Irygacja pochwy - czy jest bezpieczna?

2017-03-28 11:58

Irygacja pochwy jest dla wielu kobiet rozwiązaniem problemu swędzenia i pieczenie w pochwie. Takie objawy to sygnały, że w naszym organizmie toczy się jakaś infekcja intymna.  Lekarze ostrzegają jednak, przed irygacją pochwy. Czy irygacja pochwy jest bezpieczna?

irygacja pochwy
Autor: thinkstockphotos.com Irygacja pochwy to inaczej płukanie jej zwykłą wodą, specjalnymi preparatami ziołowymi lub farmakologicznymi.

Spis treści

  1. Irygacja pochwy może szkodzić
  2. Co stosować zamiast irygacji pochwy

Irygacja pochwy to inaczej płukanie jej zwykłą wodą, specjalnymi preparatami ziołowymi lub farmakologicznymi. Najpopularniejsze i najmniej szkodliwe są  roztwory kwasu octowego, preparaty jodyny czy pochodne mocznika. Płyn wprowadzany jest do narządów rodnych za pośrednictwem gruszki zakończonej rurką. Wiele kobiet przeprowadza je profilaktycznie co jakiś czas, inne tylko w sytuacjach, gdy zauważają niepokojące objawy, np. swędzenie i podejrzewa u siebie objawy grzybicy pochwy. Irygacje pochwy traktuje wówczas jako lekarstwo na grzybicę pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy lub inne stany zapalne pochwy. Część pań stosuje je po współżyciu, by przywrócić kwaśny odczyn pH pochwy, zmieniony pod wpływem spermy. 

Irygacja pochwy może szkodzić

Specjaliści podkreślają, że pozytywny wpływ irygacji pochwy nie został dowiedziony. Znane są za to i występują bardzo często niekorzystne skutki tego zabiegu. Przede wszystkim podkreślają, że nie wolno wykonywać ich w czasie ciąży. Po pierwsze: irygacja pochwy w momencie istnienia rzeczywistej infekcji może prowadzić do rozwoju zakażeń i przeniesienia ich np. z pochwy na jajowody czy macicę (jest to łatwe zwłaszcza w okresie owulacji). Po drugie: w pochwie znajduje się flora bakteryjna, która odpowiada za ochronę dróg rodnych i jest naturalną barierą chroniąca okolice intymne przez zakażeniami. Wypłukiwanie pożytecznych bakterii w czasie irygacji zakłóca poziom flory bakteryjnej, co sprzyja infekcjom: zmniejszenie ilości pałeczek kwasu mlekowego może spowodować np. namnażania się bakterii beztlenowych i względnie beztlenowych i chorobę zwaną waginozą bakteryjną.

Co stosować zamiast irygacji pochwy

Świąd pochwy, pieczenie pochwy, silne upławy i inne dolegliwości pojawiające się w narządach rodnych kobiety mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Zazwyczaj ich przyczyną są zapalenia pochwy: infekcje grzybicze lub bakteryjne, choroby przenoszone drogą płciową. Zdarza się też, że swędzenie pojawia się w wyniku podrażnienia kosmetykami do higieny intymnej, detergentami lub też jest skutkiem nadmiernego wysuszenia pochwy. W takiej sytuacji wystarczą preparaty nawilżające pochwę w postaci żeli lub kapsułek dopochwowych. Gdy jednak kobieta podejrzewa u siebie infekcje, może skorzystać z dostępnych w aptece leków bez recepty. Takim preparatem jest np. Clotrimazolum 1% w kremie, który jest lekiem przeciwgrzybicznym do stosowania miejscowego. Lepiej jednak, by poszła do lekarza, gdy tylko zauważy u siebie niepokojące objawy. Ginekolog zbada ją, zleci badania, np. wymaz z pochwy i zapisze odpowiedni lek, np. antybiotyk czy lek przeciwgrzybiczy.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza