Tata na tacierzyńskim: jak pielęgnować i karmić niemowlę czyli poradnik dla taty

2008-06-11 19:12

Najtrudniejsze za wami – podjęliście decyzję, żeidziesz na urlop tacierzyński, zwany też ojcowskim. Mama wraca do pracy, a ty zostajesz z dzieckiem w domu. Teraz będzie już z górki... Nie wierzysz? Nic dziwnego. Przewijanie, karmienie, pranie i gotowanie - to prawdziwe wyzwanie. Ale nie przesadzajmy. Nie są to obowiązki domowe, z którymi nie dasz sobie rady.

Spis treści

  1. Tato: noś, kołysz, przytulaj dziecko
  2. Urlop tacierzyński: twoje podstawowe obowiązki: zmieniaj pieluszki, przebieraj, kąp
  3. Tato, nakarm dziecko!
  4. Baw się, spaceruj z dzieckiem
  5. Wyznawaj miłość

Urlop ojcowski staje się powoli modny - szkoda tylko, że tak powoli. To normalne, że decydując się na urlop tacierzyński masz mnóstwo obaw. Zapewniam cię - miewają je także mamy. Podobno kobietom jest łatwiej, bo mają instynkt macierzyński. Ale przecież nikt nie powiedział, że mężczyźni zostali pozbawieni instynktu „tacierzyńskiego”. Przecież razem z żoną oczekiwałeś maleństwa przez 9 miesięcy – już wtedy rozmawiałeś z maluchem, troszczyłeś się o niego, bo dbałeś o to, by mama miała się jak najlepiej. A pewnie i uczestniczyłeś w porodzie (to ostatnio tak bardzo modne!), więc poznaliście się z noworodkiem już w pierwszych chwilach jego życia. Fakt, nie masz piersi, które wykarmią i przyniosą ukojenie w chwilach smutku. Ale masz silne ramiona i możesz bujać w nich bobasa w nieskończoność. Przekonaliśmy cię? Zobacz, ile przed tobą pięknych chwil z maluszkiem.

>>Przeczytaj również artykuł o tym, jak zachęcić partnera do opieki nad dzieckiem>>

Tato: noś, kołysz, przytulaj dziecko

Śmiało weź szkraba na ręce. Co z tego że masz duże dłonie... To nawet lepiej, bo w nich zmieści się cała główka maluszka, którą w pierwszych tygodniach życia dziecka należy podtrzymywać (aż mięśnie karku się wzmocnią). A twoje przedramię ma idealny rozmiar – połóż na nim bobaska (na brzuszku, twarzą w dół) i tak noś, a raczej „fruwaj” po mieszkaniu – dzieciaki za tym przepadają, A kiedy oboje się zmęczycie, ze swoich „głębokich” ramion uformuj kołyskę i usiądźcie wygodnie w fotelu. Pogładź skórę dziecka – nie tylko dłońmi, ale również swoimi policzkami z zarostem – tak, tak taka „szorstka” pieszczota spodoba się maleństwu.

Urlop tacierzyński: twoje podstawowe obowiązki: zmieniaj pieluszki, przebieraj, kąp

Gwarantujemy, szybko staniesz się mistrzem w przewijaniu niemowlaka – w końcu będziesz to robił przynajmniej raz na dwie godziny. To, o czym należy pamiętać, to żeby podczas zmiany pieluszki nie podnosić malucha za nóżki (możesz zrobić mu krzywdę!). Unoś pupę, wsuwając pod nią dłoń (twoja jest idealnych rozmiarów). Warto wiedzieć też, że podczas przewijania dzieciaki lubią płatać rodzicom figle i po uwolnieniu pupy z pieluchy robią siusiu lub kupkę. Dlatego zawsze przewijaj szkraba na przewijaku i pieluszce tetrowej, a małemu chłopczykowi możesz nawet nakrywać siusiaka leciutką ściereczkę. Tak ustrzeżesz się przed dodatkową pracą, gdy będziesz musiał wszystko w około (oraz siebie) czyścić.

Kąpiel? Nikt nie robi tego lepiej niż tatusiowie. Pewnie zostałeś do tego teoretycznie przygotowany podczas zajęć w szkole rodzenia. Nieco praktyki zdobędziesz kąpiąc niemowlaka najpierw z żoną. Potem czas na samodzielne pluskanie szkraba. Trzy rzeczy wbij sobie w głowę. Po pierwsze, dobrze się przygotuj do kąpieli – woda ma mieć ok. 37 st. C, w łazience nie może być mniej niż 24-25 st. C. Wszystkie kosmetyki oraz ręcznik mają być pod ręką. Także przyszykuj pieluchę i ubranka na później, by po kąpieli nie biegać po mieszkaniu w poszukiwaniu niezbędnych rzeczy do ubrania szkraba. Po drugie, umiejętnie chwytaj szkraba – najlepiej ułóż główkę na swoim lewym przedramieniu, dłonią obejmując zaś paszkę. Prawa dłoń niech zawędruje pod pośladki, a gdy pupa dotknie podłoża wanienki, uwolnij rękę – nią będziesz mył malca. Po trzecie, bądź spokojny i pewny. Dziecko jak barometr przechwyci twój nastrój. Zamieńcie zwykłe mycie w świetną zabawę – śpiewaj dziecku piosenki, prowokuj do uśmiechu, pluskając wodą. Proste, prawda?

Tato, nakarm dziecko!

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy mama nadal chce karmić naturalnie, czy też dziecko dostaje mieszankę mleczną. Ty musisz mieć jedynie zapewniony „wkład” do butelki. Żona może przecież odciągnąć mleko i odpowiednie porcje będą czekały w lodówce. Albo przyrządzisz posiłek z „proszku” według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Pilnuj, by przygotowane mleczko było zawsze świeże – nigdy nie podgrzewaj go ponownie, nie podawaj, gdy zbyt długo stało w temperaturze pokojowej (w butelce będą namnażały się bakterie). Po posiłku koniecznie odbij dziecko, bo w przeciwnym razie zafundujesz dziecku ból brzuszka, a sobie wielominutową „gimnastykę”, by uspokoić dziecko.

>>Poznaj też zasady, jakie każdy tata powinien wpajać swojej córce>>

Baw się, spaceruj z dzieckiem

Nawet nie wiesz, ile możesz mieć pomysłów na zabawę z niemowlakiem. Wystarczy, że uruchomisz wyobraźnię... Strój dziwne miny, spaceruj z dzieckiem po mieszkaniu i opowiadaj o każdej napotkanej rzeczy, uderzaj w szklanki łyżeczką, daj maluchowi dotknąć wszystkich ubrań wiszących w szafie – piskom zadowolenia maleństwa nie będzie końca... Albo sięgnij po niezawodne zabawki – połóż niemowlaka na podłodze i podaj mu grzechotkę, gryzaczek lub misia, a sam usiądź obok i komentuj to, co robi smyk („Ale pięknie potrząsasz zabawką!”, „A teraz dotykasz oczek misia”). Gotowe! Koniecznie też pójdźcie na spacer – podczas niego maluch na pewno utnie sobie zdrową drzemkę. Jak ubrać dziecko? Najlepiej załóż mu jedną warstwę ubrań więcej niż sobie oraz weź dodatkowy kocyk na wypadek gwałtownej zmiany pogody.

Wyznawaj miłość

Te „intymne” rozmowy, ściszonym łagodnym głosem zbudują między tobą i dzieckiem niepowtarzalną więź. Przynajmniej raz dziennie mów dziecku, jak bardzo je kochasz oraz że jest dla ciebie najważniejsze. Do tego dodaj całą masę całusków i przytulań. Dziecko nie pozostanie ci dłużne – szerokim uśmiechem, rozkosznym gaworzeniem, delikatnym uszczypnięciem twego nosa – udowodni ci, że jesteś dla niego najukochańszym tatą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza