Zdrowie kobiety

Krwawnik pospolity to zioło polecane kobietom w medycynie naturalnej na zaburzenia miesiączkowania. Ziele krwawnika działa rozluźniająco na macicę, spożywanie herbatki z krwawnika pospolitego przyniesie więc ulgę w trakcie bolesnych miesiączek. Jakie właściwości ma ziele krwawnika i jak przyrządzić z niego napar?
Nietolerancja fruktozy to problem, o którym mówi się zdecydowanie rzadziej niż o innych nietolerancjach pokarmowych, a który jednak może mieć naprawdę poważne konsekwencje: problemy natury trawiennej, osłabiona odporność. Jakie objawy mogą sugerować nietolerancję fruktozy i jakie leczenie zaleca się osobom, które na nią cierpią?
Żelazo to jeden z najważniejszych dla ludzkiego organizmu mikroelementów. Obecne jest ono w hemoglobinie (i dzięki niemu może ona transportować tlen), jak i w wielu różnych enzymach. Zrozumiałe jest więc to, że niedobór żelaza stanowić może poważny problem – jakie objawy sugerują deficyt tego mikroelementu w organizmie i co można zrobić, aby uzupełnić niedobory żelaza?
Helicobacter pylori to bakteria, którą w Polsce zakażonych jest nawet 80% dorosłych osób. U większości pacjentów stan ten nie prowadzi do występowania jakichkolwiek dolegliwości, z drugiej jednak strony dość wyraźnie zauważalny jest związek H. pylori z chorobą wrzodową. Jakie badania pozwalają rozpoznać tę infekcję i jakie są możliwości jej leczenia?
Sypiasz przez 8-9 godzin na dobę, a i tak za dnia brakuje ci energii i odczuwasz zmęczenie? Możliwe, że winny jest za to bezdech senny. Przy jego podejrzeniu warto wykonać niezbędne badania, ponieważ następstwa występowania u pacjenta bezdechu sennego zdecydowanie można uznawać za bardzo nawet groźne.
Dna moczanowa to schorzenie, którego istotą jest odkładanie się kryształów kwasu moczowego w obrębie stawów. Prowadzi ona do występowania silnych dolegliwości bólowych, ale i innych jeszcze nieprzyjemnych objawów. O jakich problemach mowa, co doprowadza do dny moczanowej i jak można leczyć tę chorobę?
Dieta lekkostrawna to jadłospis stosowany w specjalnych przypadkach m.in. u osób z chorobami układu pokarmowego, z objawami takimi jak zgaga i zaparcia oraz przed zabiegami chirurgicznymi. Co jeść na diecie lekkostrawnej, a czego kategorycznie nie?
Dopamina bywa uznawana za hormon szczęścia i miłości, a czasami nawet określa się ją mianem naturalnego dopalacza. Jest ona jednym z neuroprzekaźników, które występują u każdego człowieka i pełni wiele ważnych funkcji, np. wpływa na nasze ruchy. Czym jest dopamina?
Bólu głowy – i to niejednokrotnie – w swoim życiu doświadczył zapewne każdy człowiek. Tak jak w większości przypadków problem ten ustępuje samoistnie i nie musi stanowić powodu do zaniepokojenia, tak jednak istnieją pewne typy bólu głowy, z którymi należy bez zastanowienia udać się do lekarza. O jakich dokładnie nieprawidłowościach mowa?
Suchość w gardle powoduje dyskomfort, który można zminimalizować domowymi sposobami. Niestety, jeśli występują objawy towarzyszące, może być to dolegliwość zwiastująca poważne choroby, w tym infekcje, zapalenie gardła, a rzadziej nawet nowotwory.
Wszy to pasożyty bytujące na człowieku głównie we włosach. Niektóre z nich występują także na innych częściach ciała, w tym np. na rzęsach. Jak można zarazić się wszami, a także jak się ich skutecznie pozbyć?
Niedoczynność przysadki mózgowej to schorzenie, którego skutkiem mogą być zaburzenia czynności wielu różnych narządów, bo zarówno jajników, jak i tarczycy czy nadnerczy. Jakie problemy mogą doprowadzać do wystąpienia tej choroby i na czym opiera się leczenie niedoczynności przysadki mózgowej?

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19