Zdrowie kobiety

Krwawnik pospolity to zioło polecane kobietom w medycynie naturalnej na zaburzenia miesiączkowania. Ziele krwawnika działa rozluźniająco na macicę, spożywanie herbatki z krwawnika pospolitego przyniesie więc ulgę w trakcie bolesnych miesiączek. Jakie właściwości ma ziele krwawnika i jak przyrządzić z niego napar?
Sypiasz przez 8-9 godzin na dobę, a i tak za dnia brakuje ci energii i odczuwasz zmęczenie? Możliwe, że winny jest za to bezdech senny. Przy jego podejrzeniu warto wykonać niezbędne badania, ponieważ następstwa występowania u pacjenta bezdechu sennego zdecydowanie można uznawać za bardzo nawet groźne.
Dna moczanowa to schorzenie, którego istotą jest odkładanie się kryształów kwasu moczowego w obrębie stawów. Prowadzi ona do występowania silnych dolegliwości bólowych, ale i innych jeszcze nieprzyjemnych objawów. O jakich problemach mowa, co doprowadza do dny moczanowej i jak można leczyć tę chorobę?
Dieta lekkostrawna to jadłospis stosowany w specjalnych przypadkach m.in. u osób z chorobami układu pokarmowego, z objawami takimi jak zgaga i zaparcia oraz przed zabiegami chirurgicznymi. Co jeść na diecie lekkostrawnej, a czego kategorycznie nie?
Dopamina bywa uznawana za hormon szczęścia i miłości, a czasami nawet określa się ją mianem naturalnego dopalacza. Jest ona jednym z neuroprzekaźników, które występują u każdego człowieka i pełni wiele ważnych funkcji, np. wpływa na nasze ruchy. Czym jest dopamina?
Bólu głowy – i to niejednokrotnie – w swoim życiu doświadczył zapewne każdy człowiek. Tak jak w większości przypadków problem ten ustępuje samoistnie i nie musi stanowić powodu do zaniepokojenia, tak jednak istnieją pewne typy bólu głowy, z którymi należy bez zastanowienia udać się do lekarza. O jakich dokładnie nieprawidłowościach mowa?
Suchość w gardle powoduje dyskomfort, który można zminimalizować domowymi sposobami. Niestety, jeśli występują objawy towarzyszące, może być to dolegliwość zwiastująca poważne choroby, w tym infekcje, zapalenie gardła, a rzadziej nawet nowotwory.
Wszy to pasożyty bytujące na człowieku głównie we włosach. Niektóre z nich występują także na innych częściach ciała, w tym np. na rzęsach. Jak można zarazić się wszami, a także jak się ich skutecznie pozbyć?
Niedoczynność przysadki mózgowej to schorzenie, którego skutkiem mogą być zaburzenia czynności wielu różnych narządów, bo zarówno jajników, jak i tarczycy czy nadnerczy. Jakie problemy mogą doprowadzać do wystąpienia tej choroby i na czym opiera się leczenie niedoczynności przysadki mózgowej?
Miesiączkę poprzedza zwykle kilka objawów. Dla niektórych kobiet nie są one uciążliwe, dla innych – przeciwnie. Zespół symptomów charakterystycznych dla okresu poprzedzającego menstruację nazywamy napięciem przedmiesiączkowym, czyli z języka angielskiego PMS-em. 
Hiperurykemia to termin, którym określa się podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Tak jak u części ludzi przebiega ona całkowicie bezobjawowo, tak u innych prowadzi ona do rozmaitych problemów, których przykładem mogą być silne dolegliwości bólowe. Jakie mogą być przyczyny hiperurykemii, czym grozi ten stan i co zrobić w razie jego wystąpienia – jak leczy się hiperurykemię?
Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, oznacza obniżony poziom glukozy we krwi. Jest to poważny stan, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19