Ile tygodni TRWA CIĄŻA? Od kiedy liczy się POCZĄTEK CIĄŻY? Reguła Naegelego

Początek ciąży - kiedy to? Ciąża trwa 9 miesięcy. Ale czy na pewno? Według reguły Naegelego ciąża trwa 40 tygodni, a początek ciąży to początek ostatniej miesiączki. A z kolei biologiczny czas trwania ciąży liczy się od poczęcia, ciąża trwa wtedy 38 tygodni.

Zobacz kiedy jest początek ciąży według reguły Naegelego.

Początek ciąży - od kiedy liczymy początek ciąży?

Reguła Naegelego mówi, że termin porodu obliczamy, dodając do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, a następnie 9 miesięcy. Według tej reguły ciąża rozpoczyna się z początkiem ostatniej miesiączki i trwa 281 dni, czyli 40 tygodni lub 9 miesięcy księżycowych (po 28 dni). Reguła ma zastosowanie, gdy cykle przed ciążą trwały 28 dni i były regularne. Jeśli były dłuższe, należy jeszcze dodać liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28 dni (np. przy cyklach 32 dniowych trzeba jeszcze dodać 4 dni). Gdy cykle były krótsze, należy odjąć odpowiednią liczbę dni (np. gdy cykle trwały 25 dni, odejmij jeszcze 3 dni). Wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia miesiączki, ponieważ to wtedy zachodzą procesy, które przygotowują organizm do zapłodnienia i ciąży. Podczas miesiączki dojrzewa bowiem komórka jajowa, która może zostać zapłodniona.

Według metody obliczania terminu porodu, która za początek ciąży bierze datę zapłodnienia, ciąża trwa 2 tygodnie krócej – 38 tygodni (czyli 267 dni).

Autor tekstu: Agata Nowicka
Źródło: www.dlarodzinki.pl
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Otyłość dziecka a CESARSKIE CIĘCIE – czy istnieje związek między otyłością dzieci i cesarskim cięciem?
Otyłość dziecka a CESARSKIE CIĘCIE – czy istnieje związek między otyłością dzieci i cesarskim cięciem?

Cesarskie cięcie ma wpływ na wagę dziecka? Otyłość dziecka może mieć związek ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Apropos podróży to duze prawdopodobieństwo , ze będę musiała lecieć do Polski w końcu maja. 13 godz w podróży. Najbardziej ...

uzytkownik

Dziękujemy Paula

uzytkownik

siema laski ,nie spać JECHAĆ :p hehehe wróciłam do domu nooo KRYSIA do Borysa wymiatała jak nie wiem,nadal się śmieję ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Ciąża. Ciąża forum, porady ginekologa. Ciąża pierwsze objawy: jakie są najczęstsze objawy ciąży. Testy ciążowe: jak zrobić test ciążowy, czy jestem w ciąży. Kalendarz ciąży i książeczka ciąży: tydzień ciąży - sprawdź co się dzieje w danym tygodniu ciąży. Ciąża przebieg: tydzień po tygodniu. Zalecane badania w ciąży i wizyty kontrolne u ginekologa: ciąża badania, które musisz zrobić. Badanie poziomu cukru we krwi w ciąży. Kiedy należy wykonać badania prenatalne w ciąży. Ile razy w ciąży należy wykonywać usg. Interpretacja usg w ciąży. Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy. Problemy z donoszeniem ciąży. Ciąża zagrożona, problemy z łożyskiem, problemy z pępowiną, wody płodowe. Co to jest cholestaza ciążowa i cukrzyca ciężarnych. Sposoby na dolegliwości ciążowe, mdłości, wymioty, zgagę, bóle kręgosłupa, puchnące nogi. Zdrowa dieta dla kobiet w ciąży, ciąża jadłospis. Ciąża ćwiczenia: dobre ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Przygotowanie do porodu. Czy warto chodzić na zajęcia w szkole rodzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.