Poronienie: Dlaczego obecnie tak wiele kobiet traci ciążę?

poronienie dlaczego obecnie tak wiele kobiet traci ciaze

Poronienie samoistne w pierwszym trymestrze ciąży kończy się ponad 10 proc. rozpoznanych ciąż. Przyczyny poronienia mogą być różne, ale najważniejszą stanowią aberracje chromosomowe u zarodka lub płodu.

Poronienie to bolesne przeżycie dla rodziców. Do traumy związanej z utratą dziecka dochodzi druga, wynikająca z poczucia winy albo z żalu do otoczenia. Tymczasem badanie genetyczne kosmówki z poronienia, w 60 proc. przypadków pokazuje, że przyczyną utraty ciąży była ciężka choroba genetyczna dziecka. Badanie kosmówki z poronienia ma ogromne znaczenie psychologiczne dla rodziców, którzy utracili dziecko.

Przyczyna większości poronień – choroba genetyczna dziecka

Badanie genetyczne kosmówki z poronienia w 60 proc. przypadków pokazuje, że przyczyną utraty ciąży była ciężka choroba genetyczna dziecka. Najczęściej był to dodatkowy chromosom (trisomia), brak jednego z chromosomów płci (monosomia X) lub dodatkowy zestaw chromosomów (69 chromosomów zamiast 46). W większości przypadków wykrywa się takie aberracje chromosomowe, które zawsze prowadzą do obumarcia ciąży do 8-11 tygodnia, ale nierzadko stwierdza się u poronionego płodu zespół Downa (trisomia 21), zespół Turnera (monosomia X), zespół Edwardsa (trisomia 18), czy Patau (trisomia 13), zatem aberracje chromosomowe spotykane również u dzieci żywo urodzonych.

Polecamy też

Badanie genetyczne materiału z poronienia jest ważne nie tylko ze względów psychologicznych

  • W wielu przypadkach pozwala na szybkie ustalenie, jakie były powody poronienia i wskazuje lekarzowi ginekologowi kierunek dalszych badań diagnostycznych.
  • Ułatwia określenie rokowania: występowanie lub niewystępowanie aberracji chromosomowej u poronionego samoistnie zarodka/płodu jest ważnym czynnikiem, który pozwoli na rokowania dotyczące szansy utrzymania następnej ciąży (pomoże określić, jakie jest ryzyko kolejnego poronienia).
  • Pozwala na udzielenie właściwej porady genetycznej: niektóre aberracje chromosomowe u obumarłego zarodka/płodu wskazują na nieco zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z aberracją chromosomową, inne są traktowane jako całkowicie przypadkowe i nie niosą takiego zagrożenia.

Przy 2 i więcej poronieniach, nawet kiedy badanie genetyczne wykaże, że przyczyną któregoś z poronień była choroba genetyczna płodu, nie oznacza to, że była to także przyczyna pozostałych poronień, dlatego nie zwalnia to od standardowej diagnostyki wg zaleceń ginekologa. Po 2 poronieniach wczesnych lub po jednym poronieniu późnym lub martwym porodzie są również wskazania do badania kariotypu u obojga partnerów.

źródło: materiały prasowe Aktualizacja: 2017-02-23 Publikacja: 2013-10-14
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.