Gojenie rany po cesarce. Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

blizna po cesarce
Właściwa pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu przyspieszy jej gojenie.

Nacięcie (rana) po cesarce ma długość około 15-centymetrów. Czas kompletnego wygojenia się rany i dokładnego zabliźnienia trwa około kilku tygodni, choć bywa i tak, że dolegliwości i dyskomfort po cesarce dokuczają nawet przez kilka miesięcy od porodu. Poznaj sposoby ułatwiające gojenie się blizny po cesarskim cięciu.

Właściwe dbanie o ranę po cesarskim cięciu ma wpływ na szybkość gojenia się, dlatego tym bardziej nie pozostawiajmy tego losowi. Nawet najlepiej wykonane cesarskie cięcie, pozostawia bliznę. To, jaka ona będzie zależy też od kobiety. Wszystko zależy od kondycji mamy i właściwego postępowania z gojącą się raną. Oczywiście duża w tym zasługa lekarzy, którzy robią wszystko, by cesarskie cięcie pozostawiało po sobie subtelny ślad. Choć to pamiątka na całe życie, dziś już nie jest tak widoczna i rozległa jak kiedyś.

Rana po cesarce - zwróć uwagę na opatrunek

Ponieważ do szycia lekarz używa szwów nierozpuszczalnych, muszą być one wyjęte – zwykle po 8 dniach od porodu.  Do tego momentu młoda mama ma na ranę założony jałowy opatrunek, który jest regularnie wymieniany. Powinien być on ciągle suchy i czysty, dlatego kobieta powinna regularnie sprawdzać, w jakim jest stanie i szybko reagować, gdy na przykład go zmoczy.

Jak dbać o świeżą ranę po cesarskim cięciu?

Podstawą jest oczywiście higiena. Rana, za każdym razem przy zmianie opatrunku powinna być przemyta. Do momentu zdjęcia szwów ranę przemywa się spirytusem i jałowymi gazikami. Gdy rana zacznie się zrastać, wystarczy przemycie wodą z żelem do higieny intymnej lub szarym mydłem. W pierwszych dniach po porodzie istotna jest również bielizna. Powinna być wykonana z przewiewnych i naturalnych materiałów i nie obciskać rany. Nie można zapominać o higienie rąk i miejsc intymnych, które po porodzie są źródłem wielu groźnych bakterii. Przeniesienie ich na ranę może skończyć się poważnym zakażeniem.

Polecamy też

Krawawienie rany po cesarce

Gdy zostaną zdjęte szwy, rana może gdzieniegdzie znów zacząć krwawić. Dopóki dziurki po szwach nie zagoją się, ranę wciąż należy przemywać spirytusem 70% lub Octeniseptem. Maści na blizny można użyć dopiero gdy rana będzie już zabliźniona. Kremy i maści na blizny mogą sprawić, że blizna będzie mniej widoczna – zblednie i spłaszczy się. Dodatkowym wsparciem i zabezpieczeniem przed pojawieniem się tzw. bliznowca może być również masowanie blizny podczas aplikacji kremów (ruchy okrężne wokół blizny i poprzeczne wzdłuż cięcia).

Co pomoże szybciej wygoić ranę po cesarce?

Najważniejsze są pierwsze godziny i dni po operacji. To od nich w dużej mierze zależy stan przyszłej blizny oraz szybkość gojenia. Uważa się, że korzystna dla rany jest szybka pionizacja kobiety po operacji. Już po 8 godzinach od przeprowadzenia operacji, młoda mama powinna podjąć próbę wstania i chodzenia. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy lub zrostów. Wsparciem dla pielęgnacji blizny mogą okazać się zabiegi laserowe. Światło laserowe powoduje szybszą regenerację tkanek skórnych i przyspieszenie gojenia się blizny. To także dobra metoda na ból po CC, który wielu kobietom dokucza długo po porodzie.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-23 Publikacja: 2016-07-23
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.