INFEKCJE INTYMNE W CIĄŻY: waginoza bakteryjna

2013-04-26 13:19

Infekcje intymne w ciąży – w zależności od rodzaju – mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, dlatego ryzyko ich wystąpienia trzeba ograniczyć do minimum, a gdy się pojawią, szybko rozpocząć leczenie. Dowiedz się więcej o waginozie bakteryjnej – groźnej w ciąży infekcji intymnej.

infekcje intymne w ciazy waginoza bakteryjna
Autor: _photos.com|photos.com

Bakteryjne zakażenie pochwy to infekcja intymna, którą wywołują różne szczepy bakterii beztlenowych (m.in. Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis), które występują w prawidłowej mikroflorze pochwy. Do ich szybkiego rozmnożenia dochodzi, gdy następuje nagły spadek odporności organizmu (np. na skutek stresu). Zachorowaniom sprzyja też stosowanie antybiotyków, irygacje pochwy, zmiany hormonalne związane z ciążą, złe nawyki higieniczne, urazy pochwy oraz zmniejszona ilość pałeczek kwasu mlekowego.
OBJAWY: wydzielina z pochwy zwykle jest biaława lub szara, ma cuchnący, rybi zapach i pH powyżej 4,5. Czasami może wystąpić świąd sromu, ale stosunkowo rzadko. Uwaga: czasami mogą nie występować żadne dolegliwości, dlatego aby rozpoznać infekcję, warto mierzyć co jakiś czas wartość pH w pochwie, umieszczając w niej tzw. papierek lakmusowy (są do kupienia w aptece).
LECZENIE: antybiotyki doustne lub dopochwowe zawierające klindamycynę i metronidazol.
Kuracja trwa zwykle ok. 7 dni. Nie wolno jej przerywać, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, bo niewyleczona infekcja może przejść w stan przewlekły. Leczenie partnera jest niepotrzebne, bo waginoza nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową.
CZY ZAGRAŻA CIĄŻY:  Tak, może grozić poronieniem, przedwczesnym porodem, urodzeniem dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza