Ćwiczenia dla dzieci. Edukacyjne i ruchowe zabawy dla dzieci

2016-10-17 9:45

Ćwiczenia dla dzieci to doskonały sposób na rozwój intelektualny i ruchowy dziecka. W zależności od tego, jakie ćwiczenia dla dziecka wybierzemy mamy pewność, że poszerza on swoje umiejętności, ćwiczy pamięć i logiczne myślenie. Sprawdź, jakie ćwiczenia wybierać i jak dopasować je do temperamentu dziecka. Prezentujemy wybór ćwiczeń dla dzieci!

Ćwiczenia dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ćwiczenia ruchowe dla dzieci
  2. Ćwiczenia edukacyjne dla dzieci

Ruch jest dzieciom niezbędny do życia. Od kiedy nauczą się chodzić, ruch towarzyszy im niemal nieustannie. Biegają w domu, na spacerze, na placu zabaw, skaczą po kanapie, huśtają się, grają w piłkę. Tak zachowuje się praktycznie każde, zdrowe dziecko. Rodzice coraz bardziej zdają sobie sprawę, że ruch to zdrowie i zamiast uspokajać maluchy pozwalają im się wyszumieć, oczywiście w ramach wcześniej ustalonych granic. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na rozwój mózgu.

Dlatego warto wiedzieć, że rozwijając sprawność ruchową dziecka wpływamy jednocześnie na jego rozwój umysłowy. Tak więc poprzez ruch ćwiczymy z dzieckiem jego zdolność logicznego myślenia, poprawiamy koncentracje, pamięć i pomagamy zdobywać nowe umiejętności. Ćwiczenia dla dzieci zarówno edukacyjne, jak i ruchowe wpływają pozytywnie na rozwój dziecka, dlatego tak ważne jest, aby traktować je jako częstą formę zabawy. Rodzice, bawiąc się z dzieckiem dają mu dobry przykład, jak można spędzać czas bez komputera czy telewizora. Zobaczcie, jakie sa proste ćwiczenia edukacyjne i ruchowe dla dzieci!

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>>

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci

Ćwiczenia dla dzieci to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Jest to forma zabawy, która jednocześnie kształtuje młodego człowieka. Dodatkowo dajemy dziecku dobry przykład, pokazując, że aktywnie spędzony czas może być frajdą. Większość dzieci uwielbia ruch, biegają, skaczą i czasem trudno je zatrzymać. Jest jednak grupa dzieci, którym aktywność fizyczna nie sprawia aż tak wielkiej radości i jako rodzice musimy znaleźć taką formę ruchu, która będzie zaakceptowana przez malucha. Nie wolno się poddawać, twierdząc, że dziecko "taki ma charakter czy temperament". Może obecne formy zabawy nie trafiły w gust malucha i pora na odkrywanie nowych dyscyplin sportowych, a jedna z nich okaże się wspólną pasją. Ruch dla dziecka to podstawa zabawy od kiedy maluch zrobi swoje pierwsze kroki, aż do siedmiu lat. To w tym przedziale wiekowym rozwój dziecka przebiega bardzo intensywnie i wsparcie ze strony rodziców jest bardzo ważne. 

Przeczytaj również: Zagadki dla dzieci, które uczą i bawią

Zabawa w samolot

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju zabawy podczas, których są unoszone, kołysane czy obracane. Wszystkie te czynności stymulują mózg. Jedną ze starych zabaw uwielbianych przez dzieci jest samolot. Dziecko stoi z rękami wykręconymi na boki, a następnie zachęcamy je, aby kręciło się przez około 10-20 sekund. Następnie samolot ląduje czyli przestaje się kręcić. Za chwilę znów startuje i kręci się w drugą stronę. Zabawę powtarzamy kilka razy, wykonując krótkie przerwy, aby dziecko nie miało zawrotów głowy. Zabawę możemy zaczynać już z 2-letnim maluchem. To proste ćwiczenie ruchowe rozwija ona mózg, stymuluje koncentrację i pozwala usprawniać równowagę. 

Przeczytaj również: Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci

Ćwiczenia z piłką w roli głównej

Doskonałą formą ćwiczeń z dzieckiem są zabawy z piłką. Nie tylko wspomagają one rozwój ruchowy dziecka, ale wzmacniają też mięśnie i pomagają kształtować prawidłową postawę. Jest to szczególnie cenne w czasach, kiedy dzieci głównie chcą spędzać czas przed ekranem telefonu, tabletu, komputera czy telewizora. Ćwiczenia z piłką traktujemy jako formę zabawy, aby zachęcić bardziej dziecko sami również możemy się zaangażować. Do najprostszych ćwiczeń należą: położenie się na piłce klatką piersiową i brzuchem i turlanie w przód i w tył, układanie się na piłce plecami; nogi dziecka oparte na piłce, tułów podparty rękami i turlamy piłkę na boki. 

Ćwiczenia edukacyjne dla dzieci

Zabawy i ćwiczenia edukacyjne przez dzieci nie są traktowane jako forma nauki. Warto to wykorzystać i jak najwięcej bawić się z dzieckiem w zabawy, które jednocześnie wspierają jego rozwój. Nauka literek, cyferek, rozpoznawanie kształtów i kolorów to pierwsze w życiu każdego dziecka lekcje, które zapamiętuje na całe życie. Najlepiej, jeśli upływają w miłej atmosferze, zachęcającej do dalszych edukacyjnych zabaw dla dzieci. Do najpopularniejszych ćwiczeń edukacyjnych należą rebusy, łamigłówki, zagadki, kalambury, łączenie kropek, labirynty, kolorowanie rysunków z oznaczeniem kolorów. Najważniejsze to dopasować ćwiczenia dla dzieci do wielu malucha. Już z dwulatkiem możemy kolorować malowanki, układać memory, czy rozwiązywać pierwsze zagadki. Rodzice najlepiej znają upodobania swojego dziecka i ślędząc kolejne etapy rozwoju mogą najlepiej dopasować zabawy. Oto kilka przykładów na ćwiczenia edukacyjne z dzieckiem:

Przeczytaj również: Zabawy dla dwulatka

Zgadnij jakie to zwierzę?

Pasie się na łące, może być czarno-biała i daje wszystkim dużo mleka...  Krowa

Małe, puszyste, kiedy śpią przypominają miękką kuleczkę z długimi uszami... Królik

Mieszka w dzikiej Afryce i jest królem zwierząt... Lew

Dorysowywanie kształtów

Prostym ćwiczeniem dla dzieci jest dorysowywanie kształtów. Wystarczy na kartce narysować kształty lub szlaczki i poprosić dziecko, aby dokończyło dany wzór. Zabawa uczy precyzji, wyrabia sprawność manualną dziecka i poprawia koncentrację. 

Przeczytaj również: Sprawność manualna dziecka

Wycinanki z papieru

Wycinanie z papieru, klejenie i kolorowanie może być kolejną formą edukacyjnej zabawy, która oprócz precyzji i sprawności manualnej uczy również kreatywności i pobudza wyobraźnię dziecka. Prace manualne możemy potraktować jako zabawę tematyczną np.  zwięrzęta, które mieszkają w zoo, laurka dla babci, wycinanie Walentynek lub śnieżynek. Do takich zabaw warto wykorzystać np. puste rolki po papierze toaletowym. Rolkę malujemy np. w cętki i naklejamy wycięte z papieru oczy, nos, usta, grzywę i mamy gotowego lwa. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza