Irygacja pochwy - czy jest bezpieczna?

irygacja pochwy
Irygacja pochwy to inaczej płukanie jej zwykłą wodą, specjalnymi preparatami ziołowymi lub farmakologicznymi.

Irygacja pochwy jest dla wielu kobiet rozwiązaniem problemu swędzenia i pieczenie w pochwie. Takie objawy to sygnały, że w naszym organizmie toczy się jakaś infekcja intymna.  Lekarze ostrzegają jednak, przed irygacją pochwy. Czy irygacja pochwy jest bezpieczna?

Irygacja pochwy to inaczej płukanie jej zwykłą wodą, specjalnymi preparatami ziołowymi lub farmakologicznymi. Najpopularniejsze i najmniej szkodliwe są  roztwory kwasu octowego, preparaty jodyny czy pochodne mocznika. Płyn wprowadzany jest do narządów rodnych za pośrednictwem gruszki zakończonej rurką. Wiele kobiet przeprowadza je profilaktycznie co jakiś czas, inne tylko w sytuacjach, gdy zauważają niepokojące objawy, np. swędzenie i podejrzewa u siebie objawy grzybicy pochwy. Irygacje pochwy traktuje wówczas jako lekarstwo na grzybicę pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy lub inne stany zapalne pochwy. Część pań stosuje je po współżyciu, by przywrócić kwaśny odczyn pH pochwy, zmieniony pod wpływem spermy. 

Irygacja pochwy może szkodzić

Specjaliści podkreślają, że pozytywny wpływ irygacji pochwy nie został dowiedziony. Znane są za to i występują bardzo często niekorzystne skutki tego zabiegu. Przede wszystkim podkreślają, że nie wolno wykonywać ich w czasie ciąży. Po pierwsze: irygacja pochwy w momencie istnienia rzeczywistej infekcji może prowadzić do rozwoju zakażeń i przeniesienia ich np. z pochwy na jajowody czy macicę (jest to łatwe zwłaszcza w okresie owulacji). Po drugie: w pochwie znajduje się flora bakteryjna, która odpowiada za ochronę dróg rodnych i jest naturalną barierą chroniąca okolice intymne przez zakażeniami. Wypłukiwanie pożytecznych bakterii w czasie irygacji zakłóca poziom flory bakteryjnej, co sprzyja infekcjom: zmniejszenie ilości pałeczek kwasu mlekowego może spowodować np. namnażania się bakterii beztlenowych i względnie beztlenowych i chorobę zwaną waginozą bakteryjną.

Co stosować zamiast irygacji pochwy

Świąd pochwy, pieczenie pochwy, silne upławy i inne dolegliwości pojawiające się w narządach rodnych kobiety mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Zazwyczaj ich przyczyną są zapalenia pochwy: infekcje grzybicze lub bakteryjne, choroby przenoszone drogą płciową. Zdarza się też, że swędzenie pojawia się w wyniku podrażnienia kosmetykami do higieny intymnej, detergentami lub też jest skutkiem nadmiernego wysuszenia pochwy. W takiej sytuacji wystarczą preparaty nawilżające pochwę w postaci żeli lub kapsułek dopochwowych. Gdy jednak kobieta podejrzewa u siebie infekcje, może skorzystać z dostępnych w aptece leków bez recepty. Takim preparatem jest np. Clotrimazolum 1% w kremie, który jest lekiem przeciwgrzybicznym do stosowania miejscowego. Lepiej jednak, by poszła do lekarza, gdy tylko zauważy u siebie niepokojące objawy. Ginekolog zbada ją, zleci badania, np. wymaz z pochwy i zapisze odpowiedni lek, np. antybiotyk czy lek przeciwgrzybiczy.

 


Aktualizacja: 2017-03-09 Publikacja: 2017-03-28
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.