słabe mięśnie, żeby samodzielnie wytwarzać ciepło. Dlatego przebywa w inkubatorze. Zazwyczaj czujniki inkubatora podłączone są do skóry małego pacjenta i maszyna automatycznie dopasowuje temperaturę do potrzeb dziecka. Innym aparatem jest respirator. Niektórzy specjaliści uważają, że jest to jedno z najważniejszych urządzeń na oddziale patologii.

>> Opieka nad wcześniakiem w szpitalu i w domu

Wcześniak wymaga wspomagania oddychania

Noworodki urodzone przed 35. tygodniem ciąży mogą mieć problemy z oddychaniem. W ich płucach jest za mało surfaktantu – substancji, dzięki której zmniejsza się napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych. Zapobiega ona ich zapadaniu się i sklejaniu podczas wydechu. Respirator pomaga wcześniakom oddychać. Zaintubowane przez nos lub usta rurki wprowadzają ustaloną ilość razy na minutę (np. 30) odpowiednie dawki tlenu. Czasami oddech dziecka kontroluje specjalny aparat – monitor bezdechów. Jeżeli zdiagnozuje, że maluch podczas snu nie oddycha przez ponad 20 sekund lub liczba oddechów spadła do 10 na minutę – włączy się sygnał.

Podobnymi urządzeniami są CPAP i nowocześniejszy od niego Infant Flow. Kiedy dziecko nie potrzebuje już respiratora, lekarze zalecają CPAP. Wspomaga on własny oddech dziecka i zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych na szczycie wydechu. Infant Flow wykorzystuje własny napęd oddechowy maleństwa: wyczuwa jego wydech i przestaje wtedy wprowadzać tlen do nozdrzy.

Monitorowanie czynności serca wcześniaka

Podczas pobytu wcześniaka na oddziale naonatoligicznym monitorowane są też czynność serca i oddechu wcześniaka. Prawidłowe wartości to 110–160 uderzeń serca i 30–60 oddechów na minutę. W przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa urządzenia, do których podłączony jest wcześniak, wywołują alarm. Niemowlęta urodzone przedwcześnie opuszczają szpital zwykle dopiero po paru miesiącach.

Karmienie wcześniaka

Przedwcześnie urodzone noworodki otrzymują pożywienie dożylnie (pozajelitowo) lub za pośrednictwem sondy dożołądkowej. Podaje się nią specjalne mieszanki lub mleko matki (dzięki niemu błona śluzowa żołądka dojrzewa, a organizm otrzymuje cenne składniki odżywcze i przeciwciała). Kiedy sonda nie jest potrzebna, czyli zwykle ok. 32.–34. tygodnia ciąży (wtedy wykształca się odruch ssania), można spróbować przystawiać dziecko do piersi.

Powrót z wcześniakiem do domu

Warunkiem przeprowadzki do rodzinnego domu jest ogólny dobry stan zdrowia dziecka, umiejętność samodzielnego oddychania i jedzenia. Ważna jest też masa ciała: dziecko musi ważyć powyżej 2 kg.

>> WCZEŚNIAK w domu, czyli wszystko co musisz wiedzieć o pielęgnacji wcześniaka

Konsultacja:: prof. dr hab. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-04 Publikacja: 2013-02-14
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.