KOSMETYKI DLA KOBIET W CIĄŻY: jak wybrać bezpieczne kosmetyki w ciąży

źródło: miesięcznik "M jak mama"
kosmetyki w ciąży
fot.: Shutterstock

Jesteś w ciąży, jakich kosmetyków potrzebuje teraz twoja cera? Na pewno zauważasz zmiany, jakie teraz zachodzą w twoim ciele. Twoja cera jest wrażliwa, skóra sucha, powiększają się brzuch i piersi. W ciąży musisz dbać o siebie inaczej niż zazwyczaj. Kupując teraz kosmetyki, zwracaj uwagę nie tylko na to, jak działają, lecz przede wszystkim na to, czy są bezpieczne.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży: zmiany w ciąży

Podczas ciąży powinnaś stosować odpowiednie kosmetyki, ponieważ ciało przyszłej mamy bardzo się zmienia. Powiększa się brzuch, większe stają się też piersi, zmienia się obwód bioder, ud, czasem też rysy twarzy. Za sprawą hormonów dochodzi również do zmian w skórze, które po pewnym czasie można dostrzec bez trudu. Nadmiar jednego z hormonów, kortyzolu, zakłóca pracę komórek produkujących włókna kolagenowe, które wraz z elastyną są odpowiedzialne za elastyczność skóry. Na skutek tego stają się one coraz słabsze i nie wytrzymują nadmiernego rozciągania. Pękają, pozostawiając na skórze ślady w postaci rozstępów.

Inną zmianą jest suchość i wrażliwość skóry. Pojawia się ona pod wpływem dużej ilości estrogenów. Skóra jest wtedy napięta i piecze, po umyciu swędzi, nie toleruje większości kosmetyków. Skóra przyszłej mamy może się również nadmiernie przesuszać, gdyż estrogeny hamują aktywność gruczołów łojowych, przez co ochronna bariera lipidowa naskórka robi się cieńsza i nie jest w stanie zatrzymać w skórze tyle wilgoci, jak do tej pory. Dlatego przyszłe mamy zazwyczaj potrzebują nowych, innych niż przed ciążą, kosmetyków. Warto zadbać o to, by były to preparaty bezpieczne i sprawdzone. Dermatolodzy potwierdzają, że żaden ze składników nie zaszkodzi dziecku, gdyż w normalnym stężeniu nie mają one zdolności przenikania do krwiobiegu, nie docierają więc do łożyska. Jednak źle dobrane kosmetyki mogą zaszkodzić twojej skórze. Jak tego uniknąć?

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.