ALERGIA POKARMOWA: objawy u niemowlaka [PORADY]

Alergia pokarmowa
Autor: thinkstockphotos.com Alergia pokarmowa u niemowlaka może objawiać się biegunkami lub wysypką.

Na alergię pokarmową cierpi coraz więcej dzieci. Najwięcej z nich nie toleruje białka krowiego oraz glutenu. Jakie objawy alergii pokarmowej mogą świadczyć o tym, że dziecko nie toleruje danych pokarmów? Jak sprawdzić, czy dziecko nie reaguje alergicznie na konkretny produkt?

Na alergię pokarmową cierpi coraz więcej niemowląt. Właściwie alergenami może być wszystko, włącznie z mlekiem matki, ponieważ pokarmy, które jadła mama przenikają do jej mleka. Najczęściej jednak dzieci nie tolerują białka krowiego, glutenu, jajek, ryb, pomidorów i orzechów.

Alergia pokarmowa u niemowlaka: objawy

Alergia pokarmowa u niemowlaka zwykle objawia się biegunką (ze śluzem lub krwią), wymiotami czy kolką. Jeśli nasz maluch boryka się z takim problemem, przypomnijmy sobie dokładnie, co zjadłyśmy (w przypadku karmienia piersią) lub co podałyśmy mu do jedzenia (w przypadku rozszerzania diety). W tym drugim wypadku dobrze jest zapisywać każde danie, które podajemy dziecku - dzięki temu łatwiej będzie nam zlokalizować alergen.

Alergia pokamowa u niemowlaka może objawiać się również wysypką, przede wszystkim na twarzy i zgięciach kolanowych/łokciowych. Wysypka ma postać czerwonych plamek i sprawia, że skóra dziecka staje się szorstka (może nawet zacząć się łuszczyć). W przypadku jej wystąpienia należy udać się do lekarza, który zdecyduje, czy wykonać testy z krwi, badające alergeny, czy też obserwować reakcje dziecka na różne pokarmy.

Alergia pokarmowa u niemowlaka może mieć również mniej charakterystyczne objawy, takie jak katar i duszności. U niektórych dzieci na śluzówce nosa pojawia się obrzęk, który powoduje wodnisty katar i utrudnia oddychanie. W takiej sytuacji również trzeba udać się do lekarza.

Zobacz:

Jak leczyć skazę białkową u dziecka?

Bulgotanie w brzuchu u niemowlaka - kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?

Co może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film

Alergia pokarmowa u niemowlaka: co robić?

Przede wszystkim obserwować dziecko i zapisywać, co podajemy mu do jedzenia. Jeśli to nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi, które pokarmy uczulają dziecko, trzeba udać się z nim do lekarza i przeprowadzić testy z krwi. Najlepszą metodą jest zwykła obserwacja dziecka i jego reakcji po podaniu pokarmu (szczególnie wprowadzenia nowego składnika do diety dziecka).

Czytaj: Dieta bezglutenowa - czyli zasada 5-U

Alergia pokarmowa u niemowlaka a mleko modyfikowane

Dzieci najczęściej uczula kazeina - białko znajdujące się w mleku krowim, które nie ulega rozkładowi pod wpływem temperatury. W takim wypadku niemowlakowi podaje się mleko modyfikowane tzw. hydrolizat wysokiego stopnia, który składa się z pociętych na peptydy białek serwatkowych.

Jeśli źle reaguje również na to mleko, podaje mu się mieszankę elementarną, składającą się z różnych aminokwasów, które mają zapobiec niedożywieniu dziecka. Taką mieszankę lepiej podawać letnią - gorąca ma bardziej wyrazisty smak, który nie należy do najprzyjemniejszych.

Podawanie takich preparatów ma uspokoić reakcję alergiczną i zapobiegać jej w przyszłości. Z czasem można zacząć starać się wzmacniać tolerancję danego pokarmu, np. stopniowo wprowadzając do diety mleko krowie. Powinien o tym jednak zdecydować lekarz.

Czytaj: Czym jest gluten?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE