Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Seks przed porodem, co czuje dziecko w brzuchu
fot.: thinkstockphotos.com
Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? Jest po prostu szczęśliwe!

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? To pytanie zadaje sobie wiele par. Niektóre się boją, że mogą zrobić mu krzywdę i całkiem rezygnują z seksu, inne z kolei zastanawiają się, czy dozwolone są w tym czasie wszystkie pozycje seksualne. Jak to jest z seksem w ciąży?

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają? I czuje coś, i... nie. Na wczesnym etapie rozwoju dziecko nie wie, co robią rodzice, ci więc nie muszą się obawiać, że zrobią mu krzywdę. Dziecko czuje ruchy rodziców, ale w postaci łagodnego kołysania, które je uspokaja. Seks w ciąży działa więc na nie bardzo dobrze, wprawiając je w poczucie szczęścia!

Czytaj także: >> Strefy erogenne: jesteś pewien, że je znasz? >>

Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?

Mimo że twierdzi tak wielu lekarzy, rodzice im nie wierzą. Niektórzy, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę, całkiem rezygnują ze swojego życia seksualnego na czas ciąży. – Zdarza się, że pary pytają na przykład, czy uprawiając seks w trakcie ciąży mogą swojemu niemowlakowi wyrządzić krzywdę. Dlatego podkreślam, że nie ma się czego obawiać, bo nawet w przypadku głębokiej penetracji w trakcie stosunku członek nie jest w stanie dotknąć ani tym bardziej spowodować u rozwijającego się płodu urazu. Chroni go przed tym mięsień macicy, a także błony płodowe i płyn owodniowy – tłumaczy dr n. med. Ewa Kurowska ze Szpitala Medicover.

Kochajcie się, ale nie w każdej pozycji

Mając na uwadze nie tylko wygodę, ale przede wszystkim względy zdrowotne, warto jednak pamiętać o pewnych zasadach i zwrócić uwagę na to, że w zależności od etapu ciąży określone pozycje seksualne mogą być mniej lub bardziej wskazane. W pierwszych miesiącach, gdy brzuszek przyszłej mamy jest jeszcze niewielki, można kochać się właściwie w dowolny sposób. Później natomiast lepiej, by w trakcie stosunku ciężarne kobiety unikały zarówno uciskania brzucha, jak i płaskiego leżenia na plecach. Dlaczego? – W takiej sytuacji ciężka macica może uciskać duże naczynia krwionośne, przede wszystkim żyłę główną, zaburzając tym samym krążenie krwi – mówi dr n. med. Ewa Kurowska. Lepszym rozwiązaniem będą więc takie pozycje, w których partner jest z tyłu lub partnerka znajduje się na górze.

Czytaj także: >> Seks w ciąży: techniki zastępujące klasyczny stosunek >>

Do kiedy rodzice mogą się kochać?

Gdy ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma żadnych przeciwskazań, by rodzice kochali się aż do rozwiązania. W niektórych przypadkach, np. przenoszenia ciąży, lekarze wręcz to zalecają! Substancje zawarte w męskim nasieniu rozszerzają szyjkę macicy i mogą przyspieszyć poród.

Oczywiście, rosnący brzuch i nasilające sie dolegliwości, związane z przygotowywaniem do porodu, mogą odbierać ochotę na seks. W takiej sytuacji powinniśmy już podejmować decyzje indywidualnie. Natomiast zdecydowanie rodzice powinni powstrzymać się od współżycia, gdy mama cierpi na infekcje intymne lub inne stany zapalne bądź gdy ciąża jest zagrożona.

Seks w trakcie ciąży to zupełnie naturalna sprawa, o której warto porozmawiać z lekarzem – tym bardziej, że jest on istotny również z psychologicznego punktu widzenia. Jest wyrazem emocjonalnej bliskości i właśnie to uczucie czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają. Dodatkowo ułatwia kobiecie zaakceptowanie zmieniającego się ciała, bo potwierdza, że cały czas jest dla swojego partnera atrakcyjna. Orgazm powoduje ponadto, że organizm zaczyna wytwarzać endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, które pomagają przyszłej mamie się zrelaksować. Jeśli więc ginekolog nie zarekomenduje, by seksu unikać, można śmiało z niego korzystać.

Aktualizacja: 2016-04-13 Publikacja: 2015-06-03
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.