Zawsze blisko mamy

śpiące dziecko

Potrzeba bliskiego fizycznego kontaktu z mamą jest dla niemowlęcia czymś tak podstawowym, jak potrzeba jedzenia i oddychania. Ono musi czuć zapach i ciepło twojego ciała, musi słyszeć bicie twojego serca, aby czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo. Przez kilka pierwszych miesięcy życia staraj się więc być jak najbliżej dziecka, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Im częściej małe dziecko ma fizyczny kontakt z ciałem mamy, tym mocniej i szybciej się do niej przywiązuje. A ma to znaczenie nie tylko dla ich wzajemnych więzi, lecz także dla rozwoju jego osobowości i uczuć wyższych: miłości, empatii, zaufania. Maluchy często dotykane i głaskane w przyszłości łatwiej nawiązują relacje i mają więcej przyjaciół. Dlatego karm dziecko piersią, często dotykaj, przytulaj, noś w specjalnej chuście lub w nosidełku, a podczas nocnego odpoczynku daj dziecku poczucie bezpieczeństwa, czyli bądź blisko. Zapewni to komfort wypoczynku zarówno maleństwu, jak i rodzicom.

Bliskość mamy - tego potrzebuje niemowlę

Wielu rodziców uważa, że maluch od początku powinien mieć własne miejsce do spania, bo gdy przez dłuższy czas przyzwyczai się do spania z mamą, później bardzo trudno będzie go od tego odzwyczaić. Nienajlepsze mogą być skutki wspólnego spania mamy z dzieckiem, gdy młody tata śpi osobno. Taka sytuacja może doprowadzić do rozluźnienia więzi emocjonalnej między partnerami i ich odsunięcia się od siebie.

Są jednak maluszki, które tak bardzo potrzebują czuć bliskość mamy, że odłożone do własnego łóżeczka płaczą, dopóki znów nie znajdą się na rękach. Chcą być blisko - również w nocy. Poza tym, we wczesnym okresie życia niemowlę musi być często karmione, więc mamie wygodnie jest spać z dzieckiem, bo nie musi wstawać z łóżka, by przystawić je do piersi. Jednak z drugiej strony taka mama – a często i tata, gdy wszyscy śpią w jednym łóżku – nie mogą się dobrze wyspać, bo muszą stale się kontrolować, aby nie zrobić maluszkowi krzywdy.

Spanie osobno, ale razem

W takiej sytuacji bardzo sprawdzają się łóżeczka dostawne. W łóżeczku Chicco Next2Me dziecko może leżeć tuż przy mamie, czuć jej zapach i ciepło, ale jednocześnie jest w swoim własnym łóżku, na materacyku o odpowiedniej twardości, dostosowanym do jego potrzeb. Nie ma ryzyka, że któreś z rodziców w nocy przyciśnie go swoim ciałem. W czasie kilku pierwszych miesięcy życia dziecka otulający kształt łóżeczka i kompaktowy rozmiar sprawiają, że czuje się ono w nim bezpieczniejsze i jest bardziej zadowolone. Łóżeczko daje poczucie przebywania w bezpiecznym otoczeniu, trochę podobnym do brzuszka mamy, dzięki czemu przejście od życia płodowego do życia poza łonem matki jest przyjemniejsze, dokonuje się naturalnie i stopniowo.

Wysokość łóżeczka Chicco Next2Me można regulować i dopasować do łóżka rodziców, tak aby nie było różnicy poziomów, wyposażono je także w prosty i bezpieczny system mocowania, który pozwala na solidne przypięcie go do łóżka rodziców (również do modeli z szufladami) za pomocą dwóch pasów. Boczna ścianka łóżeczka jest ruchoma, więc można ją podnosić i opuszczać w zależności od potrzeb. Kiedy w nocy przychodzi czas karmienia, wystarczy, że mama przysunie się do dziecka, aby podac mu pierś. Nie musi wstawać z łóżka, a nawet zupełnie się wybudzać. Również utulenie niespokojnego dziecka przychodzi wtedy mamie łatwiej - czasem wystarczy dotknąć maluszka lub pogłaskać po główce, by się uspokoiło i ponownie zasnęło.

Łóżeczka można używać zarówno w formie dostawki, jak i mebelka do spania w ciągu dnia. Można je ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Dzięki temu, mama może mieć zawsze dziecko "na oku", niezależnie od tego, czym w danym momencie się zajmuje. Łóżeczko można ustawiać z pewnym nachyleniem, co sprawia, że dziecku jest  łatwiej  oddychać, a także wspomaga proces trawienia.

Pomóż dziecku zasnąć

Istnieje teoria prof. Petera Greya, specjalisty w dziedzinie psychologii ewolucji (opublikowana w prestiżowym piśmie „Psychology Today”), według której bardzo małe dzieci, które nie chcą spać, protestują wcale nie przeciw zasypianiu, a przeciw samotności w łóżeczku, z dala od rodziców, bo są tak genetycznie zaprogramowane – wszak wieki temu samotność skazywała na ataki dzikich zwierząt. Ale niezależnie od tego, co na ten temat mówią naukowcy, dla każdej mamy znaczenie ma przede wszystkim to, by wieczorem malec spokojnie usnął, zamiast rozpaczliwie płakać. Można mu w tym pomóc, dbając o to, by czuł się bezpieczny i odprężony. Podaruj mu więc spokojną wieczorną kąpiel, delikatny masaż i odpowiedni nastrój w sypialni, ale przede wszystkim - swoją bliskość.

Aktualizacja: 2017-03-03 Publikacja: 2017-03-03
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Chicco
Chicco
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.