Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż niemowlaka

masaż antykolkowy
fot.: Thinkstock
Masaż antykolkowy to skuteczny sposób walki z kolkami u niemowlaka.

Masaż antykolkowy to sposób na łagodzenie kolki niemowlęcej. Kilka prostych ruchów, które pomagają złagodzić nawet silne dolegliwości związane z kolką. Zobacz jak wykonać masaż antykolkowy u niemowlaka, by ułatwić funkcjonowanie i dziecku, i sobie.

Spobów radzenia sobie z kolką jest wiele. Ale masaż antykolkowy to metoda, która w prywatnych rankingach większości rodziców plasuje się gdzieś na szarym końcu, a tymczasem specjaliści uznają ją za jedną z najbardziej skutecznych. Polega on na masowaniu brzuszka i jego okolic. Delikatne uciskanie ciepłymi dłońmi brzuszka w ściśle określony sposób pomaga dziecku wydalić znajdujące się w jelitach gazy i poprawia trawienie. Co więcej, taki częsty i bardzo bliski fizyczny kontakt z rodzicami sprawia, że masowane niemowlę rozluźnia się i uspokaja, czując się wyjątkowo bezpiecznie. Masaż antykolkowy zazwyczaj pomaga złagodzić, a w wielu przypadkach nawet całkowicie wyeliminować problem. Bardzo dużo zależy jednak od pierwotnej przyczyny bólu. Jeżeli kolka spowodowana jest nietolerancją pokarmową albo problemami z układem pokarmowym, masowanie pomoże zmniejszyć ból, lecz nie zastąpi specjalistycznego leczenia.

Masaż antykolkowy: prawidłowe przygotowanie

Dziecko najlepiej masować na przewijaku wyłożonym kocykiem. Zanim zaczniesz, zdejmij biżuterię i zegarek, wyłącz telefon (by nic nie zakłóciło waszej bliskości), ustaw w zasięgu ręki oliwkę do masażu, czystą pieluszkę, ubranko. Do masażu antykolkowego możesz przystąpić wówczas, kiedy dziecko jest spokojne, wyspane i najedzone, a od karmienia minęło co najmniej pół godziny, by zapobiec ulaniu pokarmu. Jeśli w pokoju jest chłodno, trzeba dodatkowo go dogrzać farelką albo przenośnym grzejnikiem.

Rys. Samantha Kamińska, źródło: magazyn "M jak Mama"

Gdy już zakończysz przygotowania, ułóż dziecko na przewijaku i rozbierz je, zdejmując również pieluszkę. Posmaruj swoje dłonie oliwką i kilkakrotnie potrzyj jedną o drugą, by je rozgrzać. Potem postępuj według instrukcji podanych przy rysunkach. Podczas jednej sesji całą serię ćwiczeń trzeba powtórzyć kilkakrotnie – przynajmniej dwa–trzy razy, a w ciągu dnia powinny odbyć się trzy sesje masażu antykolkowego. Jeśli kolka jest bardzo silna, dziecko można masować nawet pięć razy, przedłużając sekwencje wykonywanych ruchów nawet do 10 razy.

Nie przegap

Masaż niemowlaka jest czymś zupełnie innym niż masaż osób dorosłych. Polega na delikatnym pocieraniu i głaskaniu ciała dziecka. Taka stymulacja pomoże mu rozwijać się prawidłowo oraz zacieśni więź między maluchem, a rodzicem. Istnieje wiele technik masażu niemowlaka, ale jak twierdzą eksperci - raczej nigdy nie uda się powtórzyć tego na własnym dziecku. Zapytaliśmy pana Pawła Zawitkowskiego, fizjoterapeutę, autora książek "Mamo, Tato co Ty na to?" o to co powinniśmy wiedzieć zanim zaczniemy masować swoje dziecko.

Kim jest dla ciebie dziecko? Rozwiąż quiz!
Aktualizacja: 2016-07-05 Publikacja: 2016-04-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.