Gdy niemowlę często płacze

Gdy niemowlę często płacze
fot.: photos.com

Niemowlę często płacze, a ty zastanawiasz się dlaczego. Przyczyn może być wiele.W ten sposób malutkie dziecko może sygnalizować niezadowolenie, reagować na ból, chorobę. Dzięki naszemu testowi troskliwi rodzice rozpoznają przyczyny płaczu i właściwie na nie zareagują.

Gdy niemowlę często płacze niemusi to oznaczać, że dzieje sie z nim coś złego. Dziecko w ten sposób komunikyuje się ze światem, a przede wszystkim z rodzicami. Odpowiedz sobie na poniższe pytania, aby wiedziec jak reagować na płacz dziecka.

Czy płacz dziecka brzmi ostatnio inaczej lub płacze ono więcej niż zwykle?

Nie ma powodu do niepokoju.
Maluch płacze, bo przypuszczalnie nie może mu się odbić lub ma wzdęcia.
Postępowanie: Przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej i delikatnie poklep je po plecach. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli maluszek straci apetyt lub jeśli nadal będzie nadmiernie płakać.

>> Płacz dziecka: poznaj sposoby na płacz niemowlaka

Czy dziecko przestaje płakać po wypiciu chłodnej przegotowanej wody?

Skontaktuj się z lekarzem.
Dziecko prawdopodobnie jest chore.
Postępowanie: W zależności od diagnozy i zaleceń lekarza.

Czy wydaje ci się, że niemowlę czuje się lepiej po tym, gdy mu się odbije?

Nie ma powodu do niepokoju.
Zdarza się, że dziecko karmione piersią płaczem sygnalizuje pragnienie. Podobnie reagują dzieci, które mają ponad 4 miesiące.
Postępowanie: Należy dawać dziecku do picia przegotowaną, chłodną wodę.

>> Płacz dziecka – skutki nieodpowiedniej reakcji

Czy dziecko wymiotuje po jedzeniu i potem zaczyna płakać?

Nie ma powodu do obaw.
Powietrze, które dostało się do żołądka w czasie jedzenia może powodować dyskomfort u dziecka.
Postępowanie: Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy pilnować, by niemowlęciu zawsze odbiło się po jedzeniu.

Czy dziecko przestaje płakać, gdy bierzesz je na ręce i poświęcasz mu całą swoją uwagę?

Nie ma powodu do niepokoju.
Niezaspokojona potrzeba bliskości i czułości jest częstą przyczyną płaczu dzieci. Niektóre maluchy są zadowolone, gdy leżą same w łóżeczku, inne zaś potrzebują ciągłego zainteresowania rodziców.
Postępowanie: Przytulaj dziecko tak często, jak tego chce. W wieku niemowlęcym nie ma jeszcze niebezpieczeństwa „rozpieszczenia" malucha.
Aby móc wykonywać codzienne zajęcia, kiedy krzątasz się po domu, spróbuj trzymać dziecko w nosidełkach. Starsze będzie zadowolone, jeśli umieścisz je w kojcu lub podeprzesz mu plecki poduszkami w pozycji siedzącej, tak by mogło cię widzieć.

Czy dziecko bez problemu zjadło ostatni posiłek?

Skontaktuj się z lekarzem w ciągu 24 godzin.
Być może zawartość żołądka cofa się maluszkowi do przełyku. Tak zwany refluks żołądkowy zdarza się u dzieci dość często.
Postępowanie: Lekarz może poradzić ci, aby układać pociechę do spania na boku lub z głową ułożoną wyżej niż stopy. Jeśli dziecko jest starsze, sadzaj je częściej w foteliku. Niewykluczone, że lekarz przepisze maluchowi lek, który poprawi ruchy mięśni przełyku, np. coordinax. Większość dzieci „wyrasta" z tej dolegliwości przed ukończeniem pierwszego roku życia.

>> Jak uspokoić płaczące dziecko? 9 sposobów na płacz niemowlaka.

Czy dziecko jest zadowolone przez większą część dnia, a płacze późnym popołudniem i wieczorem?

Nie ma powodu do paniki.
Przyczyną płaczu może być kolka. Dolegliwość ta zwykle zaczyna się, gdy dziecko ma ok. 6  tygodni i ustępuje przed ukończeniem 4 miesiąca. Przyczyny kolki nie są znane, ale możliwe, że powodują ją gazy uwięzione w jelitach lub głód.
Postępowanie: Nie ma skutecznego lekarstwa na kolkę, choć można ją złagodzić, podając dziecku np. herbatkę plantex. Chwilową ulgę przyniesie masowanie brzuszka, noszenie maluszka na rękach. Jeśli karmisz butelką, używaj smoczków, które uniemożliwiają połykanie powietrza. Jeżeli karmisz piersią, spróbuj, po konsultacji z lekarzem, wyeliminować z diety produkty mleczne.

Czy dziecko może już ząbkować?

Nie ma powodu do niepokoju.
Ząbkowanie bywa bolesne i uciążliwe.
Postępowanie: Ulgę przyniesie gryzienie twardego, chłodnego przedmiotu.
Za zgodą lekarza można podać środek przeciwbólowy lub smarować dziąsła np. żelem dentinox.

Czy dziecko było niedawno szczepione?

Nie ma powodu do niepokoju.
Czasem dzieci źle się czują lub gorączkują ok. tygodnia po szczepieniu.
Postępowanie: Zmierz dziecku gorączkę. Jeśli ma powyżej 38oC, skontaktuj się z lekarzem i podaj zalecony przez niego środek przeciwgorączkowy. Zasięgnij porady także wtedy, gdy mimo normalnej temperatury malec ciągle płacze.

Czy w domu miały ostatnio miejsce zasadnicze zmiany lub zdarzały się sytuacje stresowe?

Zadbaj o poprawę atmosfery w domu.
Nawet bardzo małe dzieci świetnie wyczuwają panujące w rodzinie napięcia, zwłaszcza jeśli podenerwowana jest matka. W takiej sytuacji dziecko potrzebuje więcej niż zwykle uwagi i czułości rodzicow. Jeżeli w życiu rodziny zachodzą jakieś zmiany, postaraj się, aby codzienne czynności związane z opieką nad maluchem odbywały się w przyjemnej atmosferze i o stałych porach. Spróbuj w kontaktach z dzieckiem zachować spokój.

Jeśli żaden z objawów nie pasuje do problemów twojego dziecka, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Jak uniknąć wzdęć i gazów

Przyczyną tych przykrych dolegliwości jest zazwyczaj połykanie przez dzieci powietrza. Będą one silniejsze, jeśli tuż przed karmieniem dziecko płacze lub jeśli je bardzo zachłannie.

Gdy karmisz pociechę butelką, upewnij się, że otwór w smocz-  ku nie jest za duży (wówczas dziecko łyka z pokarmem jeszcze więcej powietrza). W czasie karmienia trzymaj malca w pozycji półleżącej (główka wyżej niż reszta ciała). Dopilnuj, żeby odbiło mu się po posiłku. Zapytaj lekarza, czy możesz dawać maluchowi przynoszące ulgę preparaty ziołowe, np. z kopru włoskiego. Jeśli kłopoty nie ustępują, lekarz może zalecić zmianę diety matki (jeśli karmi ona piersią) lub gatunku podawanej mieszanki mlecznej. Czasem konieczne bywa zastąpienie jej preparatami mlekopodobnymi (np. Prosobee).

źródło: miesięcznik "Zdrowie" Aktualizacja: 2016-10-03 Publikacja: 2008-05-14
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.