Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki krocza i sromu w ciąży pojawiają się zazwyczaj w ostatnim trymestrze ciąży. Powstają pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenów i progesteronu, ucisku ciężarnej macicy na naczynia krwionośne i zwiększonej objętość krwi w organizmie. Żylaki krocza i sromu w ciąży mają nieprzyjemne objawy: obrzęk okolic intymnych, ból krocza, zaczerwienienie warg sromowych, lekkie krwawienia.

Żylaki krocza i sromu w ciąży do dość częsta i nieprzyjemna dolegliwość, o której przyszłe mamy wolą nie mówić. Dlaczego żylaki krocza i sromu pojawiają się w ciąży i jak cobie z nimi radzić?

Żylaki krocza i sromu w ciąży: przyczyny powstawania

Oprócz oczywistych przyczyn czyli hormonów, ucisku na naczynia krwionośne miednicy i zwiększonej objętości krwi, do powstania żylaków krocza i sromu w ciąży sprzyjają:

 • obciążenia genetyczne,
 • praca wykonywana w pozycji siedzącej lub stojącej,
 • nieruchoma pozycja pracy,
 • mało aktywny tryb życia,
 • zniekształcenia stóp,
 • nadwaga, otyłość, nadmierne przybieranie na wadze,
 • zaparcia,
 • stosowanie gorących kąpieli,
 • liczne ciąże, krótkie odstępy pomiędzy kolejnymi ciążami.

Żylaki krocza i sromu w ciąży: objawy

Objawy żylaków sromu są bardzo nieprzyjemne:

 • obrzęk okolic intymnych,
 • ból krocza,
 • zaczerwienienie warg sromowych,
 • krwawienia

Żylaki krocza i sromu w ciąży: leczenie

Ginekolog może ci przepisać odpowiednie leki flebotropowe, łagodzące objawy żylaków.

Uwaga: nie stosuj żadnych leków na własną rękę, bez konsultacji ze swoim ginekologiem!

Jeśli żylaki sromu są bardzo zaawansowane, poród naturalny może być utrudniony. W niektórych przypadkach, choć rzadko, zaleca się cesarskie cięcie. Ulgę w dolegliwościach przyniosą:

 • leżenie w tzw. pozycji Simsa – leżenie na lewym boku z udami podciągniętymi w stronę brzucha, z poduszką pod pośladkami
 • leżenie na boku z lekko uniesionymi nogami, opartymi o zrolowany koc czy sztywną poduszkę
 • unikanie długotrwałego stania
 • częste zmiany pozycji ciała
 • noszenie specjalnej bielizny ciążowej
 • unikanie obcisłych ubrań

Żylaki krocza i sromu w ciąży: powikłania

Powikłaniem żylaków krocza i sromu w ciąży mogą być zakrzepy żylne, przy czym dość rzadko występującym, ale bardzo niebezpiecznym powikłaniem jest zakrzepica żył miednicy mniejszej. Jej rozpoznanie może sprawiać lekarzowi kłopot, gdyż ona daje nie tylko objawy udowe i miednicze (skurcze mięśniowe, uczucie ciężkości nóg, bolesne kurcze łydek), ale również objawy urologiczne (częstomocz lub zmniejszenie oddawania moczu), objawy jelitowe (wzdęcia, zaparcia, parcie na stolec) i niecharakterystyczne bóle w dole brzucha.

Autor tekstu: Agnieszka Paculanka
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
ZAŚNIAD GRONIASTY: całkowity lub częściowy czyli ciążowa choroba trofoblastyczna
ZAŚNIAD GRONIASTY: całkowity lub częściowy czyli ciążowa choroba trofoblastyczna

Zaśniad groniasty (Mola hydatidosa), niezłośliwa postać ciążowej choroby trofoblastycznej, może pojawić się ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Dziewczyny dzisiaj jest apogeum wszystkiego, masakra mam dosc dnia dzisiejszego i oby to było tylko juz wspomnieniem bo inaczej sie ...

uzytkownik

Cześć Dziewczynki :) super że z maluszkami wszystko ok :) Wykaz trzeba zanieść do laboratorium mikrobiologicznego przynajmniej ja tak zaniosłam ...

uzytkownik

Ciąża bliźniacza wymaga od mamy większej dbałości o zdrowie i kondycję. Czy jakoś szczególnie dbałyście o siebie? Czy lekarz zalecił ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Ciąża. Ciąża forum, porady ginekologa. Ciąża pierwsze objawy: jakie są najczęstsze objawy ciąży. Testy ciążowe: jak zrobić test ciążowy, czy jestem w ciąży. Kalendarz ciąży i książeczka ciąży: tydzień ciąży - sprawdź co się dzieje w danym tygodniu ciąży. Ciąża przebieg: tydzień po tygodniu. Zalecane badania w ciąży i wizyty kontrolne u ginekologa: ciąża badania, które musisz zrobić. Badanie poziomu cukru we krwi w ciąży. Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży. Ile razy w ciąży należy wykonywać usg. Interpretacja usg w ciąży. Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy. Problemy z donoszeniem ciąży. Ciąża zagrożona, problemy z łożyskiem, problemy z pępowiną, wody płodowe. Co to jest cholestaza ciążowa i cukrzyca ciężarnych. Sposoby na dolegliwości ciążowe, mdłości, wymioty, zgagę, bóle kręgosłupa, puchnące nogi. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży, ciąża jadłospis. Ciąża ćwiczenia: dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Przygotowanie do porodu. Czy warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.