ALERGIA POKARMOWA: objawy u niemowlaka [PORADY]

Alergia pokarmowa
Autor: thinkstockphotos.com Alergia pokarmowa u niemowlaka może objawiać się biegunkami lub wysypką.

Na alergię pokarmową cierpi coraz więcej dzieci. Najwięcej z nich nie toleruje białka krowiego oraz glutenu. Jakie objawy alergii pokarmowej mogą świadczyć o tym, że dziecko nie toleruje danych pokarmów? Jak sprawdzić, czy dziecko nie reaguje alergicznie na konkretny produkt?

Na alergię pokarmową cierpi coraz więcej niemowląt. Właściwie alergenami może być wszystko, włącznie z mlekiem matki, ponieważ pokarmy, które jadła mama przenikają do jej mleka. Najczęściej jednak dzieci nie tolerują białka krowiego, glutenu, jajek, ryb, pomidorów i orzechów.

Alergia pokarmowa u niemowlaka: objawy

Alergia pokarmowa u niemowlaka zwykle objawia się biegunką (ze śluzem lub krwią), wymiotami czy kolką. Jeśli nasz maluch boryka się z takim problemem, przypomnijmy sobie dokładnie, co zjadłyśmy (w przypadku karmienia piersią) lub co podałyśmy mu do jedzenia (w przypadku rozszerzania diety). W tym drugim wypadku dobrze jest zapisywać każde danie, które podajemy dziecku - dzięki temu łatwiej będzie nam zlokalizować alergen.

Alergia pokamowa u niemowlaka może objawiać się również wysypką, przede wszystkim na twarzy i zgięciach kolanowych/łokciowych. Wysypka ma postać czerwonych plamek i sprawia, że skóra dziecka staje się szorstka (może nawet zacząć się łuszczyć). W przypadku jej wystąpienia należy udać się do lekarza, który zdecyduje, czy wykonać testy z krwi, badające alergeny, czy też obserwować reakcje dziecka na różne pokarmy.

Alergia pokarmowa u niemowlaka może mieć również mniej charakterystyczne objawy, takie jak katar i duszności. U niektórych dzieci na śluzówce nosa pojawia się obrzęk, który powoduje wodnisty katar i utrudnia oddychanie. W takiej sytuacji również trzeba udać się do lekarza.

Zobacz:

Jak leczyć skazę białkową u dziecka?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?

Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film

Alergia pokarmowa u niemowlaka: co robić?

Przede wszystkim obserwować dziecko i zapisywać, co podajemy mu do jedzenia. Jeśli to nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi, które pokarmy uczulają dziecko, trzeba udać się z nim do lekarza i przeprowadzić testy z krwi. Najlepszą metodą jest zwykła obserwacja dziecka i jego reakcji po podaniu pokarmu (szczególnie wprowadzenia nowego składnika do diety dziecka).

Czytaj: Dieta bezglutenowa - czyli zasada 5-U

Alergia pokarmowa u niemowlaka a mleko modyfikowane

Dzieci najczęściej uczula kazeina - białko znajdujące się w mleku krowim, które nie ulega rozkładowi pod wpływem temperatury. W takim wypadku niemowlakowi podaje się mleko modyfikowane tzw. hydrolizat wysokiego stopnia, który składa się z pociętych na peptydy białek serwatkowych.

Jeśli źle reaguje również na to mleko, podaje mu się mieszankę elementarną, składającą się z różnych aminokwasów, które mają zapobiec niedożywieniu dziecka. Taką mieszankę lepiej podawać letnią - gorąca ma bardziej wyrazisty smak, który nie należy do najprzyjemniejszych.

Podawanie takich preparatów ma uspokoić reakcję alergiczną i zapobiegać jej w przyszłości. Z czasem można zacząć starać się wzmacniać tolerancję danego pokarmu, np. stopniowo wprowadzając do diety mleko krowie. Powinien o tym jednak zdecydować lekarz.

Czytaj: Czym jest gluten?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE