Zdrowie kobiety

Krwawnik pospolity to zioło polecane kobietom w medycynie naturalnej na zaburzenia miesiączkowania. Ziele krwawnika działa rozluźniająco na macicę, spożywanie herbatki z krwawnika pospolitego przyniesie więc ulgę w trakcie bolesnych miesiączek. Jakie właściwości ma ziele krwawnika i jak przyrządzić z niego napar?
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) spowodowane jest wirusem (HAV). WZW typu A - znane także jako żółtaczka pokarmowa lub choroba brudnych rąk - jest przyczyną ok. 1.5 miliona przypadków ostrego zapalenia wątroby rocznie. Jak objawia się i jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu A?
Wirusowe zapalenie wątroby typu B nazywane niegdyś żółtaczką wszczepienną jest chorobą wywołaną przez wirus HBV. W 80 procentach choroba ma przebieg bezobjawowy i ulega samoistnemu wyleczeniu, ale czasami WZW typu B może mieć przebieg ostry.
Syndrom TOFI to mało znana dolegliwość, która skutkuje nietypową otyłością. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jak przybierasz na wadze? Czy masz sylwetkę typu „jabłko” bądź „gruszka”? Przeczytaj i dowiedz się, jaki związek ma nadmiar tkanki tłuszczowej z syndromem TOFI.
WZW typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez infekcje wirusem HCV. W przebiegu choroby dochodzi do zmian martwiczo-zapalnych w obrębie wątroby, co powoduje jej niewydolność. Sprawdź, jak przebiega WZW typu C i jak uniknąć zachorowania.
Skuteczna i nowoczesna antykoncepcja hormonalna to dziś codzienność wielu kobiet. Sięgają po nią panie, które nie chcą na razie cieszyć się macierzyństwem lub właśnie urodziły i chcą wstrzymać się z kolejną ciążą. Wybór hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest coraz większy. Które z nich są najbardziej skuteczne?
Podwiązanie jajowodów to zabieg, którego celem jest trwałe pozbawienie kobiety płodności. Jest uważane za najskuteczniejszą metodę antykoncepcji. Podwiązanie jajników ma pewne skutki uboczne, o których kobieta powinna wiedzieć, zanim zdecyduje się na zabieg.
Na operacje plastyczne piersi decyduje się sporo kobiet, które nie lubią oglądać własnych piersi, zmienionych po ciąży i karmieniu. Wtedy z pomocą przychodzi medycyna. Opisujemy zabiegi chirurgiczne, które poprawiają wygląd biustu po ciąży i laktacji.
Ból pleców może ci dokuczać nie tylko podczas ciąży. Noszenie, karmienie i pochylanie się nad maleństwem mocno obciąża kręgosłup młodej mamy. Zadbaj o plecy po porodzie i naucz się prawidłowej postawy w czasie codziennych czynności wykonywanych wokół dziecka.
Nefropatia IgA to jeden z typów kłębuszkowego zapalenia nerek. Charakterystyczne dla tej jednostki są epizody obecności krwi w moczu pojawiające się w powiązaniu z jakąś infekcją dróg oddechowych. Nefropatia IgA może ostatecznie skutkować nawet bardzo nasiloną niewydolnością nerek. Jakie dolegliwości mogą ją sugerować i na czym opiera się leczenie tej choroby?
Niektórzy przekraczając próg przychodni zauważają, że ich serce bije szybciej, pojawia się niepokój, a nawet rozdrażnienie. Takie objawy mogą występować u pacjentów, którzy mają syndrom białego fartucha. Na czym konkretnie polega to zjawisko?
Depresja, zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, już w tej chwili znajduje się w grupie najczęściej występujących u ludzi problemów zdrowotnych, a niedługo – bo już w 2030 roku – może stać się najczęściej borykającą pacjentów jednostką. Jakie są przyczyny i objawy depresji i jakie ją rozpoznać u siebie lub bliskich?

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020