Dobry krem na rozstępy w ciąży

konsultacja:: mgr Lucyna Kordiasz, kosmetolog źródło: miesięcznik "M jak mama"
Dobry krem na rozstępy w ciąży
fot.: photos.com

Krem na rozstępy w ciąży jest zwykle pierwszym kosmetykiem, jaki przychodzi na myśl kobiecie, która właśnie dowiedziała się, że będzie miała dziecko. Bo też i ciąża nieodłącznie kojarzy się z rozstępami. Kosmetyki, które pielęgnują skórę i rozstępom zapobiegają, warto stosować już od początku ciąży. Jednak nie każdy krem na rozstępy w ciąży można stosować. Czym różni się jeden krem na rozstępy od drugiego i jak spośród dziesiątek propozycji wybrać najlepszy preparat dla siebie?

Rozstępy tworzą się wówczas, kiedy skóra nadmiernie się rozciąga, a to właśnie dzieje się podczas ciąży. By jednak rozstępy w ciąży powstały, musi zadziałać jeszcze jeden czynnik: zmiany hormonalne. W ciąży zwiększony poziom kortyzolu sprawia, że fibroblasty, czyli komórki skóry odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny (włókien nadających skórze elastyczność i sprężystość), słabną i zaczynają produkować słabsze i mniej podatne na rozciąganie włókna. Gdy skóra zaczyna się rozciągać, uporządkowana dotąd struktura nie wytrzymuje napięcia, zostaje zerwana i pojawiają się rozstępy. Początkowo mają postać czerwononiebieskich pasemek, których szerokość może dochodzić nawet do centymetra. W miarę upływu czasu rozstępy bledną, stają się białawoperłowe, kremowe albo w kolorze kości słoniowej.

Po co ci krem na rozstępy w ciąży?

Rozstępy nigdy same nie znikną, a próby ich usunięcia są długotrwałe i czasem nie przynoszą większych efektów. Choćby dlatego warto im zapobiegać. Do tego właśnie potrzebny ci będzie krem na rozstępy w ciąży. Te sprzedawane w sklepach i aptekach można z grubsza podzielić na dwie kategorie:

  • kremy na rozstępy w ciąży, przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży (o czym informuje stosowny dopisek na opakowaniu)
  • i kremy na rozstępy, które takiej informacji nie mają.

Nie znaczy to jednak, że tych drugich nie możesz stosować – po prostu nie były one testowane przez kobiety spodziewające się dziecka, dlatego producent nie umieścił na opakowaniu stosownej informacji. Czy ma to znaczenie? Owszem, gdyż niektóre takie kremy dość intensywnie pachną, zaś wiele przyszłych mam nie toleruje silnych zapachów. To jeden z powodów, dla których kosmetyki w ciąży powinnaś dobierać ostrożnie.

Krem na rozstępy: składniki, które działają

Skuteczność kremu zależy od tego, jakie związki aktywne zawiera. W większości kosmetyków stosowane są kombinacje substancji od lat znanych jako poprawiające jędrność, elastyczność, nawilżenie i kondycję skóry. Jakie składniki można znaleźć w kremach zapobiegających rozstępom?

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.