3. tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-04-09 10:01

3. tydzień ciąży to czas, w którym dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Rozpoczyna się jej wędrówka do macicy. Jakie objawy występują w 3. tygodniu ciąży u przyszłej mamy?

3 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy
Autor: Getty images 3 tydzień ciąży to tak naprawdę moment zapłodnienia

W 3. tygodniu ciąży następuje zapłodnienie. Dzieje się to w okolicy owulacji (od kilku dni przed nią do kilku dni po niej).

Możliwe, że będziesz umiała dokładnie podać termin poczęcia, jeśli jednak nie, to nie martw się tym. Pamiętaj, że lekarz i tak oblicza wiek ciąży i termin porodu licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (to dlatego 3. tydzień ciąży jest tak naprawdę 1 tygodniem życia dziecka).

Który to miesiąc ciąży?

3. tydzień ciąży to 1. miesiąc ciąży i 1. trymestr ciąży. To też 1. tydzień życia dziecka!

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć:

Spis treści

  1. Rozwój komórki w 3. tygodniu ciąży
  2. Wielkość zapłodnionej komórki w 3. tygodniu ciąży
  3. Objawy zapłodnienia w 3. tygodniu ciąży?
  4. Co oznacza negatywny test ciążowy?

Rozwój komórki w 3. tygodniu ciąży

Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia jedynie przez 24 godziny (czasem nawet krócej). Około 3. tygodnia ciąży najsilniejszy plemnik przedziera się przez jej warstwy ochronne i łączy z jajeczkiem, co uruchamia proces szczelnego zamykania się błony komórkowej tak, aby już żaden inny nie mógł wniknąć do środka. 3. tydzień ciąży jest więc pierwszym tygodniem życia dziecka.

Z punktu widzenia rozwoju 3 tydzień ciąży jest niezwykle fascynujący. W momencie, kiedy jądro komórki jajowej łączy się z jądrem plemnika, każdy z 23 chromosomów od kobiety łączy się z jednym z 23 chromosomów od mężczyzny  – powstają wtedy 23 pary chromosomów, na których znajdują się geny.

Ich wyjątkowa, niepowtarzalna kombinacja decyduje o wszystkich cechach nowego człowieka. To wtedy ostatecznie kształtuje się kombinacja genów, kształtowanie się płci, wyglądu, osobowości. Zygota, choć małych rozmiarów, ma już w sobie zakodowane wszystkie informacje, w pewnym sensie również cechy charakteru.

Moment połączenia komórki jajowej i plemnika, zwany zapłodnieniem, to początek nowego życia. Jednak na tym etapie - w 3. tygodniu ciąży - wiele kobiet nie wie nawet jeszcze, że jest w ciąży.

Pamiętaj! Liczenie tygodni ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki jest miarodajne TYLKO wtedy, jeśli Twoje cykle były regularne i trwały około 28 dni. W innym razie, wiek ciążowy powinien być obliczony na podstawie pomiarów USG w I trymestrze ciąży.

Jeśli na ok. 14 dni przed przewidywanym terminem kolejnego krwawienia dojdzie do zapłodnienia, to miesiączki nie spodziewaj się wcześniej niż za rok.

Wielkość zapłodnionej komórki w 3. tygodniu ciąży

Natychmiast po połączeniu jąder komórki jajowej i plemnika, komórka zaczyna się dzielić: z jednej powstają dwie, z dwóch cztery, z czterech osiem, z ośmiu szesnaście...

Chociaż komórki w moruli stale się dzielą, to jednak ona sama na razie nie rośnie. Na tym etapie jest wielkości główki od szpilki, ale wkrótce szybko nadrobi zaległości. W takiej postaci, przypominającej kształtem owoc maliny, morula przemieszcza się w kierunku macicy. Dotrze tam pod koniec 3. tygodnia ciąży.

Przeczytaj również: Jak będzie wyglądało twoje dziecko: co dziecko dziedziczy po rodzicach?

Jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam"!

Jakie badania wykonać w 1. miesiącu ciąży?

Badania w 1. miesiącu ciąży

Objawy zapłodnienia w 3. tygodniu ciąży?

Dla większości kobiet pierwszym sygnałem i objawem ciąży jest spóźniająca się miesiączka oraz wynik testu ciążowego, ale na te objawy w 3. tygodniu ciąży jeszcze za wcześnie.

Zmiany hormonalne w twoim organizmie pozwolą na wykrycie ciąży za ok. 2 tygodnie, dlatego na razie nie odczuwasz żadnych objawów ciąży.

Co oznacza negatywny test ciążowy?

3. tydzień ciąży to jeszcze nie czas na robienie testu ciążowego. Jeśli wykonasz go w tym momencie, będzie negatywny, nawet jeśli doszło do zapłodnienia.

To dlatego, że test stwierdza obecność hormonu beta hCG (inaczej gonadotropiny kosmówkowej podtyp beta), który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu.

W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu stężenie hormonu w osoczu krwi ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny, mimo to w 3. tygodniu ciąży jest go na tyle mało, że nie zostanie wykryty przez test ciążowy – mimo że współczesne testy są bardzo czułe.

HCG pojawia się w wykrywalnym stężeniu w moczu kilka dni po zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka w macicy czyli około 4.-5. tygodnia ciąży. Dlatego lepiej wstrzymaj się z wykonaniem testu ciążowego przynajmniej do dnia spodziewanej miesiączki. A najlepiej, obecność HCG potwierdź badaniami laboratoryjnymi - z krwi. Wtedy będziesz mieć stuprocentową pewność.

Przeczytaj również: Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę?

Okres w ciąży: czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Polecamy praktyczne narzędzia przydatne w okresie ciąży

Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Zapłodnienie, czyli moment połączenia plemnika z komórką jajową, dokonuje się w całkowitej tajemnicy, zanim jeszcze zaczniesz podejrzewać, że pod Twoim sercem zakiełkowało nowe życie.

Mimo to, już w tym momencie zapada decyzja o tym, czy Twoje dziecko będzie dziewczynką, czy chłopcem, jakiego koloru będzie miało oczy, jaki będzie miało temperament i wiele innych uwarunkowanych genetycznie cech.

Zapłodniona komórka jajowa, zwana zygotą, przesuwana jest przez rzęski jajowodu w kierunku jamy macicy. Jej podróż trwa około 5 dni. W tym czasie dochodzi do wielokrotnych podziałów zygoty, w wyniku których po 3-5 dniach powstanie wielokomórkowy organizm, zwany morulą.

Następnie, w wyniku przemieszczania się komórek, morula przekształci się w blastocystę (jajo płodowe) – organizm złożony 3 elementów:

  • trofoblastu – zewnętrznej warstwy komórek, z których wykształci się łożysko,
  • jamy blastocysty
  • embrioblastu, z którego rozwinie się zarodek.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży [TEST ciążowy online]

Pytanie 1 z 10
Twoje cykle miesiączkowe są:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza