1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

33 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko w 33 tygodniu?

Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
33 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży.

33 tydzień ciąży - teraz pokażesz swój prawdziwy charakter. W tym czasie kobietom zaczynają towarzyszyć huśtawki nastroju. Spowodowane są one lękiem przed porodem oraz zmartwieniami dotyczącymi zdrowia dziecka. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ wszystko szybko minie. 33 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży.

33 tydzień ciąży: który to miesiąc?

33 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. Najpóźniej od 33 tygodnia ciąży śpij na boku, najlepiej na lewym. Taka pozycja sprzyja lepszemu ukrwieniu dziecka, zapobiega też opuchliźnie nóg, obrzękom, mrowieniu kończyn.

>> Kalkulator ciąży - który tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

Ciąża - 33 tydzień

W 33 tygodniu ciąży bywasz drażliwa, złościsz się, płaczesz bez powodu. Masz kłopoty z koncentracją, ponieważ coraz częściej ze strachem myślisz o porodzie lub skupiasz się na ruchach dziecka. Ale równie często czujesz się najszczęśliwsza na świecie. Gwałtownych zmian nastroju doświadcza pod koniec ciąży większość kobiet. To skutek emocji: strachu, niepokoju, stresu, zmęczenia dolegliwościami ciążowymi, a jednocześnie radości, oczekiwania, niecierpliwości.

33 tydzień ciąży - waga matki

Wraz z uciskiem rosnącej macicy na żołądek, w 33 tygodniu ciąży coraz częściej może dokuczać ci zgaga. Pozbędziesz się jej, jedząc często, ale małe porcje, pijąc dużo wody niegazowanej, nie kładąc się do łóżka bezpośrednio po posiłku. Są to również dobre sposoby na utrzymanie stabilnej wagi w ciąży.

>> Waga w ciąży: ile można przytyć w ciąży?

Dobrze wiedzieć

Jakie w badania w 33 tygodniu ciąży należy wykonać?

W 33 tygodniu ciąży należy zrobić następujące badania:

  • antygen HBs
  • badanie w kierunku HIV
  • posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących
  • w grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia: VDRL, HCV

Waga dziecka w 33 tygodniu

W 33 tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni ukształtowane, teraz rośnie i przybywa mu warstwy tłuszczu. Robi się ono gładkim, pulchnym bobasem, bo tłuszcz stanowi już od 4 do 8 procent jego wagi. A sama waga jest imponująca - dziecko przekroczyło już dwa kilogramy. Mierzone od czubka głowy do stóp ma 45 cm.

Jak wygląda dziecko w 33 tygodniu ciąży

Wykształcił się odruch zwężania źrenic pod wpływem światła. Udoskonalił się także słuch. Dziecko rozpoznaje i lubi twój głos oraz dźwięk, jaki wydaje twoje serce (dlatego po porodzie przytulenie tak uspokaja). Skóra dziecka nabiera ładnej, różowej barwy.

Ponieważ jest coraz bliżej porodu, przygotowania do niego w 33 tygodniu ciąży nabierają tempa. Rozwijający się organizm przyjmuje w znacznej ilości przeciwciał mamy, które obronią go przed wieloma zagrożeniami po porodzie. By umożliwić sprawną pracę układu krwionośnego, w wątrobie magazynowane jest żelazo. To niezbędny składnik budulcowy dla czerwonych krwinek. W 33 tygodniu ciąży serduszko ma już indywidualny rytm pracy.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży - ruchy dziecka

Mimo że w macicy jest już mało miejsca, dziecko nadal próbuje intensywnie się poruszać. W 33 tygodniu ciąży odczuwasz dolegliwości związane z ruchami dziecka. Gdy dziecko próbuje się prostować, wyciągać rączki, czujesz ból. Pomóc może przyłożenie ciepłej ręki w miejsce kopnięcia.

33 tydzień ciąży - ułożenie dziecka

W 33 tygodniu ciąży dziecko obraca się główką ku dołowi, jeśli nie zrobił tego wcześniej. Jeśli nadal to się nie stało, jest jeszcze szansa – dzieci obracają się czasem w ostatniej chwili. Gdy tak się nie stanie, dziecko zostanie obrócone w brzuchu przez lekarza lub przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie.

33 tydzień ciąży to 31 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika Fasolki:

Jak dziecko wygląda w 31. tygodniu życia? Urosła mu główka – jej obwód zwiększył się teraz prawie o 1 cm, bo szybko rozwija się mózg. Pod skórą stopniowo gromadzi się coraz więcej tłuszczu, sprawiając, że przestaje ona być przezroczysta. Nie widać już więc naczynek krwionośnych i skóra zmienia kolor z czerwonego na różowy. Tłuszcz będzie mu potrzebny po urodzeniu do tego, żeby chronić ciało przed utratą ciepła oraz żeby dostarczać energii na pierwsze dni życia na świecie.

Dziecko wciąż trenuje – zarówno czynności dobrze już znane, jak i zupełnie nowe. Kontynuuje ćwiczenia oddechowe, czyli wykonuje rytmiczne ruchy przeponą i klatką piersiową, które wzmacniają płuca. Ćwiczy także otwieranie i zamykanie oczu. Nowością jest natomiast to, że może obracać główką na boki.

Polecamy wideo: 33 tydzień ciąży

Aktualizacja: 2017-03-10 Publikacja: 2017-01-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.