9 kroków do szczęśliwszego i mocniejszego związku. Nr 3 zaskakujący, ale warto nad nim popracować

2022-11-18 14:22

Problemy dnia codziennego, opieka nad dziećmi i praca pochłaniają naszą energię i czas. Trudno znaleźć jeszcze siłę podsycanie więzi w związku. Partner staje się opiekunem dzieci i pracownikiem w gospodarstwie domowym. Specjaliści podkreślają, że udany związek polega na tym, aby cały czas aktywnie dbać o osobę, którą kochamy.

Kobieta i mężczyzna
Autor: Getti Images 9 kroków do szczęśliwszego i mocniejszego związku. Krok 3 może zaskoczyć, ale warto nad nim pracować

Nawet najlepszy związek, szalenie zakochanych w sobie osób, zacznie przechodzić kryzys, jeżeli para nie zadba o siebie w odpowiedni sposób.

Zabiegani, skupieni na codziennych obowiązkach, pogrążeni w rutynie, nie zauważamy, że zamiast tworzyć mocny, solidny i szczęśliwy związek, zaczynamy się od siebie oddalać. Jesteśmy zmęczeni pracą, sprzątaniem, gotowaniem, odrabianiem lekcji z dziećmi, wożeniem ich na dodatkowe zajęcia, a czasami nawet kłótniami między rodzeństwem.

Jedyne czego pragniemy to odpocząć i nie myśleć o tym, co musimy zrobić następnego dnia.

Tymczasem, ostatnio opublikowane badania przez Journal of Social and Personal Relationships mówią, że udany długotrwały związek to aktywne dbanie o partnera tu i teraz. To proces, który wymaga okazywania miłości, rozmawiania ze sobą i przede wszystkim, spędzania wspólnie czasu.

Istnieją proste sposoby, które umocnią związek. Ich skuteczność została poparta badaniami naukowymi i bez problemu można je wdrążyć w każdej chwili.

Zobacz także: "Czterech Jeźdźców Apokalipsy". Psycholodzy wskazują sygnały poważnego kryzysu w związku

Spis treści

  1. Podejmując decyzję, pamiętaj o swoim partnerze
  2. Okazujcie sobie empatię
  3. Bądźcie optymistyczni, nawet gdy pojawi się problem
  4. Doceniajcie małe rzeczy
  5. Próbujcie nowych rzeczy
  6. Mówcie „My” zamiast „Ja”
  7. Kiedy rozmawiacie, odłóżcie telefony
  8. Utrzymujcie pożądanie
  9. Kładźcie się do łóżka o tej samej porze
Zachowania niszczące związek. Co to takiego wyjaśnia Klaudia Klukowska psycholog, trener umiejętności psychospołecznych.

Podejmując decyzję, pamiętaj o swoim partnerze

Według badań osoby, które podejmując decyzje, pamiętały o swoim partnerze, lepiej dogadywały się w swoim związku, były szczęśliwsze i bardziej usatysfakcjonowane w przeciwieństwie do osób, które decydowały, myśląc tylko o sobie i swoich potrzebach.

Jako przykład badacze podawali zlew pełen brudnych naczyń. Osoby myślące o drugiej osobie, nie zostawiały ich swojemu partnerowi. Innym przykładem była pomoc w przygotowaniu obiadu, a nie wychodzenie z przyjaciółmi na piwo.

Okazujcie sobie empatię

Podstawą do szczęśliwego związku jest także okazywanie empatii drugiej osobie. Wspieranie partnera, gdy ma gorszy dzień lub okazywanie entuzjazmu, gdy jest czymś podekscytowany, pomaga budować bezpieczniejszy i trwalszy związek.

Jest to bardzo ważne nie tylko, gdy jesteśmy smutni i potrzebujemy przytulenia, ale również wówczas, gdy możemy dzielić z bliską osobą swoją radość i szczęście.

Bądźcie optymistyczni, nawet gdy pojawi się problem

Może to być czasami trudne, ale według ekspertów pary, które nie tylko wspólnie rozwiązywały problemy na swojej drodze, ale przede wszystkim robiły to z optymistycznym spojrzeniem w przyszłość, lepiej sobie radziły i rzadziej doświadczały konfliktów.

Bardziej optymistyczne pary nie oceniały gorzej swojego związku, gdy na ich drodze pojawił się problem.

Doceniajcie małe rzeczy

Docenianie małych rzeczy buduje silniejszą więź w związku. Kolacja dla uczczenia awansu lub nowej pracy, kupienie ulubionego ciastka, a przede wszystkim powiedzenie drugiej osobie „Dziękuję ci za to” lub „Jestem z ciebie dumna/y”.

Te drobne gesty, które mogą zdziałać naprawdę bardzo wiele.

Próbujcie nowych rzeczy

Powtarzające się dni, robienie wciąż tych samych rzeczy, obawa przed spróbowaniem czegoś nowego, sprawia, że w związku pojawia się rutyna i nuda.

Dlatego wychodząc naprzeciw sobie i swojemu partnerowi, warto spędzać czas razem, próbując i być otwartym na coś nowego.

Mówcie „My” zamiast „Ja”

Pary, które mówiąc o swoim związku, używają zaimków „my” i „nas” są szczęśliwsze. Badania udowodniły, że dzięki temu para odzwierciedla swoją współzależność.

Razem podejmują decyzje, liczą się ze zdaniem drugiej osoby, szanują ją i myślą o sobie jako o zespole, a nie jednostce.

Kiedy rozmawiacie, odłóżcie telefony

Nie ma chyba nic bardziej irytującego i frustrującego, niż rozmowa z kimś, kto przegląda media społecznościowe, przewijając filmiki lub zdjęcia. To nie buduje dobrych relacji, nie sprzyja szczęściu i pogłębianiu więzi.

Kiedy partner z tobą rozmawia, po prostu odłóż telefon i go wysłuchaj.

Utrzymujcie pożądanie

Utrzymywanie pożądania w związku również jest bardzo ważne, aby życie seksualne nie stało się rutyną. Dzięki temu między partnerami wciąż utrzymuje się intymność i lepsze zrozumienie.

Pożądanie w związku to nie tylko bliskość fizyczna, ale również robienie sobie nawzajem masażu, seksowne wiadomości wysyłane w ciągu dnia, wspólny prysznic lub pocałunki dawane bez oczekiwania czegoś więcej.

Badacze podkreślają również, że bardzo istotne jest, aby wzajemnie wiedzieć, jak lubicie, aby okazywano wam miłość.

Kładźcie się do łóżka o tej samej porze

Tak, niekiedy nie jest to możliwe. Warto jednak podkreślić, że kładzenie się do łóżka o tej samej porze zwiększa poczucie intymności. Nawet jeżeli oznacza to, że będziecie wspólnie oglądali film lub po prostu porozmawiacie.

Dla rodziców pora przed snem to niekiedy jedyny czas, gdy mogą być tylko we dwoje. Nie warto marnować tej chwili, aby spędzić ją w dwóch różnych pokojach.

Czytaj także: Jak dbać o związek? Kryzys w związku po narodzinach dziecka

25 lat badań nad rozwodami — wniosek? „To najgorsza krzywda, jaką możecie wyrządzić dziecku”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza