1 TRYMESTR TYDZIEŃ:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
2 TRYMESTR TYDZIEŃ:
3 TRYMESTR TYDZIEŃ:

1 tydzień ciąży - objawy ciąży, a właściwie ich brak. Jak określa się czas trwania ciąży?

Aktualizacja: 2017-03-01 Publikacja: 2017-02-01
1 tydzień ciąży
fot.: photos.com
1 tydzień ciąży to początek 1 miesiąca ciąży i 1 trymestru ciąży.

1 tydzień ciąży to początek 1 miesiąca ciąży i 1 trymestru ciąży. Kiedy rozpoczyna się 1 tydzień trwania ciąży, nie wiemy tego dokładnie, bo zazwyczaj nie wiemy, kiedy doszło do zapłodnienia. Ale możemy określić pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na tej podstawie określa się czas trwania ciąży.

1 tydzień ciąży: który to miesiąc?

1 tydzień ciąży to 1 miesiąc ciąży i 1 trymestru ciąży.

1 tydzień ciąży: planowanie ciąży

Planując zajście w ciążę, warto pamiętać o tym, że plemnik żyje około 72 godzin, natomiast komórka jajowa zdolna jest do tego, żeby ją zapłodnić tylko przez 6-12 godzin (tyle zajmuje jej wędrówka przez jajowód). Jeśli nie mamy pewności co do tego, kiedy będzie u nas owulacja (niektóre kobiety ją po prostu czują) warto skorzystać ze wsparcia testu owulacyjnego lub kalkulatora dni płodnych.

>> Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu

Jak określa się czas trwania ciąży?

Według terminologii ciążowej, 1 tydzień ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jest to więc w zasadzie czas planów. Dobrze wtedy wprowadzić parę zdrowych nawyków, by móc do ciąży dobrze się przygotować. Jeśli planujesz ciążę, przynajmniej od dnia rozpoczęcia miesiączki zachowuj się tak, jakbyś już w niej była. Dzięki temu zwiększysz szanse na udany początek ciąży. Łykaj preparaty zawierające kwas foliowy - zapobiegają wadom cewy nerwowej u dziecka. Wystarczy jedna tabletka dziennie. Planując zajście w ciążę odstaw alkohol, papierosy i inne używki.

Dobrze wiedzieć

Lekarze liczą wiek ciąży, przyjmując za jej początek datę ostatniej miesiączki, a więc według tych obliczeń ciąża zaczyna się… dwa tygodnie przed zapłodnieniem. Wydaje się to bez sensu, ale przyjęto taki sposób liczenia, bo większość kobiet nie jest w stanie dokładnie określić, kiedy doszło do zapłodnienia, natomiast zwykle znają datę ostatniej miesiączki. Dlatego nie zdziw się, gdy lekarz trzy tygodnie po zapłodnieniu powie ci, że jesteś w 5 tygodniu ciąży (bo będzie liczył od pierwszego dnia cyklu).

>> Kalkulator ciąży - który to tydzień, miesiąc, trymestr ciąży

Objawy ciąży w 1 tygodniu, a właściwie brak objawów

1 tydzień ciąży niczym się nie wyróżnia. Nie obserwujesz żadnych zmian. Jesteś w trakcie normalnego cyklu miesiączkowego. Początek ciąży to nie jest moment połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Przypada on znacznie wcześniej - na pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Tej daty bowiem możemy być w stu procentach pewni, dlatego warto ją dobrze zapamiętać. Do połączenia komórki jajowej z plemnikiem dochodzi w czasie owulacji. Powstaje zygota, a z niej zarodek - to początek nowego życia.

>> Ciąża zaplanowana to ciąża udana. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu ciąży?

Badania przed ciążą

Jeśli planujesz ciążę, lekarz zlecił ci wykonanie podstawowych badań na obecność przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Jeśli jeszcze ich nie wykonałaś, zrób to jak najszybciej. Dobrze jest też, żeby przed ciążą wiedzieć czy nie chorujemy na cukrzycę, czy nie mamy chorób tarczycy, nadciśnienia. To warunkuje jak szybko zajdziemy w ciążę. W 1 tygodniu ciąży najlepiej skontaktować się ze swoim ginekologiem prowadzącym ciążę.

Badania genetyczne przed ciążą można wykonać, jeśli mamy w rodzinie osoby z różnymi wadami. Na pewno należy je wykonać u par, które mają niepowodzenia położnicze, np. dwa poronienia lub dziecko z wadą genetyczną. Na początku ciąży polecane jest też wszystkim kobietom wykonanie testu na HIV.

W 1 tygodniu ciąży nie dochodzi do zapłodnienia

W 1 tygodniu ciąży nie dochodzi do zapłodnienia. Na razie jest jajeczko. Spokojnie sobie dojrzewa. Jajnik uwolni je mniej więcej w połowie twojego cyklu.

>> Zapłodnienie - jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, co po nim?

Polecamy wideo: Prawidłowe odżywianie przed ciążą

Sprawdź, czy jesteście gotowi na dziecko!
Aktualizacja: 2017-03-01 Publikacja: 2017-02-01
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.