Dzieci w ogrodzie, czyli pomysły na zajęcia i zabawy dla najmłodszych [GALERIA]

2015-03-17 11:09

Dzieci w ogrodzie to dla rodziców nie lada wyzwanie. Pełne energii biegają i krzyczą, trudno nad nimi zapanować. Dobrym sposobem na ich okiełznanie i zapanowanie nad wszechogarniającym chaosem jest zaproponowanie małym ogrodnikom ciekawych zabaw i prac w ogrodzie. Jak to zrobić?

Dzieci w ogrodzie są nie do okiełznania. Korzystają z dobrodziejstw otwartej przestrzeni i pięknej pogody, jak tylko mogą. W końcu mają gdzie się wyszaleć: pobiegać, pokrzyczeć, pobawić się. Przebywanie na świeżym powietrzu daje im jeszcze więcej energii. Rodzice, aby zyskać chwilę wolnego czasu oraz pewność, że dzieciom w ogrodzie nie dzieje się nic złego, mogą zorganizować dla nich kilka zabaw. Wystarczy, że zaopatrzą się w akcesoria ogrodnicze dla dzieci, a zapewnią im zajęcie na długie godziny. Drugim świetnym sposobem na zapewnianie dziecku atrakcji w ogrodzie jest zaangażowanie go do wykonywanych przez siebie prac. W ten przyjemny sposób spędzimy kilka bezcennych chwil razem z dzieckiem.

Dzieci w ogrodzie: dobór zajęć

Oczywiście, aby dzieci w ogrodzie naprawdę zaangażowały się w wykonywane zajęcia, trzeba dostosować je do ich wieku i zainteresowań. Co innego zajmie rocznego bobasa, a co innego - siedmiolatka. Dziecko, które uwielbia czytać książki, może nie chcieć angażować się w prace, które wymagają dużego wysiłku fizycznego. I odwrotnie - pełne temperamentu dziecko raczej długo samodzielnie na kocyku nie usiedzi. Oto nasze propozycje na podarowanie dzieciom w ogrodzie tego, co w zieleńcu najlepsze.

>>Czas spędzony przez dzieci w ogrodzie to prawdziwa lekcja przyrody na żywo. Przeczytaj, jak sprytnie można ją przygotować!>>

Dzieci w ogrodzie bawią się i uczą

Najmłodszym dzieciom najbardziej spodoba się taplanie w małym baseniku. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli kupimy bardzo mały basen i wlejemy do niego niewiele wody, dziecko trzeba mieć cały czas na uwadze. Warto również zainwestować w małą piaskownicę, żeby najmłodsi mogli tam lepić babki i tworzyć wymyślne kształty z piasku. Dodajmy, że piaskownicę do ogrodu można kupić, ale dzieci w ogrodzie na pewno ucieszą się również z takiej zrobionej samodzielnie: wystarczy trochę piasku i deski, z których stworzymy im miejsce do zabawy. Samodzielnie możemy wykonać również huśtawkę czy altankę - miejsce, w którym dziecko na świeżym powietrzu będzie mogło rysować, jeść i odpoczywać.

Dzieci w ogrodzie: zachęć je do pracy

Dzieci kilkuletnie bawią się w ogrodzie najchętniej. Jest on tak różny od tego, gdzie przebywają na co dzień: mieszkania, przedszkola, osiedlowego parku, że chłoną wszystkie nowe doświadczenia. Dlatego śmiało można im kupować zabawkowe kosiarki, narzędzia ogrodowe. Świetnie sprawdzi się karmnik, dzięki któremu będą mogły troszczyć się o ptaki. Dzieciom w ogrodzie przyda się także konewka i grabie - wszystkie sprzęty jak te dla dorosłych, tylko w wersji dla małego ogrodnika.

Rodzic, który razem z dzieckiem zabierze się za prace ogrodowe nie tylko spędzi z nim cenny czas, ale również przyczyni się do odkrywania przez nie świata. Trudniej sprawa wygląda z nastolatkami. Wiadomo, że młodzież chętniej spędza czas samodzielnie lub z rówieśnikami, niż z rodzicami. Nastolatka trudniej zaangażować do prac ogrodowych niż młodsze rodzeństwo. Dlatego można spróbować sobie poradzić inaczej. Zachęcić do prawdziwie dorosłych prac. Podcinania krzewów, zbierania owoców, dbania o pielęgnację kwiatów. Dzieci w ogrodzie, a zwłaszcza nastolatki lubią mieć wytyczony cel i móc się na nim skupić. Każdego nastolatka zachwycą słowa aprobaty odnośnie dobrze przez niego wykonanego zadania.

>>Przeczytaj również, jak do prowadzenia ogródków przekonuje dzieci Maja Popielarska!>>

Życzymy udanych chwil spędzonych wspólnie z dziećmi w ogrodzie! Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi propozycjami zabaw oraz produktów, które skutecznie umilą pobyt dziecka w zieleńcu i uchronią je przed nudą. Zajrzyj do naszej galerii!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE