1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

3 tydzień ciąży - objawy nie są jeszcze wyraźne w 3 tygodniu ciąży

Aktualizacja: 2017-03-06 Publikacja: 2017-02-01
3 tydzień ciąży
fot.: photos.com
3 tydzień ciąży, czyli 1 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

3 tydzień ciąży to czas wkrótce po zapłodnieniu. W 3 tygodniu kulka złożona z kilkudziesięciu komórek, wyglądająca jak malina (morula) dociera do macicy. Komórki w moruli stale się dzielą, ale ona sama na razie nie rośnie - cała zmieściłaby się na czubku szpilki. 3 tydzień ciąży, czyli 1 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży.

3 tydzień ciąży: który to miesiąc?

3 tydzień ciąży to 1 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. W 3 tygodniu ciąży zazwyczaj następuje zapłodnienie. Jeżeli cykl trwa 28 dni, owulacja występuje ok. 14. dnia, natomiast u kobiet, które mają cykl 30-dniowy, ok. 16. dnia. Jeśli na ok. 14 dni przed przewidywanym terminem miesiączki dojdzie do zapłodnienia, to następnej nie spodziewaj się wcześniej niż za rok. Możliwe, że będziesz umiała dokładnie podać termin poczęcia.

>> Kiedy dochodzi do ZAPŁODNIENIA, czyli jak to się dzieje, że plemniki znajdują drogę?

3 tydzień ciąży: objawy zapłodnienia

Dla większości kobiet pierwszym sygnałem i objawem ciąży jest spóźniająca się miesiączka oraz wynik testu ciążowego, ale na niego jeszcze za wcześnie. Zmiany hormonalne w twoim organizmie pozwolą na wykrycie ciąży za ok. 2 tygodnie. HCG (gonadotropina łożyskowa) pojawia się w wykrywalnym stężeniu w moczu kilka dni po zagnieżdżeniu zapłodnionego jajeczka w macicy czyli około 4.-5. tygodnia ciąży.

>> Problemy z zajściem w ciążę. Jak zwiększyć szansę na poczęcie?

Co się dzieje z zapłodnioną komórką w 3 tygodniu ciąży

Moment połączenia komórki jajowej i plemnika, zwany zapłodnieniem, to początek nowego życia, który zazwyczaj przypada w 3 tygodniu ciąży. Połączona komórka zaczyna się dzielić na dwie, potem cztery, osiem, szesnaście itd. W takiej postaci, przypominającej kształtem owoc mailiny, morula przemieszcza się w kierunku macicy. Na tym etapie jest wielkości główki od szpilki, ale wkrótce szybko nadrobi rozmiarowe zaległości.

3 tydzień ciąży: usg i testy - jeszcze nie czas

W 3 tygodniu ciąży nie czas jeszcze na robienie testu ciążowego. Choć współczesne testy są bardzo czułe, lepiej wstrzymaj się z jego wykonaniem przynajmniej do dnia spodziewanej miesiączki. A najlepiej, obecność HCG potwierdź badanianiami laboratoryjnymi - z krwi. Wtedy będziesz mieć stuprocentową pewność.

Rozwój zarodka w 3 tygodniu ciąży

Komórka jajowa gotowa jest do zapłodnienia jedynie przez 24 godziny (czasem nawet krócej). Około 3 tygodnia ciąży najsilniejszy plemnik przedziera się przez jej warstwy ochronne i łączy z jajeczkiem, co uruchamia proces szczelnego zamykania się błony komórkowej tak, aby już żaden inny nie mógł wniknąć do środka.

>> Wczesne objawy ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży? [PORADNIK]

Natychmiast po połączeniu jąder komórki jajowej i plemnika komórka zaczyna się dzielić: z jednej powstają dwie, z dwóch cztery, z czterech osiem, z ośmiu 16... Prawda jest taka, że na tym etapie - w 3 tygodniu ciąży - wiele kobiet nie wie nawet jeszcze, że jest w ciąży. Ale 3  tydzień ciąży jest niezwykle fascynujący. To wtedy ostatecznie kształtuje się płód, następuję kombinacja genów, kształtowanie się płci, wyglądu, osobowości. Zygota, choć małych rozmiarów, ma już w sobie zakodowane wszystkie informacje - czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, jaka będzie postura dziecka, kolor oczu, włosów itd. W pewnym sensie znane są też cechy charateru. Wszystkie te cechy człowieka są zapisane w jego genach. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim się o tym przekonamy. Pod koniec 3 tygodnia ciąży (czyli wkrótce po zapłodnieniu) kulka złożona z kilkudziesięciu komórek dociera do macicy.

>> Jak będzie wyglądało twoje dziecko: co dziecko dziedziczy po rodzicach?

3 tydzień ciąży to 1 tydzień życia dziecka

  • Z pamiętnika fasolki - dzień pierwszy

Tuż po połączeniu jajeczka z plemnikiem dziecko ma tylko 0,1 mm „wzrostu” i waży 0,001 grama. W tym okresie już wiadomo, czy będzie to dziewczynka czy chłopiec, postury raczej niepozornej czy też słusznego wzrostu, czy jego/jej oczy będą niebieskie, a włosy czarne, czy na odwrót. Zakodowane jest również, czy człowiek, który urodzi się z tego zapłodnionego jajeczka, będzie miał poczucie humoru, czy nie, będzie uzdolniony muzycznie czy technicznie, czy wyrośnie z niego osobnik o naturze spokojnej i łagodnej, że do rany przyłóż, czy też nieznośny choleryk. To wszystko – płeć, wygląd, temperament, uzdolnienia – jest już zapisane w genach. W momencie, kiedy jądro komórki jajowej łączy się z jądrem plemnika, każdy z 23 chromosomów od mamy łączy się z jednym z 23 chromosomów od taty – powstają wtedy 23 pary chromosomów, na których znajdują się geny. Właśnie ich wyjątkowa, niepowtarzalna kombinacja zdecydowała o wszystkich cechach dziecka. A więc wszystko już postanowione! Jednak żeby ktokolwiek mógł się czegokolwiek dowiedzieć, musi minąć jeszcze dużo czasu.

>> Co zrobić, gdy nie możesz zajść w ciążę?

Polecamy wideo: Wczesne objawy ciąży

Sprawdź, kim jest dla ciebie dziecko!
Aktualizacja: 2017-03-06 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.